Ile pieniędzy zabrać na Kubę? Ceny – ile kosztują wakacje na Kubie?
Wakacje na Kubie nie należą do najtańszych, ale to, ile pieniędzy zabrać na Kubę i ile kosztuje wyjazd na wyspę zależy przede wszystkim od tego, jak chcemy spędzić ten czas. Obok twardych wydatków, jak transport czy noclegi, zostaje jeszcze sporo atrakcji, których ceny na Kubie bywają bardzo różne. Podobnie z cenami w restauracjach i paladarach.
Ile pieniędzy zabrać na Kubę?
To oczywiście kwestia bardzo indywidualna – każdy ma inne potrzeby, w inny sposób lubi spędzać czas, podróżować, inne pamiątki chce przywieźć z podróży. Jednak do pewnego stopnia da się określić, ile pieniędzy trzeba zabrać na Kubę, by przyjemnie spędzić wakacje, ale jednocześnie nie zbankrutować.
Kuba jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie rzeczy podobnej jakości możemy mieć w zupełnie różnych cenach. Na pewno dotyczy to restauracji – możemy wydać grube pieniądze za kolację w wykwintnym lokalu nastawionym na turystów, z obsługą chodzącą jak w zegarku, lub zjeść smaczny, domowy obiad w znacznie skromniejszych paladarze w bocznej uliczce. Różnica w cenie może być nawet klikukrotna.
Po wyspie możemy podróżować samolotem, prywatną taksówką, taxi collectivo, autobusem Viazul czy pociągiem. Tu jednak zobaczymy już różnicę zarówno w czasie podróży, jak i komforcie.
No i czas wolny – nurkowanie w głębinach, przejażdżka konno, wizyta w Tropicanie, na plantacji tytoniu, zwiedzanie zabytków, muzeów, czy szwendanie się po mieście i wdrapywanie na punkty widokowe na pobliskich wzgórzach – to wszystko wpływa na to, ile pieniędzy powinniśmy zabrać na Kubę.
Generalnie, pomijając noclegi i transport, jedna osoba na dzień potrzebuje równowartości minimum 10-20 dolarów. Ale to przy założeniu, że żywimy się na lokalnym targowisku i w rodzinnych knajpkach, nie korzystamy z płatnych atrakcji, a podróżujemy najchętniej na piechotę. Górnej granicy oczywiście nie ma 😉
https://www.traditionrolex.com/29
Uwaga! Kwestia walut na Kubie jest dość zagmatwana, dlatego dla ułatwienia będziemy posługiwać się w tym artykule dolarami amerykańskimi. W linku poniżej znajdziecie więcej szczegółów dotyczących walut uznawanych na Kubie.
Więcej o pieniądzach i płatnościach kartą:
Jaką walutę zabrać na Kubę? Euro, dolary, a może funty? Czy pieniądze opłaca się wymienić na Kubie?
Ile kosztują wakacje na Kubie?
Z kolei pomijając wydatki na jedzenie, atrakcje i pamiątki, zostają nam twarde wydatki – noclegi, transport. I tu znowu wszystko zależy od tego, jaki standard nas interesuje.
Drugi wątek to miasta, które odwiedzamy. Hawana, jak każda stolica, jest najdroższa. Sporo pieniędzy możemy również wydać w turystycznych Varadero, Trinidadzie, Viñales. W pozostałej części Kuby łatwiej znaleźć lokalne bary z jedzeniem, noclegi i taksówki są tańsze.
Jeśli samodzielnie organizujemy wyjazd, musimy liczyć się z wydatkami rzędu:
- 2400-4000 zł za samolot z Polski, zależnie od linii lotniczych, lotniska, sezonu. Warto szukać połączeń 3-4 miesiące przed planowaną podróżą.
- 15-50 dolarów za nocleg w casa particular. Ale uwaga – w większości przypadków nie płacimy za osobę, ale za pokój. Standardowo są dwuosobowe, ale często zdarzają się również dwa duże łóżka. Jeśli podróżujemy większą grupą, możemy trochę na tym zaoszczędzić.
- 30-100 dolarów za nocleg w dwuosobowym pokoju w kolonialnym hotelu. W Hawanie ceny sięgają nieba – za noc w Packardzie zapłacimy nawet 1600 euro.
Czym lecieć na Kubę z Polski?
Linie lotnicze do Hawany, Varadero, Cayo Coco. Które wybrać?
Ceny na Kubie
Ceny w restauracjach na Kubie
Głodu nie da się przeczekać, pragnienia nie da się oszukać. Jedzenie i picie na Kubie może kosztować grosze albo fortunę. To od nas zależy, gdzie będziemy się stołować.
- 0,5-5 dolarów zapłacimy na ulicy za mniejsze przekąski i fastfood – od orzeszków i chiviricos, przez kanapki z szynką, po hamburgesy, pieczone skrzydełka kurczaka z bananami, pizzę i bułę z pieczonym prosiakiem.
- 5-6 dolarów kosztuje śniadanie w casa particular. Cena może się wahać w zależności od dostępności poszczególnych produktów.
- 3-15 dolarów zapłacimy za danie w paladarze, czyli rodzinnej restauracji. Porcje zazwyczaj są słuszne, a jakość dań w największym stopniu zależy od kucharza.
- 7-25 dolarów kosztuje dane w turystycznej restauracji. Najdroższe w karcie są owoce morza, a za langustę zapłacimy nawet 15-25 dolarów.
- 0,5-1,5 dolara kosztuje mała woda. Najtaniej jest w zwykłych sklepach. Najbardziej opłaca się kupić wodę 1,5 litra – kosztuje niecałego dolara.
- 1-1,5 dolara piwo w sklepie.
- 3-7 dolarów zapłacimy za drinki, piwo, lampkę wina w barze lub restauracji.
Najlepsze jedzenie na Kubie:
10 dań, których musisz koniecznie skosztować
Opłaty za wejścia i atrakcje na Kubie
Po każdym mieście spacerować można za darmo. Darmowy wstęp jest do kościołów i instytucji publicznych (uwaga, przeważnie panowie tylko w długich spodniach!). Za to w każdym, nawet najmniejszym mieście, znajduje się czy lokalne muzeum, do którego wstęp jest płatny.
- 1-6 dolarów zapłacimy za wstęp do miejskiego muzeum
- 2 dolary za wejście na punkt widokowy w Palacio de Ferrer w Cienfuegos
- 3 dolary za wstęp na wieżę kościoła św. Franciszka w Trinidadzie
- 6 dolarów za wstęp na fermę krokodyli w parku narodowym Cienaga de Zapata
- 10 dolarów za wstęp do parku narodowego Topes de Collantes, gdzie znajduje się wodospad El Nicho
- 10 dolarów za wycieczkę statkiem po lagunie Guanaroca w Cienfuegos
- 30-50 dolarów za godzinne nurkowanie
- 300 dolarów za kurs nurkowania na pełnym morzu
- 80 dolarów kosztuje wstęp na show kultowego kabaretu Tropicana. W cenie jest: 1 drink powitalny, 1/4 butelki Havana Club Especial, jeden napój (refresco), przystawka w postaci orzeszków.
Więcej o atrakcjach na wyspie:
Co warto zobaczyć na Kubie? Najciekawsze atrakcje dla małych i dużych
Ceny taksówek na Kubie i innego transportu
Podróżowanie miejskim autobusem to nie lada wyzwanie – jeśli jakimś cudem uda się nam zlokalizować przystanek, który często nie jest oznaczony, to i tak nie sprawdzimy trasy ani rozkładu, bo nie są wywieszone.
Poza tym, ceny autobusów miejskich są śmiesznie niskie, ponieważ różnica finansowana jest z podatków Kubańczyków. Dlatego korzystanie z lokalnego transportu, gdy jest się turystą, jest zwyczajnie nieuczciwe. Pozostaje nam więc podróżowanie w inny sposób:
- 3-15 dolarów zapłacimy za przejazd taksówką po mieście – rowerową, konną, bici taxi, samochodem – zależnie od środka transportu i odległości.
- 5-20 dolarów za przejazd taxi colectivo pomiędzy miastami. To taksówka, do której kierowca zbiera przypadkowych turystów (Kubańczycy przeważnie podróżują innymi, znacznie tańszymi). Rusza, gdy samochód jest pełny. Cena zależy od trasy.
- 6-66 dolarów za autobus Viazul, przeznaczony dla turystów do poruszania się pomiędzy miastami. Podróż Hawana – Santiago de Cuba kosztuje 56 dolarów, Hawana – Trinidad 25 dolarów, a Hawana – Viñales – 12 dolarów od osoby. Niewiele droższe są autobusy Transtur, zatrzymujące się pod dużymi hotelami.
- 1 dolar/km na trasach między miastami w prywatnej taksówce – to orientacyjna cena. Kierowca zakłada, że w miejscu docelowym znajdzie klientów, którzy opłacą powrót. Na mniej popularnych trasach cena może być wyższa.
- 120 euro kosztuje samolot pomiędzy Hawaną a Santiago de Cuba. Choć każde miasto na wyspie ma własne lotnisko, pozostałe połączenia są zawieszone.
Wszystko o taksówkach na Kubie:
Jak złapać? Ile kosztują? Co trzeba zrobić, zanim wsiądziesz?
Ile kosztują pamiątki z Kuby?
I tu znowu zależy, czy chcemy kupować w sklepach z pamiątkami, czy zaopatrzyć domowy barek w zwykłym monopolowym. Czy interesują nas kolorowe wisiorki z turystycznego bazaru, czy plakaty rewolucyjne z targu staroci.
- 3-10 dolarów kosztuje większość rumów w normalnych sklepach
- 3-15 dolarów zapłacimy za cygaro w oficjalnym sklepie (na ulicy znacznie mniej, ale może być kiepskiej jakości podróbką)
- 5-150 dolarów kosztują instrumenty muzyczne – od prostych, w typie grzechotek czy grzebieni, po tradycyjne kubańskie gitary
- 2-7 dolarów najtańsze korale i bransoletki na turystycznym straganie
- 2-5 dolarów magnesy na lodówkę
- 30 dolarów zapłacimy za obraz na płótnie o wymianach 30×60 cm
- 6-10 dolarów kosztują plakaty propagandowe
Podsumowując, to od Was zależy, ile wydacie na wakacje na Kubie, ale pewne minimum trzeba założyć, aby czuć się bezpiecznie finansowo przez cały pobyt.
Jakie pamiątki przywieźć z Kuby?
Cygara i rum to nie wszystko. Sprawdź, co kupić na Kubie