Pogoda na Kubie w grudniu, styczniu, wrześniu… Kiedy lecieć na Kubę, by cieszyć się dobrą pogodą?
Pogoda na Kubie nie jest idealna przez cały rok. Biura podróży kuszą tanimi wakacjami na Kubie wczesną jesienią, jednak trzeba pamiętać, że właśnie wtedy pogoda na Kubie jest szczególnie niebezpieczna. Okres huraganowy trwa na Karaibach od lipca, do końca października, ale jego szczyt przypada na sierpień i wrzesień. Właśnie wtedy powinniśmy zrezygnować z podróży w ten rejon świata. Sprawdź, jaka jest pogoda na Kubie w grudniu, styczniu czy marcu i wybierz lot, gdy wakacje będą samą przyjemnością.
Pogoda na Kubie – kiedy warto lecieć?
Podobnie, jak w Polsce są dobre okresy na plażowanie i dobre na narty, tak i na Kubie pogoda nie jest identyczna przez cały rok. Mamy miesiące, w których pogoda na Kubie jest bardzo przyjemna, jak i takie, gdy żar leje się z nieba niemiłosierny, a do tego bywa naprawdę niebezpiecznie. Przed kupieniem wyjątkowo tanich biletów warto więc sprawdzić, jaka będzie pogoda na Kubie w miesiącu, gdy chcemy się tam wybrać.
Trzeba też pamiętać, że pogoda na Kubie nie jest identyczna na całej wyspie. Najcieplej i najbardziej wilgotno jest we wschodnich prowincjach. Wysunięte na północny wschód miasteczko Baracoa nazywane jest Kubańskim biegunem ciepła.
Jakby tego było mało, architektura też nie pomaga znieść słońca królującego nad miastem. Parterowe i jednopiętrowe budynki nie zapewniają prawie w ogóle cienia. Słońce wpada na wprost w główne osie miasta, dokładnie oświetlając każdy zakamarek. Zupełnie inaczej jest w zbudowanej później Hawanie, gdzie układ ulic planowano już świadomie, a wysokość kamienic pozwala niemal cały dzień spędzić w cieniu.
Pogoda na Kubie w sezonie wysokim
Początek listopada to początek wysokiego sezonu na Kubie. Pogoda staje się bardzo przyjazna dla turystów – jest ciepło, czasem nawet bardzo gorąco, ale nie ma wysokiej wilgotności, która bywa szczególnie dokuczliwa.
Trzeba też pamiętać, że w trakcie sezonu turystycznego, który trwa mniej więcej do końca marca, otwarte są atrakcje turystyczne, restauracje, organizowane są imprezy dla turystów. Więc jeśli nie planujemy leżeć plackiem na hotelowej plaży, ale także coś zwiedzić, to najlepsze miesiące na podróż na Kubę.
Pogoda na Kubie w listopadzie
Średnie temperatura w listopadzie w Hawanie to 28 st. C w ciągu dnia i 21 st. C w nocy. Nieco cieplej jest na wschodzie. W Santiago de Cuba w tym czasie mamy średnio 31 st. C w dzień i 22 st. C w nocy.
Prawdopodobieństwo pojawienia się przelotnego deszczu jest dość niskie, na zachodzie wynosi ok. 15-20 proc. Im dalej na wschód, tym wieczorne opady zdarzają się częściej, ale trwają dosłownie kwadrans.
Pogoda na Kubie w grudniu
W grudniu średnie temperatury spadają dosłownie o 1 stopień Celsjusza w stosunku do listopada. Trzeba jednak pamiętać, że pogoda na całym świecie bywa kapryśna. W grudniu 2017 roku w Hawanie słupki rtęci pokazały ok. 17 st. C. Jeśli natomiast chodzi o opady deszczu, w grudniu prawdopodobieństwo ich wystąpienia znacznie spada.
Pogoda na Kubie w styczniu
Tu nadal nie ma wielkich zmian w średnich temperaturach, w styczniu będzie to ok. 26 st. C w dzień i 18 st. C w nocy, ale zdarzają się spore różnice w temperaturach pomiędzy dniem a nocą. Gdy tylko słońce zachodzi, znacznie się ochładza.
Różnica będzie tym bardziej odczuwalna, im więcej czasu spędziliśmy w ciągu dnia na słońcu. W styczniu 2018 roku w Trynidadzie wieczorami było nam zimno w polarowych bluzach…
Pogoda na Kubie w lutym
Luty to kontynuacja dobrej pogody i mniejsze ryzyko pojawienia się chłodniejszych dni. Średnia temperatura w ciągu dnia w Hawanie wynosi 28 st. C, a w nocy 19 st. C. Na wschodnim krańcu wyspy nieco cieplej.
W marcu temperatura w Santiago de Cuba wynosi średnio 29 st. C w ciągu dnia oraz 20 st. C w nocy. Deszczu odrobinę może spaść, ale będą to bardzo przelotne sytuacje.
Pogoda na Kubie w marcu
Jeśli mielibyśmy polecać konkretny miesiąc z najlepszą pogodą na Kubie, zdecydowanie byłby to marzec. Może mieliśmy wyjątkowe szczęście do pogody, ale wtedy deszcz widzieliśmy tylko raz. To była gigantyczna ulewa, która trwała może 5 minut. Po kwadransie ulice były już suche.
Pogoda na Kubie w marcu to 29 st. C w ciągu dnia i sporo słońca, a mało zachmurzonego nieba. Nocą termometry pokazują ok. 20 st. C.
Pogoda na Kubie w sezonie niskim
Mniej więcej od kwietnia pogoda na Kubie zaczyna być mniej znośna nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców. Zaczyna się deszczowo, potem upalnie. Koniec niskiego sezonu, od sierpnia do końca października, to okres huraganowy, bardzo niebezpieczny na całych Karaibach. Co roku któraś z tutejszych wysp bardzo mocno odczuwa skutki pustoszącego huraganu.
Przerwy w dostawie prądu i wody to dopiero początek problemów. Niszczycielska moc huraganów składa wielkie palmy jak zapałki, zrywa dachy, a nawet jest w stanie zniszczyć bardziej sfatygowane hawańskie kamienice. Woda wdziera się wgłąb lądu na kilkaset metrów i stoi przez kilka dni, zwiększając z każdą chwilą zagrożenie epidemiologiczne.
Kubańczycy są świetnie wyćwiczeni w masowych ewakuacjach z terenów zagrożonych zbliżającym się huraganem. Mimo to szczerze odradzamy podróże na Kubę w okresie huraganowym.
Pogoda na Kubie w kwietniu
Z nastaniem kwietnia wiele atrakcji, szczególnie w mniejszych miejscowościach, może być zamykanych. Nawet w Hawanie trzeba liczyć się z tym, że niektóre restauracje mogą być zamknięte. Słupki rtęci idą w górę – w Hawanie średnia temperatura w kwietniu w dzień wynosi 32 st. C, a w nocy 22 st. C.
Co ciekawe, w Santiago de Cuba średnia temperatura w kwietniu jest nieco niższa – wynosi 30 st. C w dzień i 23 st. C w nocy. Prawdopodobieństwo wystąpienia przelotnego deszczu wynosi 12 proc. w stolicy i 27 proc na wschodzie.
Pogoda na Kubie w maju
Maj to okres deszczowy w porównaniu do pozostałej części roku. Temperatury są nadal wysokie, wynoszą średnio 32 st. C w dzień i 24 st. C w nocy w Hawanie, a w Santiago de Cuba 31 st. C w dzień i 24 st. C w nocy.
Znacznie wzrasta natomiast prawdopodobieństwo deszczu. W stolicy wynosi średnio 24 proc. w dzień i 11 proc. w nocy. Na wschodzie z kolei pogoda na Kubie bywa bardziej dotkliwa. W ciągu dnia średnie prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 30 proc., a wieczorem 15 proc.
Pogoda na Kubie w czerwcu
W czerwcu pogoda na Kubie zbliżona jest do majowej – utrzymują się wysokie temperatury, a kiedy nie świecie słońce, pada deszcz. Albo na niebie obserwować możemy je jednocześnie. Pogoda jest szczodra aż nadto.
Pogoda na Kubie w lipcu
Tu zaczynają się tańsze bilety lotnicze. Nie ma się co dziwić – pogoda nie sprzyja zwiedzaniu, a hotele turystami zapełnić trzeba. I właśnie taka jest pogoda na Kubie w lipcu – idealna do leżenia plackiem na hotelowej plaży.
Jak powiedziała nam znajoma Kubanka – wychodzę spod prysznica, staję przed wentylatorem i mam ochotę wziąć prysznic. Temperatury w ciągu dnia wynoszą średnio 33 st. C, a w nocy 26 st. C. Do tego dochodzi bardzo wysoka wilgotność powietrza.
Pogoda na Kubie w sierpniu
Najgroźniejsza pogoda na Kubie zaczyna się w sierpniu. Z nieba leje się żar tropików, jednak może on dość szybko przerodzić się w depresję tropikalną, później w burzę tropikalną. Jeśli będziemy mieć pecha, w sierpniu Kubę może nawiedzić huragan.
Pogoda na Kubie we wrześniu
Jeśli chodzi o huragany na Karaibach, wrzesień można uznać za szczyt sezonu. Nie można przewidzieć, która wyspa lub wyspy tym razem znajdą się na drodze niszczycielskiego żywiołu. To najgroźniejsze huragany, które tylko w XXI wieku szalały na Karaibach:
- 16-30 września 2017, huragan Maria
- 30 sierpnia – 12 września 2017, huragan Irma
- 17 sierpnia – 1 września 2017, huragan Harvey
- 28 września – 10 października, huragan Matthew
- 22-29 października 2012, huragan Sandy
- 21 sierpnia – 1 września 2012, huragan Izaak
- 20-29 sierpnia 2011, huragan Irene
- 29 października – 7 listopada 2010, huragan Tomas
- 1-14 września 2008, huragan Ike
- 15-25 października 2005, huragan Wilma
- 20-24 września 2005, huragan Rita
- 25-29 sierpnia 2005, huragan Katrina
- 2-24 września 2004, huragan Ivan
- 25 sierpnia – 8 września 2004, huragan Frances
- 9-15 sierpnia 2004, huragan Charley
Pogoda na Kubie w październiku
Jak widać powyżej, pogoda na Kubie w październiku bywa równie niebezpieczna, co w sierpniu czy we wrześniu. Choć okres huraganowy się wygasza, do końca miesiąca może zdarzyć się niebezpieczna burza tropikalna, która w odpowiednich warunkach może zamienić się w cyklon.