logo13
logo13
  • News
  • Polityka
  • Poradnik
  • Kuchnia
  • Ciekawostki
  • Anegdoty
  • O nas
  • Kontakt
nurkowanie na Kubie
10 czerwca 2020

Nurkowanie na Kubie. Gdzie nurkować z akwalungiem? Lista najlepszych miejsc

Nurkowanie na Kubie możliwe jest niemal z każdego miasta na wyspie. Obojętnie gdzie będziemy, w zasięgu maksymalnie dwóch godzin drogi mamy jakieś centrum nurkowe. Na Kubie praktycznie w każdym można wypożyczyć sprzęt, zrobić kolejny kurs lub zacząć zupełnie od początku przygodę z nurkowaniem. Zobacz, gdzie nurkować na Kubie z akwalungiem, będąc w Hawanie, Trinidadzie, Cienfuegos i innych miastach.

 

Gdzie nurkować na Kubie?

Pod mapą (poniżej w artykule) znajduje się lista centrów nurkowych na Kubie z bardziej szczegółowymi opisami. Podzieliliśmy je według miast, do których jest z nich najbliżej, by ułatwić planowanie nurkowania na Kubie podczas pobytu w poszczególnych miejscowościach.

Nurkowanie z akwalungiem na Kubie

Wspaniała rafa koralowa, niezwykłe okazy tropikalnych ryb, krystalicznie czysta woda, niezliczone jaskinie i podziemne korytarze w skałach oraz osiadłe na dnie wraki statków skolonizowane przez żyjące w wodzie stworzenia i rośliny – podwodny kubański świat nie ma sobie równych.

Aby spróbować nurkowania na Kubie, nie trzeba mieć doświadczenia. W każdym centrum nurkowym można otrzymać krótkie szkolenie i zejść na niewielką głębokość z pomocą instruktora. W wielu ośrodkach organizowane są również kilkudniowe kursy nurkowania.

Snorkeling na Kubie

Jeśli nurkowanie z akwalungiem to nie Twoja bajka, bardziej interesuje Cię snorkeling, czyli nurkowanie w masce z rurką przy brzegu, na Kubie znajdziesz wiele świetnych miejsc nadających się do tego rodzaju aktywności. Niebawem je opiszemy.

Jak się przygotować do nurkowania na Kubie?

Zależnie od zainteresowania, warunków pogodowych lub sprzętowych godziny czy częstotliwość wypraw nurkowych mogą się zmieniać. Warto wcześniej skontaktować się z wybranym centrum nurkowym (o telefon najlepiej poprosić gospodarza, u którego się zatrzymaliśmy lub obsługę hotelu) i potwierdzić aktualne warunki.

W większości centrów nurkowych przed wejściem na statek konieczne jest okazanie posiadanego certyfikatu (nie dotyczy wypraw dla nowicjuszy) oraz paszportu. Kombinezon oraz cały osprzęt zazwyczaj dostępny jest na miejscu i wliczony w cenę, jednak warto wcześniej się co do tego upewnić.

Należy pamiętać, że przez 24 godziny pod nurkowaniu nie można latać samolotem. Dlatego nie warto odkładać podwodnej przygody na ostatnią chwilę.

Nurkowanie na Kubie: Pinar del Rio, Viñales

  • Centro de Buceo Gaviota Cabo San Antonio

    (Centrum Nurkowe Gaviota Cabo San Antonio)

    Z najbardziej na zachód wysuniętego centrum nurkowego organizowane są wyprawy w obszar Rezerwatu Biosfery, znajdującego się od 1987 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W ofercie znajduje się nurkowanie dzienne i nocne na różnych głębokościach, z możliwością podziwiania raf koralowych, wraków statków, jaskiń.

  • Centro de Buceo Gaviota María La Gorda

    (Centrum Nurkowe Gaviota María La Gorda)

    Drugie najbardziej wysunięte na zachód centrum nurkowe na wyspie. W pobliżu znajduje się ok. 50 punktów nurkowych. Wyprawy dzienne i nocne odbywają się po kilka razy na dobę.

  • Centro de Buceo Cayo Levisa

    (Centrum Nurkowe Cayo Levisa)

    Cayo Levisa należy do archipelagu Los Colorados, który wieńczy północne wybrzeże prowincji Pinar del Río, najbardziej wysuniętej na zachód prowincji Kuby. Miejsca nurkowe znajdują się na północy. Pod wodą podziwiać można imponującą florę i faunę znajdującą się pod ochroną. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wraki statków z XVII i XVIII wieku.
    Telefon: (53 5) 690–1005

Zobacz również:

Dolina Viñales: Spokój za dnia i fiesta w nocy


 

Nurkowanie na Kubie: Hawana

  • Centro de Buceo La Aguja

    (Centrum Nurkowe La Aguja)

    Centrum nurkowe znajduje się na terenie chyba najbardziej znanej mariny na Kubie, noszącej imię Ernesta Hemingway’a. W porcie cumują jachty i żaglówki.
    Telefon: (53 7) 2041150

  • Centro de Buceo Copacabana

    (Centrum Nurkowe Copacabana)

    Centrum nurkowego należy szukać w hotelu Copacabana. To stąd organizowane są wyprawy nurkowe na głębokość od 5 do 35 m. Obszar wokół Hawany wyróżnia się szczególnie dużą obecnością ryb i skorupiaków, dzięki czemu cieszy się sporym powodzeniem u amatorów podwodnej fotografii.
    Telefon: (+53) 727246 42 do 49

  • Centro de Buceo Tarará

    (Centrum Nurkowe Tarará)

    Zaledwie 20 km od Hawany znajduje się centrum nurkowe w Tararze, dzięki czemu chętnie zaglądają tu osoby początkujące, dla których zejście pod wodę jest jedną z atrakcji wyjazdu. Szczególnie polecana jest obejrzenie wraku statku przed Bacuranao, znajdującego się na głębokości ok. 14 m. 
    Telefon: (53 7) 960242

Zobacz również: Air Canada na Kubę to dobry wybór


 

Nurkowanie na Kubie: Varadero

  • Centro de Buceo Barracuda

    (Centrum Nurkowe Barracuda)

    Obszar do nurkowania rozciąga się tu na ponad 40 mil, obejmując pobliskie zatoki. Głebokość wynosi tu od 4 do 35 metrów. Dno bogate jest w formacje koralowców zamieszkiwane przez różnorodną faunę. 
    Telefon: (53 45) 613481/ 667072
    comercial@barracuda.mtz.tur.cu
    comercial@marlin.mtz.tur.cu

  • Centro de Buceo ACUA / Marina Dársena

    (Centrum Nurkowe ACUA / Marina Dársena)

    Centrum nurkowe znajduje się na terenie mariny Dársena. Organizowane są tu kursy nurkowania wszystkich stopni. Dostępne atrakcje to nurkowanie na ścianie, wśród rafy koralowej, nurkowanie nocne, zwiedzanie zatopionych łodzi. Dużym atutem centrum jest bliskość szpitala, w którym znajduje się komora hiperbaryczna – zaledwie 10 minut drogi samochodem.

  • Centro de Buceo Chapelin

    (Centrum Nurkowe Chapelin)

    Strefa nurkowania jest szeroka i bogata w jaskinie i tunele, koralowce, tropikalne ryby oraz zatopione statki. Nurkowanie jest możliwe na głębokościach od 4 do 35 metrów. 

  • Centro de Buceo Gaviota Varadero

    (Centrum Nurkowe Gaviota Varadero)

    Niemal na końcu cypla Varadero, w kurortowej części miasteczka, znajduje się centrum nurkowe z ponad 30 miejscami do nurkowania, których główną atrakcją jest park morski Cayo Piedras del Norte, w którego okolicach znajdują się zatopione statki, jaskinie i rafy koralowe.

Zobacz również:

Varadero to nie tylko hotelowy resort


 

Nurkowanie na Kubie: Cayo Santa Maria

  • Centro de Buceo Las Brujas

    (Centrum Nurkowe Las Brujas)

    Można tu zrobić kurs z międzynarodową certyfikacją ACUC. Dostępne są zarówno nurkowania dzienne, jak i nocne, na różnych głębokościach. Podziwiać można jaskinie, zatopione statki oraz podwodne królestwo roślin i zwierząt.
    Telefon: (5342) 350113
    esp.comercial@marina.lasbrujas.co.cu

Zobacz również:

Internet na Kubie to już nie towar luksusowy? Ponad połowa mieszkańców korzysta z sieci


 

Nurkowanie na Kubie: Cayo Coco

  • Centro de Buceo Green Moray

    (Centrum Nurkowe Green Moray)

    W pobliżu Cayo Guillermo można nurkować na głębokościach od 4 do 30 metrów, przede wszystkim w sąsiedztwie rafy koralowej, zamieszkiwanej przez unikatowe gatunki ryb.
    Telefon: (53 33) 301627
    comercial@cco.marlin.tur.cu

  • Centro de Buceo Marina Gaviota Cayo Coco

    (Centrum Nurkowe Marina Gaviota Cayo Coco)

    Można tu podziwiać barierę z rafy koralowej o długości ok. 400 km, uważaną za drugą co do wielkości tego typu formację na świecie, a wchodząca w skład ekosystemu Sabana Camagüey. W okolicy centrum nurkowego można wybrać z ponad 40 punktów nurkowych.
    Telefon: +53 33 307211

Zobacz również:

Embargo na Kubie to nie tylko brak McDonald’sa


 

Nurkowanie na Kubie: Camagüey, Las Tunas

  • Centro de Buceo Shark´s Friends

    (Centrum Nurkowe Shark´s Friends)

    W zasięgu wyprawy z centrum nurkowego jest ok. 35 ciekawych miejsc do nurkowania. Można zobaczyć tu zatopione statki z XIX i XX wieku oraz mnóstwo podwodnych stworzeń. Jeden z programów obejmuje możliwość oglądania rekinów w pobliżu Bahía de Nuevitas.
    Telefon: (53 32) 365182
    shark_friends@nautica.stl.tur.cu
    comercial@marlin.stl.tur.cu

  • Centro de Buceo Covarrubias

    (Centrum Nurkowe Covarrubias)

    W pobliżu znajduje się 21 punktów do nurkowania, większość z nich obejmuje możliwość obserwowania czarnych koralowców. Znajduje się tu również sporo ścian i jaskiń, w pobliżu których można natknąć się na ławice tropikalnych ryb.
    Telefon: (53 31) 51 5530
    comercial@brisascova.ltu.tur.cu
    animacion@brisascova.ltu.tur.cu

Zobacz również:

Camaguey: miasto placów. Co oferuje ukryta perła wyspy?


 

Nurkowanie na Kubie: Holguín, Guardalavaca

  • Centro de Buceo Eagle Ray

    (Centrum Nurkowe Eagle Ray)

    Oprócz widowiskowej rafy na szczególną uwagę zasługują tu ogromne okazy ryb tropikalnych, które żyją w przybrzeżnych wodach dzięki dużym ograniczeniom w rybołówstwie.
    Tel: (53 24) 430316/430474/430119
    reservas@marlin.gvc.tur.cu

  • Centro de Buceo Gaviota Playa Pesquero

    (Centrum Nurkowe Gaviota Playa Pesquero)

    Balcón de las Damas, czyli podwodny park maszyn (zatopione czołgi T34, amfibie, działa samobieżne SU-100, artyleria powietrzna i naziemna) oraz 47 punktów nurkowych – takie atrakcje czekają na amatorów nurkowania przy Playa Pesquero. 

Ulica w Holguin

Zobacz również:

Holguin: Miasto to nie tylko punkt przesiadkowy. Dlaczego warto się tu zatrzymać?


 

Nurkowanie na Kubie: Bayamo, Santiago de Cuba

  • Centro de Buceo Marea del Portillo

    (Centrum Nurkowe Marea del Portillo)

    Nurkowanie na terenie dwóch parków narodowych – Desembarco del Granma i Sierra Maestra to nie lada gratka. Oprócz wspaniałej rafy koralowej i sporej liczby ryb tropikalnych spotkamy tu wrak statku Krzysztofa Kolumba i wraki innych hiszpańskich galeonów, dawniej należących do floty admirała Cervery.

  • Centro de Buceo Carisol-Corales

    (Centrum Nurkowe Carisol-Corales)

    Nurkowanie odbywa się tu na głębokości od 5 do 35 metrów, gdzie można podziwiać z bliska podwodne życie i zatopione statki.

  • Centro de Buceo Marina Internacional Santiago de Cuba

    (Centrum Nurkowe Marina Internacional Santiago de Cuba)

    Doskonale zachowana rafa koralowa u wybrzeży Santiago de Cuba oraz 73 zatopione wraki statków – oto, co czeka na nurków w tym miejscu. Wśród statków na dnie czekają m.in. statki admirała Cervery zatopione w 1898 roku.

  • Centro de Buceo Sierra Mar

    (Centrum Nurkowe Sierra Mar)

    W punktach nurkowania, do których organizowane są wyprawy, oglądać można wraki statków zatopionych w 1898 roku w czasie wojny hiszpańsko – kubańsko – amerykańskiej.
    Telefon: (53 22) 691446/ 686314/ 686108
    mercado@marlin.scu.tur.cu

Zobacz również:

Santiago de Cuba, dawna stolica Kuby ma swój klimat Zobacz zdjęcia


 

Nurkowanie na Kubie: Trinidad

  • Centro de Buceo Ancon

    (Centrum Nurkowe Ancon)

    Będąc w Trinidadzie warto wybrać się na oddaloną zaledwie o kilkanascie kilometrów plażę ANcon, gdzie znajduje się centrum nurkowe. Dno jest tu piaszczyste, a w przejrzystej wodzie zobaczymy wspaniałe okazy flory i fauny. Świetne miejsce dla amatorów podwodnej fotografii.
    Telefon: (53 41) 996205
    alfredo@marlin.tdad.tur.cu

Trinidad na Kubie

Zobacz rownież:

Trinidad na Kubie: Co zobaczyć? Co robić w Trinidadzie? Zabytki, plaże, wycieczki. Przewodnik


 

Nurkowanie na Kubie: Cienfuegos

  • Centro de Buceo Faro Luna

    (Centrum Nurkowe Faro Luna)

    Na powierzchni ok, 3,5 mil morskich znajduje się 40 miejsc do nurkowania, oddalonych nie więcej niż 10 minut drogi od centrum nurkowania. Temperatura wody utrzymuje się tu na poziomie 26 st. Celsjusza właściwie przez cały rok. Majestatyczna rafa koralowa, zwana Notre Dame, jest tak ogromna, że można przepływać pomiędzy formacjami.
    Telefon: (53 43) 551699/556120
    comercial@marlin.cfg.tur.cu

  • Centro de Buceo Guajimico

    (Centrum Nurkowe Guajimico)

    Blisko 20 miejsc do nurkowania pomiędzy Cienfuegos i Trinidadem. Woda jest tu czysta i dość ciepła. Ze względu na swój bogaty podwodny krajobraz, okolica nazywana jest Rajską łodzią podwodną Perla del Sur.

Molo w Cienfuegos

Zobacz również:

Cienfuegos: Co zobaczyć? Co robić w Cienfuegos na Kubie? Zabytki, plaże, wycieczki. Przewodnik


 

Nurkowanie na Kubie: Playa Larga, Playa Giron

  • Centro de Buceo Playa Larga (Octopus)

    (Centrum Nurkowe Playa Larga (Octopus))

    System jaskiniowy połączony z bagnem Zapata to ciekawa atrakcja dla nurków. Nurkowanie odbywa się bezpośrednio z wybrzeża i niemal od razu można podziwiać koralowce i podwodne stworzenia. 
    Telefon: (53 45) 987284
    uebnautica@enet.cu

  • Centro de Buceo Punta Perdiz

    (Centrum Nurkowe Punta Perdiz)

    Nurkowanie to jedna z najważniejszych atrakcji Cienaga de Zapata. Jest tu wszystko, co w podwodnym tropikalnym świecie znajdować się powinno – koralowce, niespotykane nigdzie indziej ryby i żyjątka oraz zatopione statki. Znalazło się tu nawet miejsce dla podwodnej galerii współczesnej sztuki kubańskiej. 
    Telefon: (53 45) 98 4110; 98 4117; 98 4118
    uebnautica@enet.cu

  • Centro de Buceo Playa Giron

    (Centrum Nurkowe Playa Giron)

    Nurkowanie odbywa się bezpośrednio z wybrzeża.
    Telefon: (53 45) 987284
    uebnautica@enet.cu

Zobacz również:

Playa Larga: błogi spokój z dala od resortów


 

Nurkowanie na Kubie: Isla de la Juventud, Cayo Largo

  • Centro de Buceo El Colony

    (Centrum Nurkowe El Colony)

    Na obszarze ok. 4 mil morskich znajduje się park narodowy Parque Nacional Marino de Punta Frances Punta Pedernales. Regularnie są tu organizowane konkursy fotografii podwodnej. Można tu nurkować w jaskiniach i w towarzystwie morskich stworzeń.
    Tel: (53 45) 248133/ 248214
    comercial@marlin.cls.tur.cu

  • Centro de Buceo Cayo Largo

    (Centrum Nurkowe Cayo Largo)

    Przejrzysta, wręcz krystalicznie czysta woda daje możliwość podziwiania całych ławic ryb i zamieszkujących te wody skorupiaków. W okolicy wyspy znajduje się wiele formacji raf koralowych.

Fusterlandia w Playa Jimanitas

Playa Jimanitas – Fusterlandia, czyli wielka kubańska mozaika

59744454_1012616768923862_1943373311601803264_n-1024x715

Czy na Kubie jest bezpiecznie? “No mafia, no guns”. Bezpieczeństwo na Kubie to nie mit

Pamiątki

Co przywieźć z Kuby? Cygara i rum to nie wszystko. Sprawdź, co kupić na Kubie

La bodeguita del Medio w Hawanie

La Bodeguita del Medio w Hawanie. Dlaczego nie warto?

La Terraza - Santiago de Cuba

Restauracje na Kubie: Gdzie dobrze zjeść w Hawanie, Trinidadzie, Santiago de Cuba i innych miastach?

Hawana

Hawana jest jak trzy różne miasta. Oto Vieja, Centro i Vedado

Kuba otwiera granice od 1 sierpnia? Trzy etapy odmrażania turystyki Air Canada na Kubę to dobry wybór. Oto powody, dla których warto wybrać kanadyjskiego przewoźnika

Podobne wpisy

20221108_143528_Easy-Resize.com

Kuba - Wiadomości, Santiago de Cuba

Kuba samochodem. Czy warto? To dopiero przygoda

Taxi colectivo na Kubie

Kuba - Informacje praktyczne, Kuba - Wiadomości

Taxi colectivo na Kubie. Ceny – ile kosztuje podróż? Gdzie szukać taksówek?

Autobus Viazul na Kubie

Kuba - Informacje praktyczne, Kuba - Wiadomości

Autobusy na Kubie. Viazul: Trasy i ceny. Jak rezerwować?

Sprawdź przed podróżą na Kubę

  • PamiątkiCo przywieźć z Kuby? Cygara i rum to nie wszystko. Sprawdź, co kupić na Kubie
  • Ile kosztuje wiza na Kubę?Wiza na Kubę: Czy jest potrzebna, gdzie kupić, ile kosztuje?
  • CentroGdzie zamieszkać w Hawanie? Stara Hawana, Centro, a może Vedado?
  • MaguanaPogoda na Kubie w grudniu, styczniu, wrześniu… Kiedy lecieć na Kubę, by cieszyć się dobrą pogodą?
  • DSC07433_Easy-Resize.comTaksówki na Kubie. Jak złapać? Ile kosztują? Co trzeba zrobić, zanim wsiądziesz?
  • DSC07268_Easy-Resize.comDlaczego nie skorzystamy już z ubezpieczenia w AXA Assistance na Kubie? Oto nasza historia

Podoba Ci się to, co robimy?

Color Cubano
Color Cubano Patronite
© Color Cubano 2023
Color Cubano Logo Header Menu
  • News
  • Polityka
  • Poradnik
  • Kuchnia
  • Ciekawostki
  • Anegdoty
  • O nas
  • Kontakt