Santa Clara: miasto Che Guevary
Santa Clara to piąte co do wielkości miasto na Kubie, zamieszkuje jest po nad 200 tys. osób. Obok Hawany jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim i przemysłowym. Ale ma też swoje walory turystyczne. Magnesem, który przyciąga przyciąga najwięcej odwiedzających jest mauzoleum rewolucjonisty Ernesto „Che” Guevary, który zginął w 1967 roku w Boliwii. Obok „Che” spoczęło tu również 29 innych rewolucjonistów, którzy polegli wraz z nim w Boliwii.
Mauzoleum Che Guevary w Santa Clara
Budowa kompleksu mauzoleum Che Guevary w Santa Clara trwała 6 lat i zakończyła się w 1988 roku. Ale szczątki Che udało się sprowadzić na Kubę dopiero 10 lat później. Dlaczego akurat prochy „Che” Guevary zostały złożone w Santa Clara, a nie np. w Hawanie? To właśnie tutaj jego oddział stoczył 31 grudnia 1958 stoczył największą i decydującą bitwę rewolucji kubańskiej, która położyła kres rządom dyktatora Fulgencio Batisty. Miasto stanowiło ostatnią zaporą na drodze wojsk Castro do Hawany. Po porażce w Santa Clara Fulgencio Batista udał się na wygnanie.
Przed mauzoleum stanął kilkumetrowy, charakterystyczny pomnik rewolucjonisty z ręką na temblaku i karabinem. Tak bowiem zapamiętali go mieszkańcy miasta. Bowiem kilka dni przed atakiem na Santa Clara, Guevara złamał rękę i o miasto walczył z temblakiem.
Mauzoleum „Che” Guevary jest dziś główną atrakcją miasta obok pancernego pociągu, który rewolucjonistom udało się zdobyć w czasie walk, a który nadal stoi tu na pamiątkę historycznych wydarzeń.
Położone na obrzeżach miasta jest dobrze widoczne już z jego obwodnicy. Można się tutaj dostać taksówką lub konnym powozem. Warto od razu zamówić kurs w dwie strony, bowiem złapanie tylko transportu powrotnego graniczy z cudem. Można również dojść tu piechotą, jednak do mauzoleum idzie się niemal w szczerym słońcu, co w tej części wyspy daje wyjątkowo w kość.
Wstęp do mauzoleum „Che” Guevary jest bezpłatny, i zawsze trzeba liczyć się ze sporą kolejką turystów. Przed wejściem należy zdać aparaty i telefony komórkowe, bowiem w środku obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. rzeczy można odebrać po wyjściu z mauzoleum.