Jaką walutę zabrać na Kubę? Euro, dolary, a może funty? Czy pieniądze opłaca się wymienić na Kubie?
Jaka walutę zabrać na Kubę? Czy na Kubie można płacić w euro? Praktycznie każdy turysta staje przed tym dylematem – czy na Kubę lepiej zabrać euro czy dolary? Jeśli dolary, to amerykańskie czy kanadyjskie? A może bardziej opłaca się wymieniać na Kubie funty brytyjskie? Zanim wyjedziesz sprawdź, jaką walutę zabrać na Kubę, bo możesz sporo zaoszczędzić.
Jaką walutę zabrać na Kubę?
Jeśli nie masz czasu czytać całego artykułu i zagłębiać się w meandry kubańskiej ekonomii, odpowiadamy krótko na pytanie, jak ma sobie poradzić turysta na Kubie:
- zabierz euro w gotówce
- część euro wymień w kantorze na CUP
- zabierz karty płatnicze/bankomatowe z banków, które nie są amerykańskie
Jeśli jednak interesuje Cię, dlaczego nie warto brać na Kubę dolarów i od kiedy nie ma CUC, zapraszamy do dalszej lektury.
Ile pieniędzy zabrać na Kubę?
Sprawdź, ile kosztują wakacje na Kubie
Jaka waluta obowiązuje na Kubie?
Od 1 stycznia 2021 na Kubie obowiązuje tylko jedna waluta – CUP (zlikwidowano walutę CUC). Od chwili wprowadzenia tej zmiany, 1 CUP wart jest 1/24 dolara amerykańskiego (czyli za równowartość 1 dolara dostaniemy 24 peso cubano).
To waluta, jaką od 2021 roku posługują się powszechnie zarówno Kubańczycy, jak i turyści. Płatności kartą będą odbywać się w CUP, a z bankomatów również wybierzemy tylko tę walutę.
Jeśli bierzemy ze sobą euro, warto wstrzymać się z wymianą całej gotówki. Prawdopodobnie w niektórych miejscach płatność w euro będzie bardziej pożądana niż w kubańskiej walucie (organizatorzy wycieczek, taksówkarze itp.).
Więcej o likwidacji CUC na Kubie:
Zmiany cen i pensji na Kubie, likwidacja CUC. Jedyna waluta to teraz CUP
Jaką walutę zabrać na Kubę z Polski?
Polskich złotówek nie wymienimy na Kubie. Podobnie w drugą stronę – kubańskie CUP nie są skupowane w Polsce praktycznie w żadnym kantorze. Wszystko oczywiście uzależnione jest od aktualnego kursu walut, ale zazwyczaj najbardziej opłacalne jest wybranie euro i wymiana pieniędzy na Kubie.
Inne popularne waluty, które bez problemu wymienimy na Kubie:
- CAD – dolary kanadyjskie
- CHF – franki szwajcarskie
- GBP – brytyjski funt szterling
- JPY – jen japoński
- MXN – peso meksykańskie
Czy opłaca się zabierać dolary amerykańskie na Kubę?
- Aktualizacja: W czerwcu 2021 roku kubański rząd oficjalnie zawiesił obrót gotówką w dolarach. Banki ani kantory nie przyjmują dolarów. Teoretycznie na czarnym rynku można nadal sprzedać amerykańskie dolary, ale jest to nielegalne, a ich wartość może się zmieniać.
- Aktualizacja: W lipcu 2020 rząd kubański zdecydował o rezygnacji z 10 proc. podatku pobieranego przy wymianie i płatności w dolarach. To znaczy, że aktualnie za 1 dolara otrzymamy 1 CUC.
Tak było do lipca 2020
O ile każdą z podanych wyżej walut wymienialiśmy po oficjalnych kursach, które są niemal takie same na całej wyspie, to w przypadku dolarów amerykańskich nie było już tak łatwo. Z powodu napiętej sytuacji pomiędzy Kubą i Stanami Zjednoczonymi, rząd w 2004 roku zdecydował o nałożeniu dodatkowej prowizji do każdej transakcji wymiany pieniędzy z USD na CUC.
Tak więc od każdej operacji w CADECA (Casa De Cambio, czyli po prostu kantor) w dolarach amerykańskich pobierana była prowizja w wysokości 10 proc. Co to oznacza? Jeśli przy wymienić 1000 USD na CUC, dostaliśmy 900 CUC, ponieważ 100 CUC zostało potrącone. Dla porównania, za 1000 Euro możemy liczyć na około 1200 CUC, w zależności od kursu.
Czy na Kubie można płacić kartą?
- Aktualizacja: W związku z pandemią koronawirusa płatności kartą zaczęły się rozpowszechniać na Kubie jako bardziej bezpieczne. Codziennie przybywa miejsc, w których można płacić kartą. W czołówce są hotele, duże restauracje, atrakcje i sklepy.
Tak było przed wybuchem pandemii
Po co wybierać pieniądze i biegać po kantorach, skoro można płacić kartą? Niestety, na Kubie płatność kartą nie jest jeszcze tak spopularyzowana, jak w Polsce. Oczywiście, są miejsca, gdzie jest taka możliwość, na przykład niektóre hotele czy sklepy dla turystów. Ale nie jest to jeszcze powszechna metoda płatności. Dlatego wybierając się do restauracji czy sklepu koniecznie trzeba zabrać gotówkę.
Uwaga! Pamiętaj, że na Kubie możesz mieć problem z płatnością kartą, jeśli została ona wydana przez amerykański bank lub taki, w którym udziały ma amerykański podmiot. Amerykańskie banki mogą blokować transakcje kartą pochodzące z Kuby (dotyczy to również bankomatów).
Przed wyjazdem zadzwoń do swojego banku i upewnij się, czy będziesz mógł użyć swojej karty. Zgłoś również termin i trasę podróży, aby twoja karta nie została zablokowana przez bank ze względów bezpieczeństwa.
A najlepiej zabierz ze sobą karty z różnych banków. Już dwa razy zdarzyło nam się, że pomimo zgłoszenia, karty zostały zablokowane:
- w PKO BP po powrocie złożyliśmy reklamację; z odpowiedzi wynikało, że karta jest własnością banku i bank może z nią robić, co chce. Zlikwidowaliśmy konto.
- w ING jeszcze w trakcie pobytu na Kubie odblokowaliśmy kartę przez infolinię. Po powrocie złożyliśmy reklamację, domagając się zwrotu kosztów za połączenia telefoniczne. Reklamacja została uznana bardzo szybko, zostaliśmy przeproszeni za błąd po stronie banku.