logo13
logo13
  • News
  • Polityka
  • Poradnik
  • Kuchnia
  • Ciekawostki
  • Anegdoty
  • O nas
  • Kontakt
Ulica w Holguin
9 czerwca 2019

Holguin: Miasto to nie tylko punkt przesiadkowy. Dlaczego warto się tu zatrzymać?

Holguin to dziwne miejsce, mieliśmy wrażenie, jakby każdy chciał nas z niego wywieźć, przede wszystkim na plażę do Guardalavaki. Tak, jakby jego jedyną atrakcją był fakt, że jest położone blisko tego kurortu. A przecież w samym mieście jest pięknie i dobrze jest zostać tutaj chociaż ten 1-2 dni. 

W Holguin zatrzymaliśmy się tylko na dwie noce, bo właśnie tutaj przylecieliśmy Air Canadą późnym wieczorem, w piątek, 1 marca 2019 r. Więc w sumie na zobaczenie miasta został nam tylko jeden pełny dzień, bo już w środę rano ruszaliśmy w dalszą drogę. I z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że to było zbyt krótko. Bo wbrew pozorom w Holguin jest co oglądać, ale na wiele rzeczy zwyczajnie zabrakło nam czasu.

Swoją nazwę Holguin zawdzięcza kapitanowi Garcii Holguinowi, konkwistadorowi, który w 1525 roku otrzymał tereny pod dzisiejszym miastem od króla Hiszpanii. Początkowo nie było tu miasta, a raczej wielka hodowla bydła, która dopiero z czasem przekształciła się w osadę, a następnie w miasto, które w XIX wieku miało już znaczenie strategiczne, bowiem toczyły się o nie boje podczas walk o niepodległość.

W centrum Holguin znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca dzieje Kuby od przybycia Hiszpanów po zwycięstwo rewolucji
W centrum Holguin znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca dzieje Kuby od przybycia Hiszpanów po zwycięstwo rewolucji

Miasto parków

Obecnie Hoguin jest czwartym co do wielkości miastem Kuby z liczbą około 264 tys. mieszkańców. I o ile oddalone o 200 km Camaguey jest nazywane miastem placów, tak Holguin zyskało przydomek miasta parków. Nic dziwnego, w samym śródmieściu są cztery. Od największego parque Calixto García, przez mniejsze Las Flores, Jose Marti i San Jose.

Parque Calixto Gacia w Holguin
Parque Calixto Gacia w Holguin

Trzeba jednak dodać, że park na Kubie ma nieco inną definicję niż w Polsce. Parkami są tutaj nazywane również skwery i placyki, na których jest jednak zdecydowanie więcej zieleni i ławeczek niż na tradycyjnych placach takich jak np. plaza Vieja w Hawanie. Na wielu mieści się coś w rodzaju zadaszonego podium dla zespołu, gdzie wieczorami koncerty dają lokalne grupy muzyczne i orkiestry.

I to właśnie w parkach toczy się życie mieszkańców. Z jednej strony to idealne miejsce, by schronić się w cieniu drzew przed bardzo intensywnym słońcem, jakie świeci nad Holguin niemal cały rok, z drugiej to miejsce, gdzie złapać można sieć wi-fi, przyjść po południu z dzieciakami, spotkać się ze znajomymi lub zwyczajnie poczytać gazetę.

Architektoniczny bałagan? 

Architektura w Holguin może nie rzuca na kolana tak, jak ta w Hawanie, Santiago czy Camaguey, miasto jednak prezentuje się dość schludnie, zwłaszcza centrum. Niestety swoje piętno odbiła tu radziecka myśl budowlana. Nie brakuje “klocków” wbitych między kolonialne kamienice, czy wybudowanych w niedalekim sąsiedztwie od zabytkowych kościołów, lub okazałych, hiszpańskich willi.

Ale również widać w Holguin postępujące prace renowacyjne. Co rusz można natrafić na rozstawione rusztowania i robotników skrupulatnie dłubiących przy sfatygowanych fasadach, aby znów nadać im blasku. Przykładem może być budynek przy parque Calixto Garcia, gdzie mieści się Museo Provincial de Historia z 1861 roku, który właśnie przeszedł gruntowny remont.

Naszą ciekawość jednak wzbudził niepozorny Casa la Colonia China, czyli budynek poświęcony tutejszej chińskiej diasporze. I choć dom był zamknięty, dowiedzieliśmy się, że była ona w Holguin całkiem spora. Ale nie tak bardzo, jak ta w Hawanie.

Przeczytaj więcej: Barrio Chino w Hawanie. Skąd Chińczycy w stolicy Kuby?

Chińczycy w Holguin

W przeciwieństwie do Hawany, gdzie przed laty znajdowała się największa chińska dzielnica w Ameryce Łacińskiej, większość Chińczyków do Holguin przybyła w pierwszych trzech dekadach XX wieku, jako wolni ludzie, a nie pracownicy kontraktowi, traktowani niemal jak niewolnicy. Byli to głównie młodzi mężczyźni w wieku 20-30 lat, bez rodzin, którzy przypływali na wyspę na pokładach wycieczkowców.

Zdecydowana większość zajmowała się handlem, lub wszystkim, co z handlem było związane. Pracowali na straganach z owocami, w magazynach, sklepach, ale także w barach, hotelach i restauracjach.

Co bardziej przedsiębiorczy zajęli się importem z Chin porcelany, tkanin, czy herbaty, co pozwoliło im szybko się wzbogacić. Nie trudno się też jednak domyślić, że podobnie jak z Hawany, po rewolucji również z Holguin większość Chińczyków zdecydowała się wyjechać, bowiem nacjonalizacja pozbawiła ich dochodowego źródła utrzymania.

Tyle że tutaj, dużo bardziej legalnego i mniej wątpliwego moralnie niż w stolicy. W 2013 r. w prowincji Holguín żyło już tylko dwoje Chińczyków.

Na koniec

Holguin to jednak miasto, w którym turyści rzadko zostają na dłużej. Najczęściej służy jako hub przesiadkowy do Guardalavaki, znanego kurortu turystycznego. Tutejszy dworzec Viazul to istny młyn. Zatrzymują się tu bowiem wszystkie autobusy jadące z zachodu na wschód i w przeciwnym kierunku. Można też złapać taxi colectivo do Baracoa, czy okolicznych miast.

Taksówkarze w Holguin, też odnieśliśmy wrażenie, o niczym innym nie myślą, tylko aby złapać kurs za miasto, w którym my jednak woleliśmy, choć krótko, to pozostać, zwłaszcza mając tak mało czasu. Bo w samym mieście, gdzie ruch samochodowy nie jest zbyt duży, a w tle słychać konne wozy, można się zrelaksować, właśnie siedząc w jednym z wielu zielonych parków.

Fusterlandia w Playa Jimanitas

Playa Jimanitas – Fusterlandia, czyli wielka kubańska mozaika

59744454_1012616768923862_1943373311601803264_n-1024x715

Czy na Kubie jest bezpiecznie? “No mafia, no guns”. Bezpieczeństwo na Kubie to nie mit

Pamiątki

Co przywieźć z Kuby? Cygara i rum to nie wszystko. Sprawdź, co kupić na Kubie

La bodeguita del Medio w Hawanie

La Bodeguita del Medio w Hawanie. Dlaczego nie warto?

La Terraza - Santiago de Cuba

Restauracje na Kubie: Gdzie dobrze zjeść w Hawanie, Trinidadzie, Santiago de Cuba i innych miastach?

Hawana

Hawana jest jak trzy różne miasta. Oto Vieja, Centro i Vedado

Matanzas, miasto mostów i kontrastów. Ma dwie twarze. Obie prawdziwe Czy na Kubę trzeba się szczepić? Szczepienia na Kubę nie są obowiązkowe, ale…

Podobne wpisy

Kuba - Wiadomości

“Prawdziwa Kuba”. Co kryje popularne hasło? Zdradza Barbara Stawarz-Garcia, cz. III

Kuba - Informacje praktyczne, Kuba - Wiadomości

Transport na Kubie to wyzwanie. Jak podróżować, zdradza Barbara Stawarz-Garcia, cz. II

Kuba - Informacje praktyczne, Kuba - Wiadomości

Wakacje na Kubie. Kiedy, gdzie i jak? Zdradza Barbara Stawarz-Garcia, cz. I

Sprawdź przed podróżą na Kubę

  • Ile kosztuje wiza na Kubę?Wiza na Kubę: Czy jest potrzebna, gdzie kupić, ile kosztuje?
  • Aerogaviota po wylądowaniu w Santiago de CubaJak podróżować samolotem na Kubie? Sprawdziliśmy
  • MaguanaPogoda na Kubie w grudniu, styczniu, wrześniu… Kiedy lecieć na Kubę, by cieszyć się dobrą pogodą?
  • Wakacje na Kubie. Kiedy, gdzie i jak? Zdradza Barbara Stawarz-Garcia, cz. I
  • Sklep z rumem w HawanieIle rumu i cygar można przywieźć z Kuby? Przepisy celne są bardzo precyzyjne, ale różne w UE i na wyspie
  • Szpital w HawanieApteczka: Jakie leki zabrać na Kubę?

Podoba Ci się to, co robimy?

Color Cubano
Color Cubano Patronite
© Color Cubano 2023
Color Cubano Logo Header Menu
  • News
  • Polityka
  • Poradnik
  • Kuchnia
  • Ciekawostki
  • Anegdoty
  • O nas
  • Kontakt