Gdzie zamieszkać w Hawanie? Stara Hawana, Centro, a może Vedado?
Wiele osób przed podróżą na Kubę zadaje pytanie, gdzie zamieszkać w Hawanie? Starą Hawanę, Centro a może Vedado – którą dzielnicę kubańskiej stolicy wybrać na kilkudniowy pobyt? Odpowiedź nie jest oczywista, bo wszystko zależy od tego, jak chcecie spędzić czas w mieście.
Hawana jest trochę jak państwo w państwie, życie toczy się tutaj inaczej niż w innych miastach Kuby, ale sama w sobie też jest bardzo różnorodna. Stara Hawana, Centro i Vedado to trzy różne światy, które choć się ze sobą łączą, to nie do końca przenikają. Przed wyjazdem wiele osób pyta, gdzie się zatrzymać, którą dzielnicę wybrać? Ale trudno tak naprawdę wskazać tę najlepszą, bo każda oferuje co innego.
Spróbujemy Wam opisać, jaki panuje w nich klimat, co być może ułatwi Wam podjęcie decyzji zgodnie z własnymi oczekiwaniami, temperamentem i zainteresowaniami.
Stara Hawana (La Habana Vieja)
Najstarsza dzielnica Hawany to wybór, który wydaje się oczywisty, sami podczas pierwszego pobytu na Kubie zatrzymaliśmy się w Starej Hawanie. Jest stosunkowo niewielka, a układ ulic łatwy do przyswojenia. To tutaj znajdują się najważniejsze i odrestaurowane, hawańskie place Vieja, Armas, San Francisco, wspaniały Parque Central, kultowe bary El Floridita i La Bodeguita Del Medio oraz najokazalsze budynki, często mieszczące słynne restauracje i ekskluzywne hotele.
To też najbardziej turystyczna część stolicy, autobusy Transtur głównie tutaj przywożą wczasowiczów z resortów w Varadero czy na Cayo Santa Maria. Przez deptak Obispo trudno się w ciągu dnia przecisnąć. Ciągnący się od baru El Floridita do plaza de Armas pełny jest sklepów, kawiarni, restauracji, z których wydobywa się muzyka na żywo, tworząc często nieznośną kakofonię.
Wieczorami można odpocząć na plaza Vieja przy lampce wina lub mojito, wybrać się do jednego z licznych barów lub po prostu pospacerować uliczkami i zachwycać się wspaniałą kolonialną architekturą.
Co jednak wcale nie oznacza, że Stara Hawana pozbawiona jest lokalnego kolorytu. Wręcz przeciwnie, wystarczy skręcić z utartego szlaku w pierwszą lepszą boczną uliczkę, by się o tym przekonać. Kolorowe kamienice, w lepszym i gorszym stanie, z praniem suszącym się na balkonach, dzieciaki goniące za piłką po wąskich uliczkach, mieszkańcy spotykający się wieczorami przed domami to coś, co chce się podglądać, najlepiej z balkonu jednej z wielu cas particular.
Plusy:
- Wspaniała, kolonialna architektura
- Liczne sklepy, bary i restauracje
- Łatwość poruszania się
- Najważniejsze zabytki w pobliżu
- Lokalny klimat
Minusy:
- Bardzo dużo turystów
- Wysokie ceny
- Daleko od Vedado i Maleconu
- Sporo naciągaczy
Dla kogo?
Stara Hawana to odpowiednie miejsce dla miłośników zwiedzania. Mnogość i różnorodność zabytków, odnowionych kamienic i placów na pewno sprawi, że poczują się tutaj dobrze i nie będą się nudzić. Ale to również dzielnica dla turystów ceniących sobie spokój w nocy, nie szukających całonocnych imprez – Vieja dość wcześnie kładzie się spać. Dobrze poczują się tutaj też osoby lecące na Kubę pierwszy raz i nie czujące się pewnie w samodzielnych podróżach.
Hawana Centrum (Centro)
Jak sama nazwa wskazuje, Hawana Centrum to sam środek stolicy. Ciągnie się od Paseo de Marti do calle Infanta, rozdzielając klasyczną Starą Hawaną od nowoczesnego Vedado. Gęsto wypełniona kolorowymi kamienicami głównie z XVIII i XIX wieku, jest największą dzielnicą Hawany, pełniącą funkcję przede wszystkim mieszkalną.
Ulice są tutaj zdecydowanie szersze, a budynki wyższe niż w starej części miasta. Wiele osób mówi, że Centro to esencja Hawany, i jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy.
Dzielnica żyje niemal całą dobę. I to żyje w pełnym tego słowa znaczeniu. To tutaj można zobaczyć codzienność Habaneros, ich pracę, zabawę, domowe awantury. Bo choć w Centro nie znajdziemy popularnych zabytków, to właśnie życie mieszkańców jest największym atutem dzielnicy.
Najlepszym sposobem na zwiedzenie Centro jest po prostu przechadzka ulicami kwartał po kwartale, bo za każdym rogiem rozgrywa się inna historia. Prostopadły, gęsty układ ulic może jednak sprawiać problemy z orientacją podczas pierwszych dni pobytu.
Jest tutaj zdecydowanie mniej turystycznych barów i restauracji, jak i samych turystów, niż w Starej Hawanie. Roi się natomiast od lokalnych paladarów czy klimatycznych spelunek, gdzie można wychylić szklaneczkę rumu.
Sporo jest też zwykłych sklepów i bazarów, co ułatwia tzw. życie na własną rękę podczas wyjazdu. Bez problemu zaopatrzycie się tutaj w świeże warzywa, owoce, czy pieczywo. Centro jest też dzielnicą zdecydowanie tańszą.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stara Hawana i Centro miały zostać wyburzone
Wieczorami życie toczy się na Maleconie, którego bliskość jest największym atutem Centro. Warto tutaj po prostu przyjść z butelką rumu i posiedzieć wieczorem, ciesząc się towarzystwem mieszkańców i świeżą morską bryzą.
Plusy:
- Lokalny klimat
- Niższe ceny niż w Starej Hawanie i Vedado
- Bliskość do Malecónu
- Mniej turystów
- Lokalizacja między Vedado i Vieja
Minusy:
- Hałas
- Bardzo mało miejsc zielonych
Dla kogo?
Centro wybierają raczej młodsi turyści, którzy z jednej strony nie chcą przepłacać, z drugiej nastawiają się bardziej na zabawę i wieczorne spędzanie czasu na Malecónie, niż zwiedzanie zabytków. Świetnie poczują się tutaj też miłośnicy długich, miejskich spacerów i architektury, bowiem Centro to gąszcz kolorowych ulic i mieszanina stylów architektonicznych. Odradzamy osobom stroniącym od harmidru, ceniącym sobie ciszę i spokój oraz porządek.
Vedado
Najmłodsza z wymienionych trzech dzielnic i… zdecydowanie bogatsza. Od Starej Hawany i Centro różni ją niemal wszytko, od zabudowy po styl życia mieszkańców. Najbardziej dystyngowana i stonowana. Architektura hiszpańska w postaci okazałych rezydencji obecnie zamieszkiwanych najczęściej przez kilka rodzin, miesza się tutaj z modernistycznymi kamienicami i wieżowcami z lat 40. i 50. XX wieku. W Vedado mieści się wiele ambasad i urzędów.
Ruch uliczny jest tutaj zdecydowanie większy niż w innych częściach miasta. Szerokie ulice zostały oznaczone kolejnymi literami alfabetu, co ułatwia poruszanie się między poszczególnymi kwartałami.
Pasy głównych alei dzielą deptaki, w całej dzielnicy mnóstwo jest drzew i zieleni. Choć nie ma tu tak wielu zabytków, jak w Starej Hawanie, Vedado wybiera wielu turystów. To tutaj znajduje się legendarny hotel Nacional, który umiłowali sobie amerykańsy gangsterzy pokroju Mayera Lansky’ego czy Hawana Libre, przed rewolucją będący własnością rodziny Hiltonów.
Centrum Vedado właściwie nigdy nie zasypia, ale w inny sposób niż Centro. La Rampa (Avenida 23) to jedna z najbardziej imprezowych ulic Hawany, mieści się tutaj szereg dyskotek i klubów nocnych. W okolicy otwierają się kolejne modne bary i restauracje.
Wieczorem przed domami raczej nie zobaczymy rozgorączkowanych grą w domino mieszkańców, ani nie usłyszymy Chan Chan z co drugiego lokalu. Prędzej spotkamy dobrze ubranych młodych Habaneros w drodze do klubu lub na Malecón. Natomiast dalej od La Rampy, w bocznych ulicach jest po prostu cicho i spokojnie.
Plusy
- Nocne życie w klubach i dyskotekach
- Blisko do Malecónu
- Sporo barów i restauracji
- Dobrze zaopatrzone sklepy
- Czystość
Minusy
- Brak lokalnego kolorytu
- Wysokie ceny
- Duży ruch uliczny
- Odległość od Starej Hawany
Dla kogo?
Dobrze się tutaj poczują osoby ceniące sobie porządek, bowiem Vedado to najczystsza i najbardziej poukładana dzielnica Hawany. Zachwyceni będą też miłośnicy moderny. Jeśli jesteście zorientowani na nocne życie w klubach i dyskotekach, Vedado to odpowiedni wybór. Warto dodać, że po dzielnicy dużo łatwiej poruszać się również samochodem, niż np. w Starej Hawanie. Rzadsze są też zaczepki ze strony jineteros i jineteras.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Noclegi na Kubie. Casa particular. Zamieszkaj u Kubańczyka
Nasza rada
Naszym zdaniem najlepszą opcją jest podzielić pobyt w Hawanie, np. na dwa-trzy noclegi w starej Hawanie i dwa w Centro lub w Vedado, tak, aby poznać wszystkie części miasta. Bo najlepiej poznaje się to miejsce, gdzie się mieszka. Żaden spacer do Cenrto z Vedado czy Sterej Hawany nie pokaże Wam tej dzielnicy, jaka jest naprawdę. Podobnie mieszkając w Starej Hawanie trudno będzie zobaczyć jak żyje odległe Vedado.
Oczywiście Hawana to więcej niż trzy dzielnice, jednak to właśnie tutaj kierują się turyści chcący zobaczyć stolicę.