Koronawirus na Kubie: Nowe obostrzenia przez duży wzrost zakażeń po otwarciu granic
Nagły wzrost zakażeń koronawirusem na Kubie zmusił władze do podjęcia decyzji o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Po otwarciu granic i wznowieniu lotów międzynarodowych, dobowa liczba nowych przypadków zakażenia wzrosła kilkukrotnie.
Kuba ponownie wprowadza surowe obostrzenia po tym, jak gwałtownie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem na skutek otwarcia granic i wznowienia połączeń lotniczych, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi.
Od połowy grudnia codziennie wykrywa się na wyspie ponad sto nowych zakażeń, a w ostatnich dniach liczba ta wzrosła do ponad 300 przypadków dziennie.
Tak nagły przyrost chorych wiąże się z jednej strony z otwarciem granic i odwiedzinami świąteczno-noworocznymi przez rodzinę i przyjaciół z zagranicy. Z drugiej, z nieprzestrzeganiem zasad higieniczno-sanitarnych oraz z nieprzestrzeganiem fizycznego dystansu i izolacji społecznej.
– W obliczu tej sytuacji, wobec nieodpowiedzialności, musimy podjąć ekstremalne środki i szybko rozwiązać obecny poziom zarażenia – powiedział prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel.
Szacuje się, że około 70 proc. nowych przypadków to zakażenia mające swoje źródło poza granicami kraju, jednak łańcuch zakażeń szybko rozszerzył się o lokalną ludność.
Koronawirus na Kubie: Nowe obostrzenia
W związku z tym, już na początku roku Kuba drastycznie graniczyła połączenia lotnicze m.in. ze Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem czy Dominikaną. Od 10 stycznia wymagany jest od podróżnych negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany nie wcześniej niż na 72h przed podróżą. Kolejny test jest wykonywany na lotnisku po przylocie na Kubę.
Turyści muszą wypełnić też oświadczenie zdrowotne, uiścić opłatę sanitarną w wysokości 30 USD. Każdemu turyście mierzona jest też temperatura. Obowiązuje dwudniowa kwarantanna do czasu uzyskana negatywnego wyniku testu. W przypadku wyniku pozytywnego podróżny zostaje skierowany do szpitala na 10-dniową izolację.
Władze wyspy zdecydowały się też na wprowadzenie restrykcji dla mieszkańców, które dotyczą również podróżnych. Oto lista najważniejszych ograniczeń, obowiązujących od 9 stycznia w Hawanie i miastach cofniętych do tzw. fazy pierwszej epidemii.
- Zawieszony zostaje transport publiczny i prywatny w godz. 21:00 – 5:00.
- Od 12 stycznia całkowicie zawieszony zostaje transport międzyprowincjalny.
- Transport prywatny i państwowy będzie mógł wjeżdżać do Hawany i opuszczać ją tylko przez wyznaczone punkty kontrolne.
- Po godz. 19 nie będzie można przebywać w parkach, na placach i w innych miejscach publicznych.
- Prywatne imprezy są zabronione. Osoby, które nie zastosują się do tego środka, zostaną ukarane grzywną i postawione przed sądem.
- Zamknięte zostają bary i kluby nocne
- Zawieszona zostaje sprzedaż rumu „luzem”; sprzedaż napojów butelkowanych na wynos będzie prowadzona.
- Działania publiczne są zabronione.
- Siłownie są zamknięte.
- Kina, teatry i sale koncertowe są zamknięte.
- Baseny państwowe i prywatne są zamknięte.
Szkoły i uniwersytety pozostają jednak otwarte. Jak przekonują władze, nie odnotowano ognisk zakażeń w placówkach oświatowych.
Ograniczenia obejmą też sektor turystyczny. Hotele mogą być zapełnione tylko w 60 proc. Zawieszone zostają wycieczki. Władze nie zdecydowały się na zamknięcie lotniska w Hawanie.
Warto zaznaczyć, że Kuba, mimo wzrostu liczby zakażeń, nadal jest jednym z krajów na świecie, które radzą sobie z epidemią najlepiej. Od początku pandemii odnotowano na wyspie niespełna 15 tys. zakażeń i tylko 148 zgonów, co daje śmiertelność na poziomie 0,9 proc. W USA to 1,7 proc. a w Polsce 2,25.
Kuba prowadzi też prace nad czterema szczepionkami przeciw COVID-19. Najbardziej obiecującym jest znajdujący się w II fazie badań klinicznych preparat o nazwie Soberana II, który na mocy porozumienia z Iranem będzie testowany właśnie w tym kraju podczas III fazy badań klinicznych.
Powodem jest zbyt niska transmisja wirusa na Kubie, aby wyniki najszerszej, III fazy badań, były miarodajne. Iran jest mocniej dotknięty przez pandemię. Na mocy porozumienia Kuba zobowiązała się natomiast do udostępnienia technologii produkcji szczepionki Iranowi.
Na Kubie testowany jest również innowacyjny lek na Covid-19. Nasalferon opracowany w instytucie BioCubaFarma blokuje namnażanie wirusa oraz wzmacnia odporność organizmu.