Sklepy na kartki na Kubie. Jak działają librety i ile jedzenia można na nie kupić?
Słynne sklepy na kartki na Kubie, czyli bodegi, to niewielkie sklepiki z kilkoma podstawowymi produktami, do których ustawiają się kolejki. Na ścianie zazwyczaj zobaczymy podobiznę Che Guevary, ale pieniądze nie wystarczą, by zrobić tu zakupy. Potrzebne są jeszcze tzw. kartki, czyli libreta. Jak działają sklepy na kartki na Kubie?
Kubańskie nazwy a język polski. Czyli „polska język, trudna język”
Jedziemy do Trinidadu, a nie do Trinidad, a w języku polskim stolicą Kuby jest Hawana, a nie Havana, czy też Havanna. Chciałoby się rzecz „Polska język trudna język”, ale brak podstaw razi w oczy.
Uliczni sprzedawcy w Hawanie byli tu od zawsze. Zobacz stare zdjęcia
Stragany pełne owoców i warzyw to codzienny widok na Kubie. Uliczni sprzedawcy w Hawanie działali tu od zawsze. Zobacz pokolorowane stare zdjęcia kubańskiej stolicy – pochodzą z przełomy XIX i XX wieku.
Ile pieniędzy zabrać na Kubę? Ceny – ile kosztują wakacje na Kubie?
Wyprawa na Kubę nie należy do najtańszych, ale to, ile pieniędzy zabrać na Kubę i ile kosztują wakacje na wyspie zależy przede wszystkim od tego, jak chcemy spędzić ten czas. Obok twardych wydatków, jak transport czy noclegi, zostaje jeszcze sporo atrakcji, których ceny na Kubie bywają bardzo różne. Podobnie z cenami w restauracjach kubańskich.
Kuba. Zamiast betonozy są drzewa i parki. Dlatego upał łatwiej tu wytrzymać ZDJĘCIA
Upał na Kubie to żadna nowość, ale w przeciwieństwie do betonowych miast w Polsce, łatwiej go tu wytrzymać. Na wyspie stawia się na parki, skwery, drzewa wzdłuż ulic. Wycinki są przemyślenia, a nowe nasadzenia to standard.
Galeria handlowa „Mercado Tacón” w Hawanie istnieje już tylko na zdjęciach
Mercado Tacón w Hawanie, początkowo pod nazwą Plaza de Vapor, działał w Barrio Chino ponad 100 lat. Była to galeria handlowa, jak się patrzy – mieściła ok. 160 sklepów i punktów usługowych. Jak wyglądała praca sprzedawców? Zobacz halę targową na starych zdjęciach – z przełomu XIX i XX wieku.
Kuba: Hawana i Plan Piloto 1955 r. Beton i autostrady. Tak miała wyglądać stolica. Uratowała ją rewolucja
Los Hawany został przypieczętowany w tzw. Planie Piloto z 1955 r. Zabytkowa kolonialna zabudowa w Starej Hawanie miała zostać wyburzona i zastąpiona modernistycznymi blokami, a wąskie uliczki, szerokimi arteriami. W porę wizję Josepha Serta i planistów dyktatora Batisty pokrzyżowała kubańska rewolucja. Bo Hawana wyglądałaby dziś zupełnie inaczej.
Jak zamieszkać na Kubie, czy można dostać kubańskie obywatelstwo? A może praca na Kubie? Poradnik dla obcokrajowca
Zdobycie kubańskiego obywatelstwa przez obcokrajowca jest trudne, ale nie niemożliwe. Wymaga jednak ogromnego poświęcenia. Dlatego utarło się, że aby dostać obywatelstwo najlepiej mieć rodzica Kubańczyka lub… być Che Guevarą. Ale kubańska konstytucja daje możliwość naturalizacji w łatwiejszy sposób.
Szczepionka na Covid-19: Kuba wyprodukuje 100 mln dawek do końca roku
Podczas kiedy świat tzw. Zachodu zabiega o szczepionki na Covid-19 wiodących amerykańskich producentów Pfizer i Moderna, Kuba w swoim tempie kontynuuje pracę nad własnymi preparatami. Do końca roku ma wyprodukować 100 mln dawek. Trafią do najbiedniejszych krajów.
Kubański sylwester we własnym domu. Dobra muzyka i proste przepisy na drinki i przekąski
2021 rok przywitamy nie na eleganckich balach, klubowych imprezach czy swojskich dancingach, ale tylko w gronie najbliższych. Czyli dokładnie tak, jak robią to Kubańczycy. Dlatego podsuwamy Wam przepis na kubańskiego sylwestra we własnym domu.
Święta na Kubie pachną pieczonym prosiakiem
Kubańska wigilia to wielka fiesta w rytmie reggaetonu i salsy zamiast kolęd. Śnieg nie skrzypi pod nogami, nikt nie stoi w kolejce po karpia czy choinkę, a w popołudniowym skwarze w całej Hawanie unosi się zapach pieczonego prosiaka.
Dr Francisco Durán García: Kubańska twarz walki z pandemią. Na wyspie znają go dziś wszyscy
Dla Kubańczyków stał się twarzą walki z pandemią koronawirusa na wyspie. Dr Francisco Durán García, krajowy dyrektor ds. epidemiologii w kubańskim Ministerstwie Zdrowia od 7 miesięcy, każdego dnia, o godz. 11 przedstawia swoim rodakom sytuację w kraju w związku z pandemią koronawirusa.
Krokodyl kubański, którego Fidel uratował. Dziś zagraża mu kuzyn gringo
Pierwsze skojarzenie z Kubą? Zapewne rum, muzyka i cygara. Ale krokodyl? Ten gad o niezbyt miłej aparycji, jest tu otoczony nie mniejszą czcią niż bejsbol i domino. Niewiele brakowało, a dziś pojawiałby się tylko we wspomnieniach. 60 lat temu przed kłusownikami uratowała go rewolucja. Dziś zagraża mu własny kuzyn gringo.
Air Canada na Kubę to dobry wybór. Oto powody, dla których warto wybrać kanadyjskiego przewoźnika
Lot na Kubę przez Kanadę może wydawać się nieco abstrakcyjny. W dodatku trzeba zaliczyć dwie przesiadki. Jednak podróż liniami Air Canada ma swoje plusy. Oto powody, dla których warto wybrać kanadyjskiego narodowego przewoźnika.
„¡Hola, Chico!”. Prostytucja na Kubie ma wiele twarzy. Czyli jineteras z podniesioną głową
Mityczna „mulata”, czyli kwintesencja kubańskiej kobiecości, to owoc, który kusił zarówno hiszpańskich kupców i marynarzy w czasach kolonialnych, jak i amerykańskich mafiozów oraz radzieckich dygnitarzy w XX wieku. Obecnie jest obiektem pożądania samotnych europejskich i kanadyjskich turystów, którzy marzą o nocy z Kubanką. Dlatego seksturystyka na wyspie kwitnie i nawet rewolucja musiała na tym polu skapitulować.
Kuba ma lek, który działa na koronawirusa? Liczba ozdrowieńców imponuje
Kuba walczy z pandemią od 11 marca. Choć każdego dnia wykrywa się nowe zakażenia koronawirusem, to w imponującym tempie rośnie liczba ozdrowieńców, którzy stanowią już 50 proc. wszystkich przypadków wykrytych od początku pandemii na wyspie. Podobnym wynikiem może się pochwalić zaledwie kilka krajów na świecie.
Koronawirus na Kubie: 50 dni pandemii w liczbach
29 kwietnia minęło 50 dni od stwierdzenia pierwszych przypadków koronawirusa na Kubie. Od tego czasu zdiagnozowano na wyspie 1501 przypadków. 58 osób zmarło, a 681 wyzdrowiało. Od kilku dni notuje się spadek zachorowań, przy utrzymującej się liczbie testów.
Rekordy ciepła na Kubie. Kolejna granica temperatury przekroczona. Hawana w skwarze
Kolejny rekord temperatury na Kubie pobity zaledwie po tygodniu od ostatniego. Fala upałów na wyspie to efekt wpływu antycyklonicznego. Prawie bezchmurne niebo i brak opadów sprzyja sprzyja nagrzewaniu powietrza.
Rekord temperatury na Kubie pobity. Tak ciepło jeszcze nie było
W sobotę , 11 kwietnia został pobity rekord temperatury na Kubie. Stacja pogodowa Veguitas w prowincji Granma odnotowała 39,3 stopnie Celsjusza.
Koronawirus na Kubie. Minął miesiąc od pierwszego zakażenia. Jak radzi sobie wyspa?
11 kwietnia minął miesiąc, odkąd na Kubie stwierdzono pierwsze trzy przypadki zakażenia koronawirusem. Dotyczyły one turystów z Włoch, którzy dzień wcześniej przylecieli na wyspę. Od tego czasu liczba zachorowań stale rośnie. Do 10 kwietnia odnotowano 620 przypadków. Ale szczyt zachorowań przewidywany jest na połowę maja.
Internet na Kubie to już nie towar luksusowy? Ponad połowa mieszkańców korzysta z sieci
Internet na Kubie od lat nie ma dobrej opinii. Turyści skarżą się na wysokie ceny i trudny dostęp. Ale dla Kubańczyków, jest dużo bardziej przystępny. Okazuje się, że z sieci na wyspie korzysta już 63 proc. obywateli. To więcej niż na sąsiedniej Jamajce. Oto najnowszy raport Digital 2020.
Mniej Amerykanów, więcej Rosjan. Przez sankcje Kuba przeżywa turystyczny kryzys
O blisko 10 proc spadła liczba turystów, którzy odwiedzili Kubę w 2019 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Z powodu amerykańskich sankcji ubyło przede wszystkim gości ze Stanów Zjednoczonych. Przybyło natomiast Rosjan.
Ekstremalna zima na Kubie. Temperatury w nocy spadły do 8 stopni Celsjusza
Do 8 stopni Celsjusza spadły nocą temperatury w niektórych częściach Kuby. Tak niskich temperatur nie notowano na wyspie od dawna. Zima na Kubie w tym roku jest wyjątkowo sroga. Marznie nawet gorący Trinidad.
Wizyta w szpitalu na Kubie. Czyli przychodzi turysta do lekarza
Tropiki uczą pokory, a wyjazd na Kubę to nie urlop w Kołobrzegu. Warto o tym pamiętać, bo w przeciwnym wypadku Wasz organizm szybko sam Wam o tym przypomni. My po czterech wyjazdach nieco straciliśmy czujność i skończyło się wizytą w szpitalu w Hawanie. Jak się okazało, bardzo miłą.
Zakaz wywozu CUC z Kuby. Jak wygląda w praktyce? Koniecznie wymień pieniądze
Od 16 listopada 2019 roku obowiązuje zakaz wwozu i wywozu waluty CUC z Kuby. Co on oznacza w praktyce? Spokojnie, nikt nie będzie Wam sprawdzał kieszeni, czy przypadkiem nie wywozicie trzypesówki z Che Guevarą na pamiątkę do domu, ale pamiętajcie, aby większe kwoty wymienić przed odprawą w kantorze.
„Marzenie Rodolfo”, czyli najbardziej wzruszająca kubańska historia została sfilmowana przez Polkę
W swoim miasteczku Alquizar jest bohaterem, jego bolera chwytają za serce i koją nerwy. Mimo ciężkiej choroby Rodolfo nie traci pogody ducha. Jego jedynym marzeniem jest, aby muzyka którą tworzy, dotarła do ludzi na całym świecie. To marzenie spełnia polska podróżniczka i reżyserka Basia Radwańska. Zobaczcie jej film.
Kubańskie media piszą o Noblu dla Olgi Tokarczuk
Najważniejsze serwisy informacyjne na Kubie odnotowały wczoraj przyznanie Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk i Peterowi Handke.
„Wszystkie zajęcia Yoirysa Manuela”, Adam Kwaśny przeniesie Was do Trinidadu, którego nie znajdziecie w przewodnikach
Są takie książki, które wprowadzają w pewien błogostan, nie podnoszą adrenaliny, po prostu pozwalają powoli zatopić się w opowiadanej historii. Takie właśnie są „Wszystkie Zajęcia Yoirysa Manuela” Adama Kwaśnego, które przenoszą nas do skąpanego w słońcu Trinidadu, gdzie tęten końskich kopyt miesza się z dźwiękiem afrykańskich kong, a w powietrzu unosi się zapach rumu.
Jakość życia dzieci na Kubie jest najlepsza w Ameryce Łacińskiej. Oto najnowszy ranking
Jakość życia dzieci na Kubie jest najlepsza w Ameryce Łacińskiej. Tak wynika z najnowszego raportu amerykańskiej fundacji Save the Children, opublikowanego z okazji 100-lecia organizacji. Kuba wyprzedziła m.in. tak wysokorozwinięte kraje jak Chile, Argentyna czy Brazylia.
Pył znad Sahary na Kubie. Bardzo suche powietrze i upał
Pył znad Sahary dotarł na Kubę i Karaiby. To efekt burz piaskowych, jakie miały miejsce na tej afrykańskiej pustyni. Kubańscy meteorolodzy ostrzegają, że pył jest szkodliwy dla zdrowia, choć zjawisko jest naturalne o tej porze roku.
Fala upałów na Kubie. Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenie
Przez Kubę przechodzi fala upałów, i mimo że wysokie temperatury o tej porze roku na Karaibach nie powinny dziwić, to i tutaj upał może być niebezpieczny. Kubański Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenie.
Pociągi na Kubie. Od lipca będzie można przejechać całą wyspę?
12 chińskich wagonów odbyło pierwszą po 14 latach podróż z Hawany do Holguin. To na razie testy, ale już w lipcu lub sierpniu władze Kubańskie zapowiadają uruchomienie regularnych połączeń kolejowych pomiędzy Hawaną a Guantanamo.
Stare amerykańskie samochody na Kubie nadal mają się świetnie ZDJĘCIA
Kuba to raj dla miłośników motoryzacji. Porzucone przez uciekających do Stanów Zjednoczonych Amerykanów buicki, fordy, plymouthy, chryslery do dzisiaj świetnie się sprawdzają. Swoją długowieczność zawdzięczają najlepszym mechanikom na świecie, jak zwykło się nazywać Kubańczyków.
Czy na Kubie jest bezpiecznie? „No mafia, no guns”. Bezpieczeństwo na Kubie to nie mit
13,5 proc. wszystkich turystów, którzy przyjeżdżają na Kubę, jako główny powód wyboru tego kraju na wakacje, podaje bezpieczeństwo. Czy naprawdę na Kubie jest bezpiecznie do tego stopnia, że stało się ono ważniejsze dla ponad pół miliona ludzi, niż piękne plaże i karaibskie słońce?
Chivichana, czyli kubańska deskorolka
Kubańczycy słyną ze swojej pomysłowości. W kraju niedoborów spowodowanych amerykańskim embargiem, nauczyli się wykorzystywać wszystko to, co mają pod ręką. Najczęściej swoje umiejętności wykorzystują, aby ułatwić sobie codzienne życie, ale również do zabawy. Tak zrodziła się chivchana, czyli kubańska deskorolka.
Inwazja w Zatoce Świń. Blisko 60 lat temu USA zaatakowały Kubę. Dziś robią to ponownie
Mija blisko 60 lat od inwazji w Zatoce Świń, amerykańskiej interwencji na Kubie, odpartej po zaledwie 3 dniach przez castrowskie wojska, okupionej jednak setkami ofiar po obu stronach. 17 kwietnia 1961 roku na złocistych plażach zatoki wylądował desant 1500 wyszkolonych w Stanach Zjednoczonych przez CIA kubańskich imigrantów. Ich celem było obalenie rewolucyjnego rządu Fiedla Castro. W pełni niezależnego od USA, […]
Hawana Centrum śladem Pedro Juana. Wracamy do lat 90.
Pedro Juan, najbardziej cyniczny typ w Hawanie. Pozbawiony skrupułów i wyrzutów sumienia idzie przez życie, nie obracając się za siebie. Ruszyliśmy przez Hawanę Centrum tropem bohatera powieści „Brudna Trylogia o Hawanie”. Jak dziś wyglądają miejsca opisane w książce, której akcja toczy się w 1994 roku?
Hershey train, czyli polowanie na kubański pociąg – widmo
Na tę wyjątkową przejażdżkę cieszyliśmy się od dawna. Hershey train, czyli pochodząca z początku XX wieku kolejka elektryczna, miała być dla nas kolejną przygodą na Kubie. Okazało się jednak, że to nie takie proste. Linia kolejowa Hershey powstała w 1916 roku. Miała służyć do transportu cukru do portu. Kto chciał ten cukier skupować? Amerykański baron czekoladowy z Pensylwanii, Milton S. […]
Kuba w dwa lata: Tu byliśmy
Minęły dwa lata od kiedy wróciliśmy z naszego pierwszego wyjazdu na Kubę, w marcu 2017 roku. Później były jeszcze trzy. W tym czasie odwiedziliśmy 15 miast i miasteczek, przejechaliśmy około 6,5 tys. km, spędziliśmy w sumie na wyspie 74 dni. Ktoś powie, że dużo, ale nam wciąż mało.
Co nas wkurza na Kubie? Jest taka rzecz. Oto galeria wstydu
Kuba to kraj, który pokochaliśmy od pierwszego wejrzenia, i nawet kiedy nas zmęczy, żal nam z niego wyjeżdżać. Ale tak, jest coś co nawet nas wkurza
Święto ulicy Galiano w Hawanie. Wielka fiesta przy pieczonym prosiaku
Aromat pieczonego prosiaka unosi się na całej ulicy, rum i piwo leją się strumieniami, a całe kubańskie rodziny bawią się do późnej nocy w rytm muzyki. Święto ulicy Galiano w Hawanie Centrum to dwa dni fiesty.
Nowy dworzec w Sancti Spiritus. Ma specjalny pokój dla matek karmiących piersią
W Sancti Spiritus został otwarty nowy dworzec autobusowy Omnibus Nacionales i Viazul. To najnowocześniejszy tego typu obiekt na Kubie. Jego budowa kosztowała 6,2 mln peso. Ma nawet specjalny pokój dla matek karmiących piersią
Taksówki na Kubie im starsze, tym mają większe wzięcie. Ale muszą być odpicowane
Turyści, dużo turystów, od listopada do marca Hawana pęka w szwach. Najwięcej jest Francuzów, Kanadyjczyków, Niemców, ale też Meksykanów, Brazylijczyków i Amerykanów. Najczęściej zatrzymują się w stolicy tylko na kilka dni, a chcą zobaczyć wszystko. Ktoś musi im pokazać miasto. Dlatego praca taksówkarza to tutaj opłacalne zajęcie. Zwłaszcza, jeśli jeździ się oldtimerem z lat 50. XX w. A tych na wyspie nie brakuje.
Kuba z lotu ptaka, czyli patrzymy przez okienko samolotu
Kuba z lotu ptaka wygląda pięknie. Tym bardziej jeśli małe wioski, duże miasta pośród zieleni, strome zbocza gór, możecie oglądać z pokładu turbośmigłowego ATR-a, który leci niżej niż rejsowe maszyny odrzutowe. Nam taka okazja nadarzyła się w samolocie z Hawany do Santiago de Cuba. Zobaczcie zdjęcia.
Mundurki szkolne na Kubie. Kolor ma znaczenie
Będąc na Kubie nie da się nie zauważyć ubranych na bordowo brzdąców maszerujących rano do szkoły podstawowej, gimnazjalistów powłóczących plecakami, czy opierających się w cieniu o szkolne mury licealistów lub uczniów technikum. Jak ich rozróżnić? Po kolorze mundurka.
Santa Clara: miasto Che Guevary
Santa Clara to piąte co do wielkości miasto na Kubie, zamieszkuje jest po nad 200 tys. osób. Obok Hawany jest też ważnym ośrodkiem uniwersyteckim i przemysłowym. Ale ma też swoje walory turystyczne. Największym jest Mauzoleum „Che” Guevary, które przyciąga tysiące turystów odwiedzających Kubę.
Caimanera, ostatnie miasto przed bazą USA w zatoce Guantanamo
Caimanera, to ostatnie kubańskie miasteczko przed amerykańską bazą w zatoce Guantanamo. W całości znajduje się w strefie wojskowej. Dostać się tutaj nie jest łatwo. Nam się udało. Zobaczcie, jak wygląda
Rewolucja kubańska uratowała Starą Hawanę i Centro?
Stara Hawana i Centro to gąszcz prostopadłych uliczek, wzdłuż których pną się okazałe kolonialne kamienice. Podobna architektura nie zachowała się na taką skalę w żadnym innym kraju Ameryki Południowej. Były jednak plany, aby obie dzielnice zrównać z ziemią
Sklepy na kartki na Kubie. Jak działają librety i ile jedzenia można na nie kupić?
Słynne sklepy na kartki na Kubie, czyli bodegi, to niewielkie sklepiki z kilkoma podstawowymi produktami, do których ustawiają się kolejki. Na ścianie zazwyczaj zobaczymy podobiznę Che Guevary, ale pieniądze nie wystarczą, by zrobić tu zakupy. Potrzebne są jeszcze tzw. kartki, czyli libreta. Jak działają sklepy na kartki na Kubie?
Kubańskie nazwy a język polski. Czyli „polska język, trudna język”
Jedziemy do Trinidadu, a nie do Trinidad, a w języku polskim stolicą Kuby jest Hawana, a nie Havana, czy też Havanna. Chciałoby się rzecz „Polska język trudna język”, ale brak podstaw razi w oczy.
Uliczni sprzedawcy w Hawanie byli tu od zawsze. Zobacz stare zdjęcia
Stragany pełne owoców i warzyw to codzienny widok na Kubie. Uliczni sprzedawcy w Hawanie działali tu od zawsze. Zobacz pokolorowane stare zdjęcia kubańskiej stolicy – pochodzą z przełomy XIX i XX wieku.
Ile pieniędzy zabrać na Kubę? Ceny – ile kosztują wakacje na Kubie?
Wyprawa na Kubę nie należy do najtańszych, ale to, ile pieniędzy zabrać na Kubę i ile kosztują wakacje na wyspie zależy przede wszystkim od tego, jak chcemy spędzić ten czas. Obok twardych wydatków, jak transport czy noclegi, zostaje jeszcze sporo atrakcji, których ceny na Kubie bywają bardzo różne. Podobnie z cenami w restauracjach kubańskich.
Kuba. Zamiast betonozy są drzewa i parki. Dlatego upał łatwiej tu wytrzymać ZDJĘCIA
Upał na Kubie to żadna nowość, ale w przeciwieństwie do betonowych miast w Polsce, łatwiej go tu wytrzymać. Na wyspie stawia się na parki, skwery, drzewa wzdłuż ulic. Wycinki są przemyślenia, a nowe nasadzenia to standard.
Galeria handlowa „Mercado Tacón” w Hawanie istnieje już tylko na zdjęciach
Mercado Tacón w Hawanie, początkowo pod nazwą Plaza de Vapor, działał w Barrio Chino ponad 100 lat. Była to galeria handlowa, jak się patrzy – mieściła ok. 160 sklepów i punktów usługowych. Jak wyglądała praca sprzedawców? Zobacz halę targową na starych zdjęciach – z przełomu XIX i XX wieku.
Kuba: Hawana i Plan Piloto 1955 r. Beton i autostrady. Tak miała wyglądać stolica. Uratowała ją rewolucja
Los Hawany został przypieczętowany w tzw. Planie Piloto z 1955 r. Zabytkowa kolonialna zabudowa w Starej Hawanie miała zostać wyburzona i zastąpiona modernistycznymi blokami, a wąskie uliczki, szerokimi arteriami. W porę wizję Josepha Serta i planistów dyktatora Batisty pokrzyżowała kubańska rewolucja. Bo Hawana wyglądałaby dziś zupełnie inaczej.
Jak zamieszkać na Kubie, czy można dostać kubańskie obywatelstwo? A może praca na Kubie? Poradnik dla obcokrajowca
Zdobycie kubańskiego obywatelstwa przez obcokrajowca jest trudne, ale nie niemożliwe. Wymaga jednak ogromnego poświęcenia. Dlatego utarło się, że aby dostać obywatelstwo najlepiej mieć rodzica Kubańczyka lub… być Che Guevarą. Ale kubańska konstytucja daje możliwość naturalizacji w łatwiejszy sposób.
Szczepionka na Covid-19: Kuba wyprodukuje 100 mln dawek do końca roku
Podczas kiedy świat tzw. Zachodu zabiega o szczepionki na Covid-19 wiodących amerykańskich producentów Pfizer i Moderna, Kuba w swoim tempie kontynuuje pracę nad własnymi preparatami. Do końca roku ma wyprodukować 100 mln dawek. Trafią do najbiedniejszych krajów.
Kubański sylwester we własnym domu. Dobra muzyka i proste przepisy na drinki i przekąski
2021 rok przywitamy nie na eleganckich balach, klubowych imprezach czy swojskich dancingach, ale tylko w gronie najbliższych. Czyli dokładnie tak, jak robią to Kubańczycy. Dlatego podsuwamy Wam przepis na kubańskiego sylwestra we własnym domu.
Święta na Kubie pachną pieczonym prosiakiem
Kubańska wigilia to wielka fiesta w rytmie reggaetonu i salsy zamiast kolęd. Śnieg nie skrzypi pod nogami, nikt nie stoi w kolejce po karpia czy choinkę, a w popołudniowym skwarze w całej Hawanie unosi się zapach pieczonego prosiaka.
Dr Francisco Durán García: Kubańska twarz walki z pandemią. Na wyspie znają go dziś wszyscy
Dla Kubańczyków stał się twarzą walki z pandemią koronawirusa na wyspie. Dr Francisco Durán García, krajowy dyrektor ds. epidemiologii w kubańskim Ministerstwie Zdrowia od 7 miesięcy, każdego dnia, o godz. 11 przedstawia swoim rodakom sytuację w kraju w związku z pandemią koronawirusa.
Krokodyl kubański, którego Fidel uratował. Dziś zagraża mu kuzyn gringo
Pierwsze skojarzenie z Kubą? Zapewne rum, muzyka i cygara. Ale krokodyl? Ten gad o niezbyt miłej aparycji, jest tu otoczony nie mniejszą czcią niż bejsbol i domino. Niewiele brakowało, a dziś pojawiałby się tylko we wspomnieniach. 60 lat temu przed kłusownikami uratowała go rewolucja. Dziś zagraża mu własny kuzyn gringo.
Air Canada na Kubę to dobry wybór. Oto powody, dla których warto wybrać kanadyjskiego przewoźnika
Lot na Kubę przez Kanadę może wydawać się nieco abstrakcyjny. W dodatku trzeba zaliczyć dwie przesiadki. Jednak podróż liniami Air Canada ma swoje plusy. Oto powody, dla których warto wybrać kanadyjskiego narodowego przewoźnika.
„¡Hola, Chico!”. Prostytucja na Kubie ma wiele twarzy. Czyli jineteras z podniesioną głową
Mityczna „mulata”, czyli kwintesencja kubańskiej kobiecości, to owoc, który kusił zarówno hiszpańskich kupców i marynarzy w czasach kolonialnych, jak i amerykańskich mafiozów oraz radzieckich dygnitarzy w XX wieku. Obecnie jest obiektem pożądania samotnych europejskich i kanadyjskich turystów, którzy marzą o nocy z Kubanką. Dlatego seksturystyka na wyspie kwitnie i nawet rewolucja musiała na tym polu skapitulować.
Kuba ma lek, który działa na koronawirusa? Liczba ozdrowieńców imponuje
Kuba walczy z pandemią od 11 marca. Choć każdego dnia wykrywa się nowe zakażenia koronawirusem, to w imponującym tempie rośnie liczba ozdrowieńców, którzy stanowią już 50 proc. wszystkich przypadków wykrytych od początku pandemii na wyspie. Podobnym wynikiem może się pochwalić zaledwie kilka krajów na świecie.
Koronawirus na Kubie: 50 dni pandemii w liczbach
29 kwietnia minęło 50 dni od stwierdzenia pierwszych przypadków koronawirusa na Kubie. Od tego czasu zdiagnozowano na wyspie 1501 przypadków. 58 osób zmarło, a 681 wyzdrowiało. Od kilku dni notuje się spadek zachorowań, przy utrzymującej się liczbie testów.
Rekordy ciepła na Kubie. Kolejna granica temperatury przekroczona. Hawana w skwarze
Kolejny rekord temperatury na Kubie pobity zaledwie po tygodniu od ostatniego. Fala upałów na wyspie to efekt wpływu antycyklonicznego. Prawie bezchmurne niebo i brak opadów sprzyja sprzyja nagrzewaniu powietrza.
Rekord temperatury na Kubie pobity. Tak ciepło jeszcze nie było
W sobotę , 11 kwietnia został pobity rekord temperatury na Kubie. Stacja pogodowa Veguitas w prowincji Granma odnotowała 39,3 stopnie Celsjusza.
Koronawirus na Kubie. Minął miesiąc od pierwszego zakażenia. Jak radzi sobie wyspa?
11 kwietnia minął miesiąc, odkąd na Kubie stwierdzono pierwsze trzy przypadki zakażenia koronawirusem. Dotyczyły one turystów z Włoch, którzy dzień wcześniej przylecieli na wyspę. Od tego czasu liczba zachorowań stale rośnie. Do 10 kwietnia odnotowano 620 przypadków. Ale szczyt zachorowań przewidywany jest na połowę maja.
Internet na Kubie to już nie towar luksusowy? Ponad połowa mieszkańców korzysta z sieci
Internet na Kubie od lat nie ma dobrej opinii. Turyści skarżą się na wysokie ceny i trudny dostęp. Ale dla Kubańczyków, jest dużo bardziej przystępny. Okazuje się, że z sieci na wyspie korzysta już 63 proc. obywateli. To więcej niż na sąsiedniej Jamajce. Oto najnowszy raport Digital 2020.
Mniej Amerykanów, więcej Rosjan. Przez sankcje Kuba przeżywa turystyczny kryzys
O blisko 10 proc spadła liczba turystów, którzy odwiedzili Kubę w 2019 roku w porównaniu z rokiem poprzednim. Z powodu amerykańskich sankcji ubyło przede wszystkim gości ze Stanów Zjednoczonych. Przybyło natomiast Rosjan.
Ekstremalna zima na Kubie. Temperatury w nocy spadły do 8 stopni Celsjusza
Do 8 stopni Celsjusza spadły nocą temperatury w niektórych częściach Kuby. Tak niskich temperatur nie notowano na wyspie od dawna. Zima na Kubie w tym roku jest wyjątkowo sroga. Marznie nawet gorący Trinidad.
Wizyta w szpitalu na Kubie. Czyli przychodzi turysta do lekarza
Tropiki uczą pokory, a wyjazd na Kubę to nie urlop w Kołobrzegu. Warto o tym pamiętać, bo w przeciwnym wypadku Wasz organizm szybko sam Wam o tym przypomni. My po czterech wyjazdach nieco straciliśmy czujność i skończyło się wizytą w szpitalu w Hawanie. Jak się okazało, bardzo miłą.
Zakaz wywozu CUC z Kuby. Jak wygląda w praktyce? Koniecznie wymień pieniądze
Od 16 listopada 2019 roku obowiązuje zakaz wwozu i wywozu waluty CUC z Kuby. Co on oznacza w praktyce? Spokojnie, nikt nie będzie Wam sprawdzał kieszeni, czy przypadkiem nie wywozicie trzypesówki z Che Guevarą na pamiątkę do domu, ale pamiętajcie, aby większe kwoty wymienić przed odprawą w kantorze.
„Marzenie Rodolfo”, czyli najbardziej wzruszająca kubańska historia została sfilmowana przez Polkę
W swoim miasteczku Alquizar jest bohaterem, jego bolera chwytają za serce i koją nerwy. Mimo ciężkiej choroby Rodolfo nie traci pogody ducha. Jego jedynym marzeniem jest, aby muzyka którą tworzy, dotarła do ludzi na całym świecie. To marzenie spełnia polska podróżniczka i reżyserka Basia Radwańska. Zobaczcie jej film.
Kubańskie media piszą o Noblu dla Olgi Tokarczuk
Najważniejsze serwisy informacyjne na Kubie odnotowały wczoraj przyznanie Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk i Peterowi Handke.
„Wszystkie zajęcia Yoirysa Manuela”, Adam Kwaśny przeniesie Was do Trinidadu, którego nie znajdziecie w przewodnikach
Są takie książki, które wprowadzają w pewien błogostan, nie podnoszą adrenaliny, po prostu pozwalają powoli zatopić się w opowiadanej historii. Takie właśnie są „Wszystkie Zajęcia Yoirysa Manuela” Adama Kwaśnego, które przenoszą nas do skąpanego w słońcu Trinidadu, gdzie tęten końskich kopyt miesza się z dźwiękiem afrykańskich kong, a w powietrzu unosi się zapach rumu.
Jakość życia dzieci na Kubie jest najlepsza w Ameryce Łacińskiej. Oto najnowszy ranking
Jakość życia dzieci na Kubie jest najlepsza w Ameryce Łacińskiej. Tak wynika z najnowszego raportu amerykańskiej fundacji Save the Children, opublikowanego z okazji 100-lecia organizacji. Kuba wyprzedziła m.in. tak wysokorozwinięte kraje jak Chile, Argentyna czy Brazylia.
Pył znad Sahary na Kubie. Bardzo suche powietrze i upał
Pył znad Sahary dotarł na Kubę i Karaiby. To efekt burz piaskowych, jakie miały miejsce na tej afrykańskiej pustyni. Kubańscy meteorolodzy ostrzegają, że pył jest szkodliwy dla zdrowia, choć zjawisko jest naturalne o tej porze roku.
Fala upałów na Kubie. Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenie
Przez Kubę przechodzi fala upałów, i mimo że wysokie temperatury o tej porze roku na Karaibach nie powinny dziwić, to i tutaj upał może być niebezpieczny. Kubański Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenie.
Pociągi na Kubie. Od lipca będzie można przejechać całą wyspę?
12 chińskich wagonów odbyło pierwszą po 14 latach podróż z Hawany do Holguin. To na razie testy, ale już w lipcu lub sierpniu władze Kubańskie zapowiadają uruchomienie regularnych połączeń kolejowych pomiędzy Hawaną a Guantanamo.
Stare amerykańskie samochody na Kubie nadal mają się świetnie ZDJĘCIA
Kuba to raj dla miłośników motoryzacji. Porzucone przez uciekających do Stanów Zjednoczonych Amerykanów buicki, fordy, plymouthy, chryslery do dzisiaj świetnie się sprawdzają. Swoją długowieczność zawdzięczają najlepszym mechanikom na świecie, jak zwykło się nazywać Kubańczyków.
Czy na Kubie jest bezpiecznie? „No mafia, no guns”. Bezpieczeństwo na Kubie to nie mit
13,5 proc. wszystkich turystów, którzy przyjeżdżają na Kubę, jako główny powód wyboru tego kraju na wakacje, podaje bezpieczeństwo. Czy naprawdę na Kubie jest bezpiecznie do tego stopnia, że stało się ono ważniejsze dla ponad pół miliona ludzi, niż piękne plaże i karaibskie słońce?
Chivichana, czyli kubańska deskorolka
Kubańczycy słyną ze swojej pomysłowości. W kraju niedoborów spowodowanych amerykańskim embargiem, nauczyli się wykorzystywać wszystko to, co mają pod ręką. Najczęściej swoje umiejętności wykorzystują, aby ułatwić sobie codzienne życie, ale również do zabawy. Tak zrodziła się chivchana, czyli kubańska deskorolka.
Inwazja w Zatoce Świń. Blisko 60 lat temu USA zaatakowały Kubę. Dziś robią to ponownie
Mija blisko 60 lat od inwazji w Zatoce Świń, amerykańskiej interwencji na Kubie, odpartej po zaledwie 3 dniach przez castrowskie wojska, okupionej jednak setkami ofiar po obu stronach. 17 kwietnia 1961 roku na złocistych plażach zatoki wylądował desant 1500 wyszkolonych w Stanach Zjednoczonych przez CIA kubańskich imigrantów. Ich celem było obalenie rewolucyjnego rządu Fiedla Castro. W pełni niezależnego od USA, […]
Hawana Centrum śladem Pedro Juana. Wracamy do lat 90.
Pedro Juan, najbardziej cyniczny typ w Hawanie. Pozbawiony skrupułów i wyrzutów sumienia idzie przez życie, nie obracając się za siebie. Ruszyliśmy przez Hawanę Centrum tropem bohatera powieści „Brudna Trylogia o Hawanie”. Jak dziś wyglądają miejsca opisane w książce, której akcja toczy się w 1994 roku?
Hershey train, czyli polowanie na kubański pociąg – widmo
Na tę wyjątkową przejażdżkę cieszyliśmy się od dawna. Hershey train, czyli pochodząca z początku XX wieku kolejka elektryczna, miała być dla nas kolejną przygodą na Kubie. Okazało się jednak, że to nie takie proste. Linia kolejowa Hershey powstała w 1916 roku. Miała służyć do transportu cukru do portu. Kto chciał ten cukier skupować? Amerykański baron czekoladowy z Pensylwanii, Milton S. […]
Kuba w dwa lata: Tu byliśmy
Minęły dwa lata od kiedy wróciliśmy z naszego pierwszego wyjazdu na Kubę, w marcu 2017 roku. Później były jeszcze trzy. W tym czasie odwiedziliśmy 15 miast i miasteczek, przejechaliśmy około 6,5 tys. km, spędziliśmy w sumie na wyspie 74 dni. Ktoś powie, że dużo, ale nam wciąż mało.
Co nas wkurza na Kubie? Jest taka rzecz. Oto galeria wstydu
Kuba to kraj, który pokochaliśmy od pierwszego wejrzenia, i nawet kiedy nas zmęczy, żal nam z niego wyjeżdżać. Ale tak, jest coś co nawet nas wkurza
Święto ulicy Galiano w Hawanie. Wielka fiesta przy pieczonym prosiaku
Aromat pieczonego prosiaka unosi się na całej ulicy, rum i piwo leją się strumieniami, a całe kubańskie rodziny bawią się do późnej nocy w rytm muzyki. Święto ulicy Galiano w Hawanie Centrum to dwa dni fiesty.
Nowy dworzec w Sancti Spiritus. Ma specjalny pokój dla matek karmiących piersią
W Sancti Spiritus został otwarty nowy dworzec autobusowy Omnibus Nacionales i Viazul. To najnowocześniejszy tego typu obiekt na Kubie. Jego budowa kosztowała 6,2 mln peso. Ma nawet specjalny pokój dla matek karmiących piersią
Taksówki na Kubie im starsze, tym mają większe wzięcie. Ale muszą być odpicowane
Turyści, dużo turystów, od listopada do marca Hawana pęka w szwach. Najwięcej jest Francuzów, Kanadyjczyków, Niemców, ale też Meksykanów, Brazylijczyków i Amerykanów. Najczęściej zatrzymują się w stolicy tylko na kilka dni, a chcą zobaczyć wszystko. Ktoś musi im pokazać miasto. Dlatego praca taksówkarza to tutaj opłacalne zajęcie. Zwłaszcza, jeśli jeździ się oldtimerem z lat 50. XX w. A tych na wyspie nie brakuje.
Kuba z lotu ptaka, czyli patrzymy przez okienko samolotu
Kuba z lotu ptaka wygląda pięknie. Tym bardziej jeśli małe wioski, duże miasta pośród zieleni, strome zbocza gór, możecie oglądać z pokładu turbośmigłowego ATR-a, który leci niżej niż rejsowe maszyny odrzutowe. Nam taka okazja nadarzyła się w samolocie z Hawany do Santiago de Cuba. Zobaczcie zdjęcia.
Mundurki szkolne na Kubie. Kolor ma znaczenie
Będąc na Kubie nie da się nie zauważyć ubranych na bordowo brzdąców maszerujących rano do szkoły podstawowej, gimnazjalistów powłóczących plecakami, czy opierających się w cieniu o szkolne mury licealistów lub uczniów technikum. Jak ich rozróżnić? Po kolorze mundurka.
Santa Clara: miasto Che Guevary
Santa Clara to piąte co do wielkości miasto na Kubie, zamieszkuje jest po nad 200 tys. osób. Obok Hawany jest też ważnym ośrodkiem uniwersyteckim i przemysłowym. Ale ma też swoje walory turystyczne. Największym jest Mauzoleum „Che” Guevary, które przyciąga tysiące turystów odwiedzających Kubę.
Caimanera, ostatnie miasto przed bazą USA w zatoce Guantanamo
Caimanera, to ostatnie kubańskie miasteczko przed amerykańską bazą w zatoce Guantanamo. W całości znajduje się w strefie wojskowej. Dostać się tutaj nie jest łatwo. Nam się udało. Zobaczcie, jak wygląda
Rewolucja kubańska uratowała Starą Hawanę i Centro?
Stara Hawana i Centro to gąszcz prostopadłych uliczek, wzdłuż których pną się okazałe kolonialne kamienice. Podobna architektura nie zachowała się na taką skalę w żadnym innym kraju Ameryki Południowej. Były jednak plany, aby obie dzielnice zrównać z ziemią