Czy na Kubę trzeba się szczepić? Szczepienia na Kubę nie są obowiązkowe, ale…
Przed wyjazdem, zwłaszcza na tzw. własną rękę, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy na Kubę trzeba się Szczepić, jakie szczepienia zrobić przed wyjazdem na Kubę, i w ogóle czy szczepienia na Kubę są obowiązkowe. Odpowiedź nie jest taka oczywista.
Kuba leży w klimacie podzwrotnikowym wilgotnym, na południowym wschodzie zahaczając o tropikalny, co za tym idzie jest tutaj ciepło i wilgotno niemal przez cały rok. Więc warunki do wylęgania się wszelakich bakterii i wirusów trzeba przyznać, są zachowane. Ale Kuba to jednocześnie wyspa, przez co nie jest tak narażona na rozprzestrzenianie się chorób, jak kraje kontynentalne w tej części świata. A więc szczepić się czy nie szczepić, a jeśli tak, to na co?
Czy na Kubę trzeba się szczepić?
Na to pytanie można by opowiedzieć jednym słowem – nie. Żadne szczepienia formalnie nie są wymagane, żeby np. w ogóle wjechać do kraju. To jednak nie oznacza, że nie można tu złapać żadnej tropikalnej choroby. A ich spektrum jest szerokie. Dlatego polskie MSZ wydało listę szczepień zalecanych. Część z nich większość z nas jednak zaliczyło już w dzieciństwie np. przeciw polio czy tężcowi. Oprócz tego zaleca się szczepienie przeciw WZW A i B, błonicy i durowi brzusznemu.
Na co warto zaszczepić się przed wyjazdem na Kubę?
Jeśli chodzi o Wirusowe Zapalenie Wątroby, to szansa, że zarazicie się od Kubańczyka jest raczej niewielka. Kuba produkuje jedną z najlepszych na świecie szczepionek przeciw tej chorobie, a profilaktyka zdrowotna jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Co jednak nie znaczy, że zarazić się nie można. Poza tym szczepienie na WZW przyda się nie tylko na Kubie, ale również w innych krajach, włączając w to Polskę.
Inną chorobą, na którą warto się zaszczepić, jest niewymieniona w komunikacie MSZ cholera. Brzmi groźnie? Nie ma się czego bać, jednak należy pamiętać, że choroba już na Kubie występowała w przeszłości, zwłaszcza po dotkliwych huraganach. We wrześniu 2017 roku MSZ wydało komunikat po przejściu huraganu Irma, że mogą się pojawić ogniska choroby. Na szczęście do zachorowań nie doszło.
Szczepionka przeciwko cholerze, poza ochroną przed tą ciężką chorobą, ma jeszcze jeden plus. Działa krzyżowo i uodparnia również na bakterię E. coli., którą już o wiele łatwiej złapać np. pijąc kranówkę, czy zjadając nieumyty owoc lub warzywo. Na cholerę zaszczepicie się Wojewódzkich Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych. Koszt to około 250 zł za dwie dawki. Dwa lata od zaszczepienia należy wykonać trzecią, przypominającą.
Do rozważenia jest również szczepienie na wściekliznę zalecane przez Sanepid. Bo trzeba zaznaczyć, że po kubańskich miastach wałęsa się mnóstwo psów.
Groźne choroby na Kubie
Ale na Kubie występują również choroby tropikalne, na które szczepionki nie ma, a są niebezpieczne. Pierwszą z nich jest denga, to groźna choroba przenoszona przez komary. Największe ryzyko zachorowań występuje od maja do listopada, w czasie pory deszczowej. Wysokie temperatury, wysoka wilgotność powietrza oraz intensywne opady deszczu sprzyjają rozmnażaniu się komarów. MSZ przestrzega, że większość zachorowań odnotowuje się w dużych aglomeracjach miejskich, szczególnie w miejscach o niskim poziomie higieny.
Kobiety w ciąży oraz planujące zajście w ciążę powinny natomiast uważać na wirus Zika, którego obecność notuje się na wyspie od 2016 roku. Powoduje on uszkodzenie płodu. A ponieważ Zika nie zawsze daje objawy, zaleca się, że kobiety po powrocie z Kuby powinny odczekać pół roku z zajściem w ciążę.
Kubańczycy też chorują
Pamiętajcie jednak, że nie każda dolegliwość, jaką złapiecie na Kubie to od razu ciężka choroba tropikalna. Kubańczycy również łapią przeziębienia, grypę, anginę, czy jelitówkę. A z kolei ich bezpośredniość w relacjach międzyludzkich sprzyja zarażaniu się. Dlatego warto na Kubę zabrać po prostu apteczkę z podstawowymi lekami. Jakimi? O tym przeczytacie w naszym poradniku >>> Apteczka: Jakie leki zabrać na Kubę?