Kuba wybrana członkiem Rady Praw Człowieka ONZ. Piąty raz
Mimo presji ze strony Stanów Zjednoczonych i ultraprawicowych organizacji w Miami, Kuba została po raz piąty wybrana członkiem Rady Praw Człowieka ONZ.
Kuba została wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ, organu składającego się z 47 państw członkowskich, odpowiedzialnego za propagowanie i ochronę wszystkich praw człowieka na świecie.
Kuba otrzymała jeden z ośmiu mandatów, jakie przysługują Grupie Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
W bezpośrednim, tajnym głosowaniu Kuba otrzymała głosy aż 170 członków Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
– Nasz kraj jest członkiem 44 z 61 międzynarodowych podmiotów dotyczących praw człowieka, których przestrzeganie podlega ONZ. Mimo kampanii oszczerstw nie można przyćmić osiągnięć Kuby w tej dziedzinie – napisał na Twitterze Bruno Rodriguez Parrilla, minister spraw zagranicznych Kuby.
Ambasada Kuby w Polsce w wydanym komunikacie podkreśla, że sukces jest efektem obszernej współpracy międzynarodowej w dziedzinie praw człowieka a także świadectwem korzystania Kubańczyków ze swoich praw.
Dodaje jednocześnie, że jednostronna polityka wrogości, agresja oraz blokada gospodarcza, handlowa i finansowa narzucona przez Stany Zjednoczone, stanowi rażące, masowe i systematyczne łamanie praw człowieka.
Rada Praw Człowieka jest ciałem międzyrządowym, funkcjonującym w ramach systemu ONZ. Odpowiedzialna jest za wzmacnianie powszechnego poszanowania praw człowieka na całym świecie i za zajmowanie się przypadkami naruszania praw człowieka oraz przedstawianie zaleceń dotyczących rozwiązywania przypadków łamania tych praw. Posiedzenia Rady odbywają się w Genewie.
Rada składa się z 47 państw członkowskich ONZ, które są wybierane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Rada Praw Człowieka zastąpiła Komisję Praw Człowieka.
Obok Kuby w najbliższej kadencji w radzie znajdzie się również Polska. Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone opuściły organizację na wniosek prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku.
Źródła: ONZ, Ambasada Kuby w Polsce