Cienfuegos: Co zobaczyć? Co robić w Cienfuegos na Kubie? Zabytki, plaże, wycieczki. Przewodnik
Atrakcji w Cienfuegos nie brakuje, ale warto przygotować się do wizyty w tym mieście. Co zobaczyć w Cienfuegos? Jakie są najciekawsze zabytki i miejsca? Gdzie zjeść w Cienfuegos i co robić, mając do dyspozycji kilka dni w mieście? A co z kąpielami słonecznymi? Czy są plaże w pobliżu Cienfuegos i gdzie można nurkować? Sprawdźcie poniżej w przewodniku. Pod mapą znajdują się pełniejsze opisy atrakcji.
Co zobaczyć w Cienfuegos?
- Parque José Martí
- Teatro Tomás Terry
- Palacio de Ferrer
- Paseo del Prado
- Palacio Azul
- Palacio de Valle
Co robić w Cienfuegos?
- Cartelera Cultural
- Malecón
- Molo
- Villa Maria
- Brisas del Mar
- El Palatino
Plaże w Cienfuegos
- Playa Rancho Luna
- Centro Internacional de Buceo
- Guajimico
Wycieczki w Cienfuegos
- Jardín Botanico
- Wodospad El Nicho
- Laguna Guanaroca
Co zobaczyć w Cienfuegos na Kubie?
Parque José Martí
Na środku głównego placu w mieście stoi rzeźba przestawiająca José Martí’ego, kubańskiego bohatera narodowego. Park otaczają najważniejsze budynki rządowe, teatr, katedra, dom kultury, bary i restauracje. Sam plac od 1978 roku ma status zabytku narodowego. Znajduje sie tu Łuk Triumfalny, jedyny tego rodzaju na Kubie.
Teatro Tomás Terry
Jeden z trzech XIX-wiecznych tematrów na Kubie, otwarty został w 1890 roku. Był świadkiem niezliczonych występów artystów lokalnych, krajowych i międzynarodowych. Ściany, balkony i sufit pokrywają niesamowite malowidła, których autorstwo przypisuje się Camilo Salaya Toro, wybitnemu hiszpańskiemu artyście. Teatr jest otwarty codziennie między 10 a 18. Warto wybrać się na któryś ze spektakli.
Sprawdź też: Co zobaczyć w Trinidadzie?
Palacio de Ferrer
Stojac na głównym placu Cinfuegos nie sposób nie zauważyć budowli z charakterystyczną wieżą. To budynek zbudowany w latach 1917-1978 przez hiszpańskiego kupca i właściciela ziemskiego José Ferrera Sirésa. Wiadomo, że rodzina Ferrer mieszkała przez krótki czas w tym pałacu i przyjmowała Enrico Caruso jako gościa, gdy występował w teatrze Tomás Terry. Obecnie jest to punkt widokowy, z którego można zrobić najlepsze zdjęcia placu José Martí. Otwarty jest od poniedziałku do piatku w godz. 10-18. Wstęp kosztuje 2 CUC.
Paseo del Prado
Najdłuższy deptak na Kubie zaczyna się na północnym wjeździe do miasta i ciągnie aż do zatoki, w pewnym momencie zmieniajac się w malecón. Po zachodniej stronie znajduje się starówka, po jego wschodniej stronie – nowsze zabudowania. W gorącym kubańskim słońcu przejście całej trasy to nie lada wyczyn.
Palacio Azul
Dzisiaj mieści się tu hotel, a każdy pokój nosi nazwę kwiatu – Mariposa, Marilope, Verbena… Budynek jest architektoniczną perełką, przykładem tutejszego eklektyzmu. Warto zwrócić uwage na sześć rodzajów mozaiki na podłogach, niezwykłą mahoniową stolarkę drzwiową, a na zewnątrz – na kopułe pokrytą złotą ceramiką.
Palacio de Valle
Jeden z symboli miasta i dowód jego świetności z 1917 roku. Budowa pochłonęła 1,5 mln pesos. Pałac zaprojektował Pablo Donato Carbonell z Cienfuegos, a pracami kierował włoski inżynier Alfredo Colli Fanconetti. Trzypoziomowy budynek z piwnicą wieńczą trzy wieże – gotycka, hinduska i arabska. Mają symbolizować religię, miłość i siłę. Bydynek jest kwintesencją eklektyzmu.
Co robić w Cienfuegos na Kubie?
Cartelera Cultural
W Café Teatro Terry, kawiarni znajdującej się po prawej stronie Teatro Tomás Terry, co wieczór można posłuchać muzyki na żywo. Wstęp kosztuje 2 CUC od osoby, koncerty zaczynają się o godz. 22.30.
Malecón w Cienfuegos
Choć nie jest to nabrzeże w Hawanie, i tak warto zajrzeć na malecón w Cienfuegos. Położenie w zatoce powoduje, że wiatr nie jest tu tak silny, a morze żadko bywa wzburzone. Bardzo przyjemne miejsce na odpoczynek po całym dniu wędrówki.
Molo
Nad samą zatoką znajduje się molo, a obok niego mały park z ławkami. Idealny, by na chwilę przysiąść i podziwiać spokojne morze w Zatoce Cinfuegos. Na spragnionych czeka tu również bar.
Villa Maria
Maleńka rodzinna restauracja, w której skosztujecie najlepszej kubańskiej kuchni. Porcje są spore, a ceny bardzo przyzwoite. Do tego obsługa jest bardzo sympatyczna i sprawna.
Zobacz też: Restauracje na Kubie. Gdzie jeść?
Brisas del Mar
Restauracja o wystroju pirackiego statku, z której rozpościera się widok na morze. Kucharze uwijają sie pod pokładem. Wybierając odpowiedni stolik, można obserwować ich pracę. Dania są przyzwoite, choć stosunkowo drogie. Dla widoków – warto.
El Palatino
Bar El Palatino znajduje się w jednym z najstarszych budynków w mieście, pochodzi z poczatku XIX wieku. Warto zwrócić uwage na piekny, stary bar oraz zabytkowe meble, w których trzymany jest alkohol. Klimat dopełniają drewniane beczki. Usiąść warto jednak na zewnątrz, w podcieniach budynku, by podziwiać parg José Martí’ego.
Plaże w pobliżu Cienfuegos na Kubie
Playa Rancho Luna
Plaża Rancho Luna znajduje się około 20 km od centrum Cienfuegos. To półkolista plaża z delikatnym, wręcz miękkim piaskiem. Idealne miejsce dla miłośników Morza Karaibskiego i słońca.
Centro Internacional de Buceo
Na terenie hotelu Faro Luna znajduje się centrum nurkowe, z którego zorganizowane eskapady wyruszaja dwa razy dziennie – o godz. 9 oraz 11. Nurkujac, można podziwiać rafę koralową zamieszkiwaną przez niezliczone gatunki ryb i innych morskich żyjątek. Wiele osób szczególnie cieszy się na podwodne oglądanie zatopionych statków, których nie brakuje w okolicy. Główną atrakcją tutejszego nurkowania jest jednak “Notre Dame”, największy koralowiec w tym rejonie świata, mierzący 5 metrów wysokości.
Guajimico
Czyste wody, pełne jaskiń, ścian, tuneli, masywnych koralowców, ryb tropikalnych – tak wygląda nurkowanie w okolicy Guajimico. Jest tu kilka ciekawych miejsc, najlepiej o wskazówkę poprosić miejscowych.
Wycieczki z Cienfuegos na Kubie
Jardín Botanico de Cienfuegos
Ogród botaniczny, w którym rosną niesamowite okazy drzew, krzewów i kwiatów. Warto skorzystać z usług przewodnika, który opowie więcej o egzotycznych roślinach.
Sprawdź też: Pogoda na Kubie – kiedy warto lecieć?
Wodospad El Nicho
Odwiedzenie wodospadu El Nicho to jeden z obowiązkowych punktów podczas pobytu w Trinidadzie. Wodospad znajduje się na terenie parku narodowego Topes de Collantes, oddalony jest od Trinidadu 50 km, ok. 1,5 godziny samochodem. Wstęp na teren parku kosztuje 10 CUC od osoby, w cenę wliczony jest koszt przewodnika. Warto zabrać strój kąpielowy, ponieważ jest tu możliwość kąpieli w naturalnym basenie tworzonym przez wodospad.
Laguna Guanaroca
Obszar laguny Guanaroca jest pod ochroną. Występują ciekawe okazy flory i fauny, wśród których wyróżnia się różowy flaming. Wycieczkę można wykupić w biurze Cubanacan w centrum Cienfuegos. Obejmuje rejs statkiem po lagunie i trwa ok. 2 godziny. Cena – 10 CUC.