Unia Europejska prowadzi dialog, USA nałożyły nowe sankcje na Kubę. Dwie różne polityki wobec wyspy
Podczas kiedy Stany Zjednoczone ogłosiły nałożenie nowych sankcji przeciwko Kubie, w Hawanie odbył się kolejny szczyt Kuba – Unia Europejska, w czasie którego Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych zapowiedziała zacieśnienie współpracy z wyspą.
Przed kilkoma dniami administracja Donalda Trumpa nałożyła nowe sankcje gospodarcze na Kubę. Ich ogłoszenie niemal zbiegło się w czasie ze wspólną sesją Kuba – Unia Europejska w Hawanie, w której udział wzięła Federica Mogherini wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych.
Przykład Kuby dobitnie pokazuje jak bardzo rozbieżną politykę zagraniczną prowadzą Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Z jednej strony agresja i kolejne sankcje, z drugiej dialog i zacieśnienie współpracy gospodarczej i kulturalnej.
Nowe sankcje USA na Kubę
Donald Trump od początku swojej kadencji ustawił się na kursie kolizyjnym wobec Kuby, czemu daje wyraz nakładając na ten niewielki karaibski kraj coraz to ostrzejsze sankcje. Ich kolejny pakiet został ogłoszony na początku września.
Najbardziej dotkliwym z punktu widzenia zwykłych mieszkańców Kuby jest wprowadzenie przez USA limitu przekazów pieniężnych dla mieszkańców wyspy, który został ograniczony do 1 tys. dolarów na kwartał. Dodatkowo wprowadzono zakaz przekazywania pieniędzy członkom Komunistycznej Partii Kuby oraz ich rodzinom.
Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy mieszkaniec posiadający „czerwoną” legitymację jest wysoko postawionym dygnitarzem. To często zwykli ludzie, członkowie kubańskich stowarzyszeń i ruchów młodzieżowych. Całkowicie zakazane zostało przekazywanie darowizn.
Pomoc finansowa może być przekazywana wyłącznie niepublicznym stowarzyszeniom, kościołom oraz prywatnym przedsiębiorcom. W praktyce oznacza to tyle, że pieniądze trafią jak już, to do i tak lepiej sytuowanych Kubańczyków, którzy już teraz prowadząc prywatny biznes, zarabiają znacznie lepiej niż ich rodacy na państwowych etatach.
Oprócz tego banki znajdujące się pod amerykańską jurysdykcją otrzymały zakaz wykonywania niektórych przelewów, które mają finał poza Stanami Zjednoczonymi, czyli, aby nie trafiały na Kubę tzw. okrężną drogą.
Podejmujemy dodatkowe środki w celu izolacji finansowej reżimu kubańskiego – powiedział sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin.
Kolejny Atak USA na Kubę
To kolejny atak administracji Trumpa na Kubę w ostatnich miesiącach. Przypomnijmy, że w maju uruchomiono tzw. art. III ustawy Helmsa-Burtona, który pozwala amerykańskim firmom dochodzić odszkodowań poza Stanami Zjednoczonymi za znacjonalizowane mienie w 1960 r. na Kubie. Chodzi m.in. o odszkodowania od firm europejskich, które prowadzą działalność na Kubie. W czerwcu natomiast zakazano rejsów wycieczkowych na wyspę.
Czytaj więcej: Ustawa Helmsa-Burtona wchodzi w życie. Czego Trump chce od Kuby?
Inna polityka jest możliwa
To, że relacje na linii USA – Kuba nie muszą być napięte, udowodnił już Barack Obama podczas swojej prezydentury, który jako pierwszy urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedził komunistyczną wyspę a także złagodził sankcje. Podczas jego prezydentury Stany Zjednoczone po raz pierwszy też wstrzymały się od głosu podczas głosowania na forum ogólnym ONZ nad memorandum potępiająym embargo nałożone na Kubę przez USA w latach 60. XX wieku. Choć głosowanie miało tylko charakter symboliczny, uznane zostało za przełom.
Czytaj również: Trump grozi Kubie „Zamierzamy rozwiązać problem Kuby inaczej niż Obama”
Politykę dialogu wobec Kuby prowadzi też Unia Europejska. W poniedziałek, 9 września odbyła się druga wspólna sesja Kuba – Unia Europejska w Hawanie, w której udział wzięła Federica Mogherini wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych oraz minister spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodríguez Parrilla.
UE – Kuba: Współpraca gospodarcza
Podczas sesji podsumowano dotychczasową współpracę między Kubą a Unią Europejską w ramach podpisanej w 2016 roku w Brukseli umowy ADPC (Umowa o dialogu politycznym i współpracy) oraz wyznaczono nowe cele, które gównie skupiają się na rozwoju odnawialnych źródeł energii, rolnictwa, walce ze zmianami klimatu, a także na wymianie kulturalnej i naukowej.
Unijno-kubańska umowa o dialogu politycznym i współpracy pokazuje, jak duże znaczenie mają dla nas wzajemne stosunki. Mamy nadzieję, że nowy rozdział, który otwieramy, pozwoli jeszcze bardziej zacieśnić przyjaźń między mieszkańcami Europy i Kuby. To jest właśnie cel naszego spotkania: celebrować i dalej wzmacniać dialog i współpracę.
Mogherini odniosła się też do uruchomienia przez Stany Zjednoczone art. III ustawy Helmsa-Burtona. Zaznaczyła, że UE zdecydowanie odrzuca pełną aktywację ustawy oraz uważa eksterytorialne stosowanie jednostronnych środków przymusu za nielegalne i wykorzysta wszystkie środki do ochrony interesów obywateli i przedsiębiorstw Wspólnoty.
Warto zaznaczyć, że w ciągu ponad 60 lat polityki izolacji Kuby przez Stany Zjednoczone, miejsce amerykańskich przedsiębiorstw zajęły firmy europejskie, kanadyjskie, rosyjskie i chińskie, często inwestując na Kubie na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego z korzyścią dla obu stron. Unia Europejska jest dziś pierwszym partnerem handlowym Kuby i głównym inwestorem na wyspie. Jak zaznaczyła Mogherini wymiana gospodarcza w ciągu ostatnich 50 lat wzrosła między UE a Kubą trzykrotnie.
Nowy program kulturalny UE i Kuby
Na zakończenie sesji ogłoszono rozpoczęcie nowego programu wspierania eksploracji kultury na Kubie i na Karaibach „Transculture”, na który zostanie przeznaczonych 15 mln euro.
Jak zaznaczyła Mogherini, kultura kubańska i karaibska cieszy się na całym świecie ogromną popularnością i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu atrakcyjności Kuby jako miejsca turystycznego i wzbogaceniu życia obywateli Wspólnoty.