Co przywieźć z Kuby? Cygara i rum to nie wszystko. Sprawdź, co kupić na Kubie
Chyba każdy z wakacji lubi przywieźć sobie kilka pamiątek i upominków dla rodziny i znajomych. W dodatku czym bardziej egzotyczna podróż, tym stawiamy sobie większe wymagania. A co przywieźć z Kuby? Co kupić na Kubie, aby przetrwało długą podróż powrotną samolotem? Wybór jest spory. Ale warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i gdzie szukać pamiątek w Hawanie.
Spacerując ulicami czy to Hawany czy innych miast, co rusz trafimy na drobne kramy i większe bazary z pamiątkami. Wielokrotnie zaczepiają nas też uliczni sprzedawcy cygar. Rum z kolei znaleźć można niemal w każdym sklepie. Ale warto pamiętać, że pamiątka pamiątce nierówna, tak jak cygaro cygaru i rum rumowi. Rozstrzał cenowy też potrafi być spory. Dlatego przygotowaliśmy, naszą subiektywną listę, tego co z Kuby warto przywieźć, co kupić na na Kubie na prezent, i gdzie szukać pamiątek w Hawanie.
Kawa
Kubańska kawa, choć nie tak popularna jak np. brazylijska, jest jedną z najlepszych na świecie. Wybór nie jest duży, ale wystarczający, aby zaspokoić gusta nawet wymagających kawoszy. Trzy wiodące marki to:
- Cubita – naszym zdaniem najlepsza, dostępna mielona w paczkach po 250 g.
- Serrano – ziarnista albo mielona, o bardzo wyrazistym smaku, lekko kwaskowata.
- Turquino – ziarnista i mielona, delikatna w smaku.
Będąc w okolicach Trinidadu czy Vińales można też zaopatrzyć się w kawę bezpośrednio u lokalnych plantatorów. Taka kawa najczęściej jest mocno palona, przez co po zaparzeniu ma czarny, wręcz smolisty kolor i bardzo intensywny smak. Smaczna, ale nie dla każdego.
Gdzie kupić kawę w Hawanie?
Przy calle Obispo, tuż obok baru El Floridita znajduje się La Casa del Ron y del Tabaco Cubano, oficjalny sklep, w którym możecie być pewni, że kupicie oryignalne wyroby.
Rum
Jeśli Karaiby, to rum, wokół którego toczy się odwieczny spór, który lepszy, ten z Kuby czy może jednak z Dominikany? Słyszeliśmy różne opinie, ale tak czy inaczej, będąc na Kubie nie sposób nie przywieźć choć butelki tego trunku. Pytanie, który wybrać, bo wybierać jest z czego. W Hawanie najpopularniejszy jest rum Havana Club, ale czy warto przywozić rum, który bez problemu można kupić w każdym polskim markecie? Fakt, że na Kubie jest on cztery razy tańszy, ale to wszystko. Choć oczywiście walorów smakowych odmówić mu nie można.
Naszym zdaniem jednak lepiej przywieźć jeden z lokalnych rumów, o które w Polsce trudniej. My polecamy rum Cubay, niezależnie który, bo wszystkie są bardzo smaczne. Bardzo dobrymi rumami są również Santiago oraz Perla del Norte, a także popularna w nieco tańszych lokalach Mulata. (Zawsze przywozimy tylko rumy ciemne).
Gdzie kupić rum w Hawanie?
O ile z kupnem Hawany Club nie ma problemu, za innymi gatunkami trzeba się niekiedy nachodzić. Zwłaszcza za Santiago, który jest tutaj mało popularny. Najlepiej zaopatrzone sklepy to La Casa del Ron y del Tabaco Cubano przy Obispo, sklep monopolowy przy calle L w Vedado, obok hotelu Havana Libre lub sklep przy fabryce cygar H.Upmann w Centro. Ale warto też zaglądać do zwykłych spożywczaków, gdzie rum kupicie najtaniej.
Cygara
Kubańskie cygara idealnie sprawdzą się na prezent. Ale pamiętajcie, chociaż uliczni handlarze kuszą ceną, to warto zapłacić więcej i kupić produkt sprawdzony. Różnicę między markowymi cygarami, a skręcanymi gdzieś pokątnie, widać na pierwszy rzut oka. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w nie w certyfikowanych sklepach.
Jakie cygara kupić?
- Montecristo
- Partagas
- Cohiba
Ale nie wszystkie cygara „no name” od razu nie są warte kupna. Warto zaopatrzyć się w kilka cygar prosto od plantatorów tytoniu w np. Vińales lub w Trinidadzie. Niektóre zwijane są z domieszką liści mango.
Uwaga, warto przed zakupem cygar się dobrze zastanowić, czy będziemy mieli okazję je wypalić. Polska to nie Kuba i nasz klimat cygarom nie zbyt służy. Już po kilku tygodniach przechowywania w nieodpowiednich warunkach, zwłaszcza zimą, nawet z oryginalnej Cohiby zostanie suchy wiór.
Gdzie kupić cygara w Hawanie?
La Casa del Ron y del Tabaco Cubano, tienda Artex przy Obispo, sklep przy fabryce cygar H.Upmann w Centro
Instrumenty muzyczne
Kupno gitary to co prawda karkołomny pomysł, ale mniejsze kubańskie instrumenty sprawdzą się nie tylko jako prezent dla dzieci, ale również jako pamiątka z wakacji w Waszym mieszkaniu. Typowym kubańskim instrumentem, który nie zajmuje wiele miejsca, są clavesy, ale warte uwagi są też wszelkiego rodzaju marakasy czy bębny.
Gdzie kupić instrumenty muzyczne w Hawanie?
Drobne clavesy i marakasy dostaniecie np. na targach rękodzieła przy San Pedro w Starej Hawanie, z kolei jeśli szukacie trochę bardziej profesjonalnych instrumentów, warto wybrać się do któregoś ze sklepów Artex.
Obrazy i plakaty
To pamiątki, które sami polecamy. Za ręcznie malowany obraz o wymiarach 30 x 60 zapłacicie nie więcej niż 30 CUC. Ciekawe są również propagandowe plakaty, których cena nie powinna przekroczyć 6-10 CUC. Zwolenników Che Guevary na pewno natomiast zainteresują odbitki jego wizerunku na starych egzemplarzach gazety „Granma”.
Gdzie kupić plakaty w Hawanie
Plakaty znajdziecie np. na targu staroci nieopodal Plaza de Armas
Czekolada „Baracoa” i miód
Miód i czekolada choć nie kojarzą się z Kubą, to na pewno są warte polecenia. I o ile miód kupimy bez problemu w okolicach plantacji kawy, czy tytoniu, to o czekoladę „Baracoa” zdecydowanie trudniej. Wytwarzana w mieście o tej samej nazwie, niemal nie pojawia się w innych częściach kraju. Jeśli uda Wam się ją znaleźć, kupujcie w ciemno.
Muzyka
Pewnie niejednokrotnie mieliście okazję kupić płytę od zespołu, który akurat grał w knajpie, gdzie usiedliście na mojito. Jeśli zespół naprawdę przypadł Wam do gustu, można się skusić, ale nic na siłę. Warto też wybrać się np. do jednej z Cas de la Trova.
Przy niektórych działają sklepy muzyczne. Kupicie w nich oryginalne płyty, nie tylko cenionych artystów wykonujących trovę, ale również muzykę ludową czy afrokubańską. A w wyborze pomoże Wam sprzedawca, który zna się na tym, co sprzedaje. My polecamy płytę Tony’ego Avli.
Warzywa i owoce
UWAGA! 14 grudnia 2019 roku w życie weszły nowe przepisy fitosanitarne dotyczące wwozu warzyw i owoców na teren Unii Europejskiej. Nie wolno z krajów spoza UE przywozić warzyw, nasion i kwiatów. Wwóz owoców ograniczono do kokosów, ananasów, bananów, durianów i daktyli.
To niestety wyklucza przywóz takich kubańskich smakołyków jak guajawa, korzeń juki czy czosnek, które dotychczas polecaliśmy.