logo13
logo13
  • News
  • Polityka
  • Poradnik
  • Kuchnia
  • Ciekawostki
  • Anegdoty
  • O nas
  • Kontakt
Krokodyl kubański
8 lipca 2020

Krokodyl kubański, którego Fidel uratował. Dziś zagraża mu kuzyn gringo

Pierwsze skojarzenie z Kubą? Zapewne rum, muzyka i cygara. Ale krokodyl? Ten gad o niezbyt miłej aparycji jest tu otoczony nie mniejszą czcią niż bejsbol i domino. Mówi się, że nawet wyspa kształtem przypomina śpiącego krokodyla. Niewiele brakowało, a dziś pojawiałby się tylko we wspomnieniach. 60 lat temu przed kłusownikami uratowała go rewolucja. Dziś zagraża mu własny kuzyn gringo. 

Kiedy drużyna Cocodrilos de Matanzas po raz pierwszy w historii rozgrywek bejsbolowych na Kubie sięgnęła w styczniu tego roku po puchar, mieszkańcy oszaleli ze szczęścia. Euforia wybuchła w miastach i miasteczkach od Matanzas do Playę Largę.

Nie jest tajemnicą, że bejsbol to na wyspie świętość, tak jak i krokodyl, który nie bez powodu widnieje w herbie drużyny z Matanzas.

Dokładniej krokodyl kubański, zamieszkujący ogromne bagna i moczary Cienaga de Zapata na południowym wybrzeżu Kuby właśnie w prowincji Matanzas, Dziś jego liczebność wynosi około 4,5 tys. osobników, ale jeszcze 60 lat temu groziło mu wyginięcie. 

Farma Krokodyli nieopodal Pali Largi

Bieda i kłusownictwo

Choć Kuba przed rewolucją słynęła z przepychu, najwyższej liczby telewizorów na mieszkańca, pierwszej linii kolejowej i telegrafu na Karaibach, to bogactwo było pozorne i ograniczało się właściwie tylko do białych dzielnic Hawany. Reszta kraju klepała biedę, mieszkańcy bez dostępu do oświaty, medycyny i perspektyw żyli z dnia na dzień. 

Playa Larga, wciąż ujmuje skromnością

Jedną z najuboższych na Kubie była prowincja Matanzas, zwłaszcza jej południe. Mieszkańcy parali się tu głównie rybołówstwem,  wypalaniem węgla drzewnego (tzw. Carboneros) oraz… kłusownictwem na krokodyle. Zajęcie niebezpieczne, ale pozwalające zarobić parę groszy. W cenie były zarówno skóry jak i mięso krokodyli.

W Lardzie wielu mieszkańców zajmuje się rybołówstwem

Wszystko zmieniło się po zwycięstwie kubańskiej rewolucji.  Fidel Castro osobiście złożył Carboneros propozycję, jeśli zaprzestaną polowania na krokodyle, on poprawi warunki ich życia. Wkrótce w regionie pojawiły się pierwsze szkoły, ośrodki zdrowia, dotarła elektryczność.

Crocodileos w służbie krokodylom 

Krokodyle chętnie wygrzewają się na brzegu moczar
Krokodyle chętnie wygrzewają się na brzegu moczar

Kłusownictwo ustało. Jednak to nie wszystko. Byli kłusownicy stali się Crocodileos, czyli obrońcami krokokodyli. Jako jedni z nielicznych na wyspie potrafili na nie polować, dostali więc zadanie specjalne. Wyłapanie żyjących osobników i przeniesienie ich do rezerwatu w Cienaga de Zapata. 

– Po 1959 roku zaczęliśmy się uczyć, inaczej patrzeć na krokodyle. Powstały szkoły pierwsze w tym regionie. Ludziom zaczęło się lepiej żyć – mówi dla telewizji Planete+ 74-letni Efren Alonso, syn byłego kłusownika. 

I choć Carboneros nadal wypalają węgiel Cienadze, dziś chronią krokodyle, zamiast na nie polować, a tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

W rezerwacie żyje dziś około 4,5 tys. krokodyli. Crocodileos nauczyli się rozróżniać samce od samiczek i co najważniejsze, odróżniać młode krokodyle kubańskie od ich największego obecnie zagrożenia, krokodyla amerykańskiego, który coraz częściej dociera do południowego wybrzeża Kuby. 

Krokodyl kubański znów zagrożony

Farma krokodyli to tylko namiastka prawdziwej Cienagi
Farma krokodyli to tylko namiastka prawdziwej Cienagi

Choć dziś kłusownictwo nie zagraża już kubańskiemu krokodylowi, pojawiło się nowe zagrożenie. Jego bliski kuzyn, krokodyl amerykański coraz częściej pojawia się Cienadze docierając do południowego wybrzeża Kuby wraz z prądem morskim i podwodnymi grotami. 

Tutaj miesza się z rodzimym gatunkiem. Utrzymanie rezerwatu ma powstrzymać ten proces, dlatego Crocodileos potrafią rozróżniać nie tylko oba gatunki, ale też mieszańców już od pierwszych dni ich życia. Jak na ironię losu, krokodyl amerykański zaliczany jest do gatunków inwazyjnych.

Dorosłe osobniki nie tak trudno rozróżnić. Choć są podobnych rozmiarów, krokodyl amerykański jest ciemniejszy, bardziej szary, ma też inny pysk z charakterystycznym płaskim rombem na głowie. Jednak młode są niemal identyczne. 

Farma krokodyli, czyli krokodyl jako atrakcja

Tak fara krokodyli wita turystów
Tak fara krokodyli wita turystów

Kubańczycy ze swojego krokodyla są dumni, podkreślają często, że ich jest zdecydowanie ładniejszy niż amerykański. Nic dziwnego zatem, że stał się atrakcją turystyczną.

Nieopodal Plai Largi powstała pokazowa farma La Boca de Guanma, gdzie rozmnażany jest gatunek kubańskiego krokodyla. Turyści mogą tu podglądać z bliska młode i dorosłe osobniki, a nawet je nakarmić, czy zrobić sobie zdjęcie. Wstęp kosztuje 6 CUC. 

Laguna del Tesero
Laguna del Tesero

Z farmy warto skusić się na nieco droższą wycieczkę na Lagunę del Tesero, na której stworzono pokazową wioskę indiańską. Choć sama wioska nie jest porywającą atrakcją, to rejs łodzią motorową wąskimi kanałami pośród lasów namorzynowych, to nie lada przygoda (warto zaczekać z niewielką grupą na małą łódź). 

W Lardze można również wykupić wycieczkę do samego rezerwatu Cienega de Zapata, gdzie zobaczymy krokodyle w bardziej naturalnych warunkach. Wycieczki organizowane są obowiązkowo z przewodnikiem. 

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że na Kubie obowiązuje niemal całkowity zakaz zabijania krokodyli, a ich populacja jest ściśle regulowana. Jeśli zatem w restauracji, paladarze czy przydrożnym barze w karcie będzie mięso krokodyla, z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to kurczak pieczony na krokodylim tłuszczu. 

Na lagunę można dostać się tylko wodą
Na lagunę można dostać się tylko wodą

Krokodyl i religia

Kubański krokodyl obecny jest również w kubańskich religiach synkretycznych. W popularnej na Kubie Santerii symbolizuje siłę. Mieszkańcy wieżą, że krokodyl strzeże ich bliskich.

Popularne są talizmany i amulety, które mają chronić posiadaczy od złego. Pewne jest jednak, że bez pomocy ludzi, a zwłaszcza Crocodileos, kubański krokodyl sam nie ochroni się przed inwazją swojego kuzyna z północy. 

Źródło: Walka o przetrwanie kubańskich krokodyli, Planet+

Playa Santa Maria

Plaża w Hawanie. Santa Maria na Playas del Este. Najlepsze plaże na Kubie

DSC05588_Easy-Resize.com (1)

Embargo na Kubie to nie tylko brak McDonald’sa

hotel Saratoga w Hawanie

Hawana z tarasów najdroższych hoteli. Taki widok mają najbogatsi turyści ZDJĘCIA

Ulice Baracoa

Baracoa: Czy warto tułać się tu przez całą wyspę?

Hotel Nacional

Hotel Nacional w Hawanie świętuje 90. urodziny. Widział niejedno. Gościł gwiazdy i mafiosów

Dzieci na Kubie

Jakość życia dzieci na Kubie jest najlepsza w Ameryce Łacińskiej. Oto najnowszy ranking

Cienfuegos: Co zobaczyć? Co robić w Cienfuegos na Kubie? Zabytki, plaże, wycieczki. Przewodnik Varadero: Co zobaczyć? Co robić w Varadero na Kubie? Zabytki, plaże, wycieczki. Przewodnik

Podobne wpisy

Kuba zaiwesza loty z powodu koronawirusa

Kuba - Wiadomości

Koronawirus na Kubie. Ograniczenia lotów i nowe restrykcje dla turystów

142563064_3839177822792201_4705067198319859521_o

Kuba - Wiadomości

Dwa tragiczne wypadki na Kubie. Helikopter rozbił się koło Hoguin, autobus z nauczycielami spadł z wiaduktu pod Hawaną

Playa Ancon - plaża w Trinidadzie na Kubie

Kuba - Wiadomości, Trinidad

Plaża w Trinidadzie: Playa Ancon. Najlepsze plaże na Kubie

Dołącz do nas na Facebooku

Sprawdź przed podróżą na Kubę

  • Waluta na KubieJaką walutę zabrać na Kubę? Euro, dolary, a może funty? Czy pieniądze opłaca się wymienić na Kubie?
  • Hawana ulicaJak zamieszkać na Kubie, czy można dostać kubańskie obywatelstwo? A może praca na Kubie? Poradnik dla obcokrajowca
  • AmsterdamLoty na Kubę z Niemiec, UK, Francji, Hiszpanii. Sprawdź samoloty na Kubę z Berlina, Londynu, Paryża, Madrytu
  • Co zobaczyć w Cienfuegos?Cienfuegos: Co zobaczyć? Co robić w Cienfuegos na Kubie? Zabytki, plaże, wycieczki. Przewodnik
  • Playa Santa MariaPlaża w Hawanie. Santa Maria na Playas del Este. Najlepsze plaże na Kubie
  • Air CanadaAir Canada na Kubę to dobry wybór. Oto powody, dla których warto wybrać kanadyjskiego przewoźnika

Zobacz, gdzie nurkować na Kubie

Color Cubano
© Color Cubano 2021
Color Cubano Logo Header Menu
  • News
  • Polityka
  • Poradnik
  • Kuchnia
  • Ciekawostki
  • Anegdoty
  • O nas
  • Kontakt