logo13
logo13
  • News
  • Polityka
  • Poradnik
  • Kuchnia
  • Ciekawostki
  • Anegdoty
  • O nas
  • Kontakt
Casa de la Trova
27 marca 2019

Casa de la Trova w Trinidadzie. Muzyka i rum – hasta siempre

Można posiedzieć na schodach przed Casa de la Musica, pójść do jednej z dziesiątek knajp rozsianych po całym Trinidadzie. Ale takie miejsce jak Casa de la Trova jest tylko jedno. Przy muzyce na żywo i srogiej dawce rumu, przeżyjecie tu prawdopodobnie najlepszą imprezę w swoim życiu. 

Rewolucyjna trova nueva prosto z USA?

Na początek w ogóle kilka słów, czym owa trova jest. Najłatwiej byłoby ją przyrównać do amerykańskiego folku, ale korzenie gatunku sięgają XIX wieku. Jego nazwa pochodzi od tzw. trovadores, czyli wędrownych muzyków śpiewających własne utwory, akompaniujących sobie na gitarze. Spotykani byli najczęściej w okolicach Santiago de Cuba. Gatunek boom przeżył jednak dopiero po zwycięstwie rewolucji ewoluując w tzw. Trova Nueva, która została na wyspie spopularyzowana za sprawą, nomen omen, amerykańskich protest songów wykonywanych w tamtym czasie przez Joan Baez czy Boba Dylana.

Prekursorami gatunku na wyspie jest Silvio Rodriguez i Pablo Milanés, którzy są autorami wielu rewolucyjnych pieśni. Z czasem jednak trova nueva z muzyki patriotycznej, rewolucyjnej przekształciła się w po prostu muzykę z tekstami o życiu. Jednym z aktualnych i najbardziej znanych przedstawicieli gatunku na Kubie jest Tony Avila, często poruszający w swoich tekstach problemy z jakimi mierzyli się Kubańczycy podczas Perioda Especial.

Ale w aranżacji trovy usłyszymy obecnie także tradycyjne, kubańskie pieśni ludowe, które znamy najczęściej z płyt Buena Visty Social Club lub afrokubański Son. A najlepszym miejscem na posłuchanie trovy są właśnie Casy de la Trova, które znajdziemy niemal w każdym większym mieście.

Casa de la Trova w Trinidadzie, czyli rum i dobra muzyka

Jedna z najpopularniejszych znajduje się w Trinidadzie, w odrestaurowanym budynku, około 100 metrów od słynnych schodów przy Casa de La Musica, przy calle Cristo. Turyści za wstęp płacą 1 CUC, ale z pewnością będzie to dla Was jeden z najlepiej zainwestowanych “cucuów” na Kubie.

Koncerty na żywo zaczynają się zwyczajowo około godz. 20.30 i kończą często nawet po północy. Bo choć stoliki zapełniają się powoli, to z każdą godziną o jakiekolwiek wolne miejsce trudno. Ale choć goście tłoczą się w holu, przy barze, między stolikami, na parkiecie, to tutaj nigdy nie ma zaduchu. Niemal każda Casa de la Trova zaaranżowana jest w patio kolonialnej kamienicy, dzięki czemu nie trzeba się martwić o świeże powietrze.

Przy barze obowiązuje stara barmańska zasada, czyli alkoholu nie odmierzamy, byle nie było za mało. Dlatego rum do szklanki barmani leją z ręki i zawsze jest to więcej niż 40 ml, często tak skrupulatnie wymierzane przecież w europejskich pubach. Mojito przyrządza się tu hurtowo, od razu do kilku szklanek, bo schodzi na pniu. Ale dostaniecie tutaj też wyborną chanchancharę czy cuba libre, a nawet pińa coladę. wszystko serwowane z ekstra dawką rumu w jednej cenie 3 CUC.

Kubańczycy i turyści pod jednym “dachem”

Warto dodać, że do Domów Trovy (Casa de La Trova) przychodzą zarówno turyści jak i Kubańczycy, bo przecież domy zostały otwarte po rewolucji z myślą o tych drugich. Dopiero w ostatnich latach przyciągają również turystów. Dlatego zabawa przebiega w zacnym i międzynarodowym towarzystwie. Oprócz Kubańczyków, którzy jako pierwsi wychodzą na parkiet i rozkręcają imprezę, spotkamy również turystów z Europy i Ameryki Południowej. Głównie południowców, Greków, Hiszpanów, Włochów, ale też Argentyńczyków, czy Meksykanów. Rzadkością natomiast są Niemcy czy Anglicy.

Hasta Siempre

Dla nas wieczór w Trovie był jednym z najbardziej wyjątkowych podczas całego wyjazdu. Bo nieczęsto ma się okazję zdzierać gardło do spółki z około 70-letnimi Grekami podczas utworu Hasta Siempre, który zaserwował na koniec swojego niezwykłego występu Felix Cintra. Dlatego też więcej zdjęć nie posiadamy 😉

 

La bodeguita del Medio w Hawanie

La Bodeguita del Medio w Hawanie. Dlaczego nie warto?

Pamiątki

Co przywieźć z Kuby? Cygara i rum to nie wszystko. Sprawdź, co kupić na Kubie

Fusterlandia w Playa Jimanitas

Playa Jimanitas – Fusterlandia, czyli wielka kubańska mozaika

La Terraza - Santiago de Cuba

Restauracje na Kubie: Gdzie dobrze zjeść w Hawanie, Trinidadzie, Santiago de Cuba i innych miastach? Lista subiektywna

Hawana

Hawana jest jak trzy różne miasta. Oto Vieja, Centro i Vedado

59744454_1012616768923862_1943373311601803264_n-1024x715

Czy na Kubie jest bezpiecznie? “No mafia, no guns”. Bezpieczeństwo na Kubie to nie mit

Oto, jak zostałem “Kubańczykiem” Kuba w dwa lata: Tu byliśmy

Podobne wpisy

Joe_Biden_(49405107506)_Easy-Resize.com

Kuba - Wiadomości, Polityka

Embargo na Kubie: Biden, Kuba i zgniłe jaja po Trumpie. Czy Joe zniesie blokadę?

DSC07268_Easy-Resize.com

Kuba - Informacje praktyczne, Kuba - Wiadomości

Dlaczego nie skorzystamy już z ubezpieczenia w AXA Assistance na Kubie? Oto nasza historia

DSC00792_Easy-Resize.com

Kuba - Wiadomości

Koronawirus na Kubie: Nowe obostrzenia przez duży wzrost zakażeń po otwarciu granic

Dołącz do nas na Facebooku

Sprawdź przed podróżą na Kubę

  • PamiątkiCo przywieźć z Kuby? Cygara i rum to nie wszystko. Sprawdź, co kupić na Kubie
  • Air CanadaAir Canada na Kubę to dobry wybór. Oto powody, dla których warto wybrać kanadyjskiego przewoźnika
  • waluty na Kubie CUC i CUPWaluta na Kubie – CUP. Kurs, ile kosztuje, ile jest warta, jak płacić? Czym był CUC?
  • Co zobaczyć w Cienfuegos?Cienfuegos: Co zobaczyć? Co robić w Cienfuegos na Kubie? Zabytki, plaże, wycieczki. Przewodnik
  • Playa LargaKiedy jechać na Kubę? Jaki miesiąc jest najlepszy na podróż? Pogoda na Kubie potrafi spłatać figla
  • La Terraza - Santiago de CubaRestauracje na Kubie: Gdzie dobrze zjeść w Hawanie, Trinidadzie, Santiago de Cuba i innych miastach? Lista subiektywna

Zobacz, gdzie nurkować na Kubie

Color Cubano
© Color Cubano 2021
Color Cubano Logo Header Menu
  • News
  • Polityka
  • Poradnik
  • Kuchnia
  • Ciekawostki
  • Anegdoty
  • O nas
  • Kontakt