Koronawirus na Kubie. Ograniczenia lotów i nowe restrykcje dla turystów
Koronawirus na Kubie powoduje kolejne ograniczenia. Od 6 lutego 2021 obowiązywać będą nowe restrykcje dla turystów i Kubańczyków przylatujących na wyspę. Kuba znacznie ogranicza również loty. Z kolei Air Canada zdecydowała o zawieszeniu połączeń do końca kwietnia.
Koronawirus na Kubie
Jeszcze do połowy grudnia udawało się utrzymywać dzienny wynik nie przekraczający 100 przypadków zakażeń. Jednak od świąt liczba ta stale rośnie. W połowie stycznia notowano już po 500-600 pozytywnych wyników, a 30 stycznia przybyło 1012 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.
To absolutny rekord od początku pandemii. Wzrost zachorowań zbiega się w czasie z otwarciem wyspy i okresem świątecznym, który wiele osób poza granicami wykorzystało na odwiedzenie bliskich na wyspie. Szacuje się, że aż 80 proc. zakażeń ma swoje pierwotne źródło zagranicą.
W związku z tym władze Kuby postanowiły ponownie zaostrzyć zasady związanie z podróżowaniem i turystyką. Oznacza to ograniczenia dla osób przylatujących na wyspę i ograniczenie liczby lotów. Nowe zasady wchodzą w życie 6 lutego 2021. Na razie nie wyznaczono terminu obowiązywania obostrzeń.
Restrykcje dla turystów na Kubie
Znaczna większość zakażeń koronawirusem na Kubie pochodzi od osób przybywających spoza wyspy. Dlatego też będą one poddawane kwarantannie:
- turyści oraz Kubańczycy mieszkający zagranicą będą umieszczani po przylocie na kwarantannie w hotelach. Będą musieli pokryć koszt pobytu oraz transportu
- studenci i stypendyści przybywający w celu nauki będą umieszczani na kwarantannie w budynkach wyznaczonych przez MINSAP i MES
- mieszkańcy Kuby powracający do kraju będą umieszczani w wyznaczonych izolatoriach na prowincji. Dla nich zarówno pobyt, jak i transport do izolatorium, a potem do domu, będą darmowe.
Kuba wprowadza ograniczenia lotów
Zmianie ulegnie także siatka lokalnych połączeń lotniczych. Rząd zdecydował o dalszym utrzymaniu zmniejszonej liczby połączeń pomiędzy Kubą a:
- Stanami Zjednoczonymi
- Meksykiem
- Panamą
- Bahamami
- Dominikaną
Do tej listy od 6 lutego dołączą również:
- Jamajka
- Kolumbia
- Haiti
Amerykańskie Jetblue i American Airlines, meksykański Viva Aerobus oraz loty czarterowe zarządzane przez kubańską agencję państwową Havanatour będą latać raz w tygodniu. Copa Airlines dwa razy w tygodniu, a Aerorepublica i Intercaribbean – dwa razy w miesiącu
– wyjaśniła Mercedes Vázquez, dyrektorka ds. transportu lotniczego i stosunków międzynarodowych kubańskiego Instytutu Lotnictwa Cywilnego.
Jednocześnie odwołano planowane wznowienie połączeń lotniczych z:
- Nikaraguą
- Gujaną
- Trynidadem i Tobago
- Surinamem
Jednocześnie na kubańskich lotniskach lądować będą mogły samoloty bez pasażerów, aby zabrać obywateli innych krajów do domów.
Wszystkie połączenia obsługiwać będzie terminal 3 lotniska w Hawanie, dlatego dni, a nawet godziny połączeń, mogą ulec zmianie.
Zobacz również:
Dr Francisco Durán García: Kubańska twarz walki z pandemią
Air Canada zawiesza loty na Kubę
Na wniosek kanadyjskiego rządu, lotnicze Air Canada, WestJet, Sunwing, Air Transat zawieszają loty na Karaiby, do Meksyku i Ameryki Środkowej. Zawieszenie ma obowiązywać od 31 stycznia przez 90 dni, czyli de facto do końca kwietnia.
Po Kanadyjczyków, którzy utkną w tych krajach, Air Canada wysyłać będzie specjalne samoloty ratunkowe.
Najbliższe planowane loty ewakuacyjne z Kuby do Kanady:
- Varadero – Toronto, 6 lutego, AC 1421
- Cayo – Coco – Toronto, 7 lutego, AC 1427
- Cayo Coco – Montreal, 7 lutego, AC 1429
Air Canada zaleca, aby osoby, które rezerwowały podróż przez pośredników, kontaktowały się bezpośrednio z linią lotniczą:
- telefonicznie, z Kuby: 00 52 55 9138 0261. Infolinia działa od godz. 6 rano do 10 wieczorem kubańskiego czasu
- osobiście w biurze Air Canada w Hawanie Vedado, przy La Rampie (avenida 23), od strony Maleconu. W jednym miejscu znajdują się tam biura wszystkich linii lotniczych