logo13
logo13
  • News
  • Polityka
  • Poradnik
  • Kuchnia
  • Ciekawostki
  • Anegdoty
  • O nas
  • Kontakt
waluty na Kubie CUC i CUP
23 grudnia 2020

Waluta na Kubie – CUP. Kurs, ile kosztuje, ile jest warta, jak płacić? Czym był CUC?

CUP to jedyna obowiązująca waluta na Kubie od 1 stycznia 2021 roku. Zlikwidowano CUC, które było uspójnione z dolarem amerykańskim. Sprawdź, ile kosztuje 1 CUP, gdzie można wymienić pieniądze i co to oznacza dla turystów?

Z 1 stycznia 2021 roku Kuba oficjalnie likwiduje dodatkową walutę – CUC (peso convertible – peso wymienialne). Od tego dnia jedynym środkiem płatniczym na wyspie jest CUP (peso cubano – kubańskie).

Wartość 1 CUC była uspójnoną z wartością 1 dolara amerykańskiego, natomiast 1 dolar amerykański równał się 24 CUP. Ten przelicznik pozostanie bez zmian. 

Dla turystów oznacza to spore ułatwienie. Wcześniej na wyspie obowiązywały dwie waluty, operowanie nimi jednocześnie wymagało sporo skupienia.

CUP – waluta na Kubie

Ile kosztuje 1 CUP?

W chwili wprowadzenia zmian, 1 stycznia 2021 roku, 24 CUP warte są 1 dolara amerykańskiego. Patrząc odwrotnie – 1 CUP warto jest 1/24 dolara amerykańskiego. Czyli za 1 dolara otrzymamy 24 CUP.

Pieniądze można wymienić w kantorze jeszcze na lotnisku lub później, w każdym mieście. Warto jednak pamiętać, że część kantorów nie działa w dni wolne. 

Jak płacić w CUP?

To znacznie łatwiejsza sytuacja, niż do końca 2020 roku. Do tej pory w sklepach mogliśmy zobaczy dwie ceny – CUP i CUC lub przeliczać w pamięci. Trzeba była też umiejętnie rozróżniac banknoty.

Teraz w portfelu będziemy mieć tylko jedną walutę, a ceny w sklepapach czy restauracjach powinny być podane tylko w CUP. Nie można wykluczyć, że Kubańczycy chętnie będą przyjmować również zaplatę w dolarach, ale to będzie pewnie zmieniało się w miarę rozwoju sytuacji. 

Ponadto, w czasie pandemii na Kubie bardzo rozwinęły się płatności kartą. Terminale dostępne są w wielu miejscach poza hotelami. Bezpieczeństwo okazało się wystarczającym motywatorem. 

Na Kubie płacić kartą czy gotówką?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od aktualnego kursu walut. Zaleznie od tego, gdzie mieszkamy i w jakiej walucie zarabiamy, będą nas interesować:

  • euro
  • dolary amerykańskie
  • dolary kanadyjskie
  • funty brytyjskie

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie są aktualne kursy walut i policzyć, ile będzie nas kosztować w kazdej z nich konkretny wydatek. Natomiast, jeśli chodzi o płatności kartą, większość banków pobiera opłatę w wysokości 3% od każdej transakcji. Wypłacanie z bankomatu kosztuje 6%. Przed wyjazdem upewnij się, jakie warunki oferuje Twój bank.

Uwaga! Karty revolut nie działają w wielu bankomatach na Kubie. Podobnie może być z terminalami płatniczymi. Pamiętaj, by w podróż zabrać ze sobą również inną kartę płatniczą. 


Więcej o likwidacji CUC na Kubie:
Zmiany cen i pensji na Kubie, likwidacja CUC. Jedyna waluta to teraz CUP


Stan prawny do 31.12.2020

Poniższy tekst obowiazywał do końca 2020 roku. Nie usuwamy go, gdyby ktoś chciał przypomnieć sobie, jak to wcześniej wyglądało.

Waluta na Kubie: Jak odróżnić CUC od CUP?

CUC (peso covertible), czyli peso kubańskie wymienialne, to banknoty oraz monety, na których widnieją wizerunki pomników. Natomiast na CUP (peso nacional), czyli peso kubańskie, zobaczymy wizerunki ludzi – bohaterów narodowych.

Podział na dwie waluty wbrew pozorom jest dość prosty, używa się ich w różnych sytuacjach. CUC służą do przeprowadzania transakcji międzynarodowych i płacenia za towary importowane. W CUP natomiast płacimy za dobra wyprodukowane na wyspie, np. owoce, warzywa, pieczywo.

Ile wart jest 1 CUC na Kubie?

1 CUC to dokładnie 24 CUP, ale często dla ułatwienia stosuje się przelicznik 1:25. Od lat kurs CUC usztywniony jest z kursem amerykańskiego dolara.

Uwaga – wymiana dolarów na CUC obarczona jest 10 proc. podatkiem, dlatego najlepiej zabrać w gotówce euro lub dolary kanadyjskie. Bankomaty na Kubie wypłacają turystom gotówkę tylko w CUC, na CUP można je wymienić w banku.

Czy bardziej opłaca się płacić w CUP?

Twierdzenie, że taniej wyjdzie nas, jako turystów, posługiwanie się lokalną walutą, jest jednym z najczęstszych błędów. Kubańczycy doskonale radzą sobie z przeliczaniem cen. Przykładowo, gdy puszka lokalnego piwa kosztuje 24 CUP, możemy za nią zapłacić 1 CUC – dla nas wartość jest taka sama.

Natomiast bardziej pożądane przez Kubańczyków są CUC – za nie mogą kupić np. sprowadzane z Chin wentylatory. Warto zauważyć, że używając CUC można zapłacić za wszystko, a używając CUP – tylko za niektóre produkty.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by w ramach atrakcji wymienić trochę pieniędzy na CUP. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym turystycznym miejscu zostaną one przyjęte. Nam zdarzyło się, że w toalecie na dworcu autobusowym w Hawanie nie dało się zapłacić w CUP 🙂 Poza tym przy wyjeździe może być problem z wymianą pieniędzy – o ile CUC na euro wymienimy bez problemu, z CUP mogą nam zostać w kieszeni.

Są jednak miejsca, gdzie opłata w CUP bardziej się opłaca. Jest nim np. Coppelia w Hawanie. Gdzie prowadzone są osobne punkty sprzedaży da mieszkańców wyspy i turystów. Przykładowo, jedna gałka w sferze turystycznej kosztuje 0,5 CUC, podczas, kiedy w lodziarni da Kubańczyków, to tylko 1 CUP. Aby wejść do lodziarni przeznaczonej dla lokalnej ludności, należy okazać ochroniarzowi lokalną walutę, bez nie nie zostaniemy wpuszczeni.

Kubańczycy w CUP, w dużo niższej cenie niż w przeliczeniu na CUC korzystają z obiektów kulturalnych oraz lotów samolotami linii Cubana. Np. turystę bilet do teatru kosztuje 10 CUC, ale Kubańczyka już tylko 10 CUP. W tym przypadku jednak w przeciwieństwie do Copelli faktycznie, trzeba być Kubańczykiem, nie wystarczy posiadanie lokalnej waluty.

La Terraza - Santiago de Cuba

Restauracje na Kubie: Gdzie dobrze zjeść w Hawanie, Trinidadzie, Santiago de Cuba i innych miastach?

La bodeguita del Medio w Hawanie

La Bodeguita del Medio w Hawanie. Dlaczego nie warto?

Pamiątki

Co przywieźć z Kuby? Cygara i rum to nie wszystko. Sprawdź, co kupić na Kubie

Fusterlandia w Playa Jimanitas

Playa Jimanitas – Fusterlandia, czyli wielka kubańska mozaika

Hawana

Hawana jest jak trzy różne miasta. Oto Vieja, Centro i Vedado

59744454_1012616768923862_1943373311601803264_n-1024x715

Czy na Kubie jest bezpiecznie? “No mafia, no guns”. Bezpieczeństwo na Kubie to nie mit

Waluta na Kubie: Koniec CUC. Od 2021 r. tylko CUP. Będą też wyższe pensje i nowe ceny na Kubie Święta na Kubie pachną pieczonym prosiakiem

Podobne wpisy

Kuba zaiwesza loty z powodu koronawirusa

Kuba - Wiadomości

Koronawirus na Kubie. Ograniczenia lotów i nowe restrykcje dla turystów

142563064_3839177822792201_4705067198319859521_o

Kuba - Wiadomości

Dwa tragiczne wypadki na Kubie. Helikopter rozbił się koło Hoguin, autobus z nauczycielami spadł z wiaduktu pod Hawaną

Playa Ancon - plaża w Trinidadzie na Kubie

Kuba - Wiadomości, Trinidad

Plaża w Trinidadzie: Playa Ancon. Najlepsze plaże na Kubie

Dołącz do nas na Facebooku

Sprawdź przed podróżą na Kubę

  • nurkowanie na KubieNurkowanie na Kubie. Gdzie nurkować z akwalungiem? Lista najlepszych miejsc
  • Szpital w HawanieApteczka: Jakie leki zabrać na Kubę?
  • Ile kosztuje wiza na Kubę?Wiza na Kubę: Czy jest potrzebna, gdzie załatwić, ile kosztuje?
  • Aerogaviota po wylądowaniu w Santiago de CubaJak podróżować samolotem na Kubie? Sprawdziliśmy
  • DSC07433_Easy-Resize.comTaksówki na Kubie. Jak złapać? Ile kosztują? Co trzeba zrobić, zanim wsiądziesz?
  • Autobus Viazul na KubieAutobusy na Kubie. Viazul: Trasy i ceny. Jak rezerwować?

Zobacz, gdzie nurkować na Kubie

Color Cubano
© Color Cubano 2021
Color Cubano Logo Header Menu
  • News
  • Polityka
  • Poradnik
  • Kuchnia
  • Ciekawostki
  • Anegdoty
  • O nas
  • Kontakt