Taxi colectivo na Kubie. Ceny – ile kosztuje podróż? Gdzie szukać taksówek?
Popularne taxi colectivo na Kubie obrosło w legendy. To nic innego jak taksówka, którą wynajmujemy wspólnie z innymi podróżnymi, by dzielić koszty podróży. Sprawdź, ile kosztuje taxi colectivo na Kubie, jak zamówić współdzieloną taksówkę i jakie są plusy i minusy wspólnego podróżowania.
Czym jest taxi colectivo na Kubie?
Niemal każdy turysta na wyspie przynajmniej raz podróżuje taxi colectivo. Na Kubie oznacza to nic więcej jak współdzieloną taksówkę. Współczesne samochody osobowe mieszczą do 4 pasażerów, zabytkowe do 5. na popularnych trasach zdarzają się również większe busy.
Koszt całej podróży kierowca dzieli na paserów, których może zmieścić w pojeździe i rusza dopiero, gdy wóz jest pełen. Większość turystów po Kubie podróżuje w parach, dlatego zazwyczaj we współczesnym samochodzie zmieszczą się dwie pary, ale już w zabytkowym uda się wcisnąć jeszcze samotnie podróżującego turystę.
Podobnie jak w Polsce, możliwość wożenia pasażerów na Kubie jest licencjonowana, kierowca musi zapłacić zryczałtowaną stawkę zależną od tego, czy chce wozić turystów, czyli pobierać opłaty w zagraniczej walucie, czy Kubańczyków i zarabiać lokalne CUP. Oczywiście licencja na wożenie turystów jest droższa i im mniej turystyczna miejscowość, tym trudniej może być o taksówkę.
Nie należy się jednak łudzić, że jako turyści wsiądziemy do taxi colectivo z Kubańczykami i zapłacimy w CUP. Zazwyczaj podział jest sztywny: turyści podróżują z turystami, Kubańczycy z Kubańczykami. Wspólna podróż możliwa będzie tylko, gdy zapłacimy w euro, a kierowca będzie miał problem, by znaleźć innych turystów do kompletu i by zarobić cokolwiek, zabierze lokalnych pasażerów.
Jak znaleźć taxi colectivo?
Najprostszym sposobem na przejazd taxi colectivo pomiędzy miastami na Kubie jest poproszenie o pomoc gospodarza, u którego mieszkamy. Większość z nich regularnie pomaga turystom w znalezieniu transportu, po prostu zadzwonią do znajomego koordynatora lub taksówkarza, który zorganizuje brakujących pasażerów. Warto poprosić o taką pomoc przynajmniej dzień wcześniej.
Jednak niektórzy gospodarze nie mają takich kontaktów i musimy radzić sobie sami. Wtedy najlepiej podejść w miejsce, gdzie taksówek jest sporo i popytać.
Taxi colectivo w Hawanie
Najbardziej naturalnym miejscem jest dworzec autobusowy Viazul w pobliżu Plaza de la Revolucion. W budynku właściwie przez całą dobę znajdziemy koordynatora, który ogarnie nam transport.
Ze starej Hawany to jednak spora wyprawa, więc jeśli nie chcemy tracić czasu i pieniędzy, można spróbować szczęścia w Parque Central, gdzie parkują zabytkowe wozy. Zawsze trafi się ktoś, kto zna kogoś, kto koordynuje…
Taxi colectivo w innych miastach na Kubie
Najlepszym miejscem do samodzielnego szukania współdzielonych taksówek są dworce autobusowe, skąd odjeżdżają turystyczne Viazule. Nie wszędzie jednak jest dworzec. Przykładowo, Playa Larga ma tylko przystanek, dlatego taksówki szuka się w centrum wioski, obok sklepów. Zazwyczaj kręci się tam koordynator, z którym można ustalić czas, trasę i cenę. Generalnie najlepiej celować w większe place, gdzie jest miejsce na postój taksówek.
Ile kosztuje taxi colectivo?
Bez względu na trasę, którą wybierzemy, warto zapamiętać te wskazówki:
- Ceny u wszystkich taksówkarzy na tych samych trasach są do siebie zbliżone.
- Rezerwuj z wyprzedzeniem – gdy nie masz ciężkiego plecaka, łatwiej stargować 5-10 euro na osobę.
- Nie targuj się za bardzo – jeśli umówicie się na drastycznie niższą cenę, istnieje ryzyko, że kierowca w międzyczasie znajdzie pasażerów chcących zapłacić regularną stawkę.
- Stawki podawane są zawsze za jedną osobę, nie np. za parę.
- Kub kubańską kartę z internetem i bądź z taksówkarzem w kontakcie na Whatsappie.
- Na Kubie króluje kapitalizm w czystej postaci – liczą się podaż i popyt. Jeśli chcesz podróżować tego samego dnia, najwięcej utargujesz na dworcu Viazul tuż przed odjazdem autobusu. Gdy ten odjedzie, stawki mogą pójść w górę.
Ceny taxi colectivo na Kubie
Ceny za taxi colectivo na Kubie uzależnione są m.in. od cen paliwa. Ważnym elementem jest również liczba turystów i dostępność taksówek. Przed pandemią taxi colectivo bez problemu można było podróżować po całej wyspie.
Jesienią 2022 pomiędzy Hawaną, Trinidadem i Vinales turystyka wraca powoli do normy, ale na wschodzie Kuby nadal turystów jest znacznie mniej. Do tego wielu kierowców nie wykupuje drogiej licencji, nie mając pewności, czy będą w stanie na nią zarobić. Dlatego jest też mniej taksówek.
Podajemy poniżej orientacyjne ceny za taxi colectivo (za 1 osobę) na poszczególnych trasach. W zależności od aktualnych warunków mogą się one nieco różnić.
Ceny taxi colectivo na Kubie:
- Hawana – Vinales – 20-35 euro
- Hawana – Varadero – 20-30 euro
- Hawana – Playa Giron – 25-35 euro
- Hawana – Trinidad – 30-40 euro
- Hawana – Cienfuegos – 30-40 euro
Plusy i minusy taxi colectivo
Zalet podróżowania współdzieloną taksówką jest sporo, zaliczyć do nich można przede wszystkim:
- niską cenę – taniej, niż prywatna taksówka, niewiele drożej niż autobus
- czas – autobus jedzie trochę wolniej, zatrzymuje się na przystankach, na dworzec trzeba przyjść godzinę wcześniej
- wygodę – wcześniej umówione colectivo odbiera nas spod drzwi i podwozi pod wskazany adres; co więcej, nie dopłacamy za taksówkę na dworzec i z dworca
- towarzystwo – zawsze jest szansa, by poznać kogoś ciekawego, a kierowcy zazwyczaj lubią porozmawiać
- zachowany rytm dobowy – taxi colectivo to podróż za dnia; autobusem część tras można pokonać wyłącznie w nocy
Jednak nie da się ukryć, że istnieje kilka słabszych punktów podróżowania taxi colectivo po Kubie. Każdy musi sam wyważyć, na ile są one dla niego istotne:
- godziny podróży – zazwyczaj taxi colectivo wyruszają między 8 a 10 rano, by mieć szansę na znalezienie kolejnych pasażerów w docelowym mieście, aby nie robić pustych przebiegów
- wygoda – im dłuższa podróż, tym bardziej niekomfortowa – ściskanie się na tylnej kanapie z obcymi (w nowych samochodach dochodzi utwardzenie na środkowym miejscu), na przedniej z kierowcą (w amerykańskich wozach z przodu mieszczą się 3 osoby)
- czas – jeśli nie umówiliśmy się z wyprzedzeniem na współdzieloną taksówkę, pozostaje nam czekać, aż kierowca zapełni samochód pasażerami; w przeciwnym razie zapłacimy jak za prywatną taksówkę