Kubański sylwester we własnym domu. Dobra muzyka i proste przepisy na drinki i przekąski
2021 rok przywitamy nie na eleganckich balach, klubowych imprezach czy swojskich dancingach, ale tylko w gronie najbliższych. Czyli dokładnie tak, jak robią to Kubańczycy. Dlatego podsuwamy Wam przepis na kubańskiego sylwestra we własnym domu.
Wystawne bale w hotelach są dla turystów, Kubańczycy nowy rok witają najczęściej we własnych domach. W gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Oczywiście nie brakuje głośnej muzyki, sporej ilości rumu i pysznego jedzenia w postaci pieczonego prosiaka.
Przepis na kubańskiego sylwestra jest zatem dość prosty i z powodzeniem możemy go przenieść na polski grunt, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy dla własnego dobra i zdrowia najbliższych spędzimy go przecież w tym roku w kameralnym gronie, we własnym domu.
Jak zatem z powodzeniem sprowadzić odrobinę kubańskiego słońca pod własny dach? Zacznijmy od jedzenia.
Kubańskie przekąski na sylwestra
Oczywistym jest, że nikt nie będzie w polskich warunkach opiekał w sylwestra prosiaka nad ogniem. Lepiej sięgnąć po dania znane z kubańskich restauracji czy paladarów i przygotować je na sylwestrową nutę, czyli formie przekąsek.
Idealnie do tego nadaje się tradycyjna ropa vieja, która choć na Kubie serwowana jest z ryżem i maniokiem (na Kubie znanym jako yuca), na potrzeby domówki można ją przygotować np. w plackach tortilli, aby była łatwiejsza w konsumpcji. Dobrą opcją będą też sandwiche z ropą vieją. Najlepsze oczywiście są serwowane w Don Julio na Plaza Vieja w Hawanie, ale jeśli dodacie do nich kilka plasterków pomidora i liść sałaty, to te domowe też będą wyborne.
Innym ciekawym daniem, które można serwować zarówno tradycyjnie na talerzu, ale dla ułatwienia także w tortilli lub na bagietce, jest picadillo a la habanera. To pikantna potrawa z mielonej lub drobno siekanej wołowiny podawana w sosie kreolskim, który świetnie nada się również jako dodatek do innych zakąsek, a nawet jako dip do zwykłych chipsów.
Karaibskiej egzotyki na Waszym stole na pewno dodadzą też krewetki, na Kubie serwowane najczęściej w czosnku jako camarones al ajillo, lub we wspomnianym sosie kreolskim jako camarones a la criolla. Choć dla Kubańczyków, podobnie jak innych wyspiarskich narodów owoce morza nie są podstawą kuchni, ale w Polsce jednoznacznie kojarzą się z ciepłymi krajami.

Ok, to może coś na słodko? Niezwykle prostym i uwielbianym na Kubie przysmakiem jest flan de leche. Ten deser z mleka kondensowanego na pewno przypadnie do gustu fanom słodkości.
Doskonałe mojito to podstawa
Czymże byłby sylwester na kubańską nutę bez oryginalnego mojito? Do jego przygotowania potrzebujecie kubański rum biały, limonkę lub cytrynę, brązowy cukier i oczywiście miętę oraz kostki lodu i gazowaną wodę. Sam drink nie jest trudny do zrobienia, ale oczywiście podrzucamy przepis prosto z kubańskiej książki kucharskiej.
Innym lubianym na Kubie drinkiem jest wytrawne czerwone wino ze sprite’m. Proporcje są dość umowne, wszystko zależy, czy wolicie bardziej gorzki smak (więcej wina), czy słabiej i na słodko (więcej sprite’a). Kompromisem zawsze będzie opcja pół na pół plus kilka kostek lodu. W Camaguey do drinka dolano nam jeszcze trochę rumu, Był pyszny.
Nie można też zapomnieć cuba libre, czyli rumie z colą, na które przepisu podawać nie trzeba. Jednak żaden trunek nie będzie bardziej kubański niż po prostu czysty ciemny rum bez lodu, serwowany w temperaturze pokojowej.
Muzyka kubańska na sylwestra
Oczywiście wszystko zależy od gustu, ale muzyka kubańska niejedno ma imię. Wieczór sylwestrowy oczywiście możemy spędzić przy znanych klasykach firmowanych przez muzyków projektu Buena Vista Social Club. Chan Chan, Guantanamera, El Carretero czy Candela będą odpowiednie zarówno do posiadówki, jak lekkiego bujania na domowym parkiecie.
Jeśli z kolei dopadnie Was bardziej natchniony nastrój, wywiąże się ożywiona dyskusja, warto wówczas sięgnąć po trovę. Tutaj sprawdzi się klasyka Silvio Rodrigueza czy Pablo Milanesa, ale też nieco nowsze brzmienie Tony’ego Avili.
Dla lwów parkietu idealna natomiast będzie timba i reggaeton. I tutaj nie sposób nie wymienić kultowego Los Van Van, który ożywi każdą imprezę.
Jeśli natomiast chcemy poczuć rytm współczesnej ulicy kubańskiej, to powinniśmy sięgnąć po Leoniego Torresa, który wywodzi się z innej popularnej kubańskiej grupy Charanga Habanera. No i nie można zapomnieć o hitach Jacoba Forevera, np. La Protagonista.
I choć żadna domówka w Polsce nie zastąpi prawdziwego sylwestra na Kubie, to warto przeszczepić do siebie chociaż trochę kubańskiego klimatu. Warto też wspomnieć, że sylwester na Kubie naznaczony jest przesądami i zwyczajami. A więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule.