Centro Fidel Castro Ruz w Hawanie. Muzeum z ogromnym rozmachem
Jak zrobić dobre muzeum? Warto uczyć się od Kubańczyków. Przed rokiem, w piątą rocznicę śmierci Fidela Castro, w Hawanie otwarto multimedialne muzeum Centro Fidel Castro Ruz. Z jednej strony zachwyca rozmachem, z drugiej nie przytłacza nadmiarem treści. W 2 godziny poznamy tu historię rewolucyjnej Kuby w przystępnej multimedialnej formie.
Centro Fidel Castro Ruz znajduje się w odrestaurowanej XIX wiecznej willi na rogu av. Paseo i calle 11 w Vedado. Otwarte 25 listopada 2021 roku, w piątą rocznicę śmierci Fidela Castro, zadziwia rozmachem i multimedialną wystawą. Na dwóch piętrach zebrano najważniejsze rzeczy związane z życiem Fidela Castro. Od archiwalnych zdjęć, dokumentów przez broń, odznaczenia, po mundury El Comandante.
Wyjątkowa wystawa o życiu Castro
Wśród eksponatów znalazła się m.in. koszula wojskowa, którą El Comandante nosił w górach Sierra Maestra. Na uwagę zasługuje naszyta metka z nazwą „Fin de Siglo”.
Przed rewolucją był to jeden z najpopularniejszych domów handlowych w Hawanie. Zlokalizowany na rogu ul. San Rafael i Galiano słynął m.in. ze sprzedaży najwyższej jakości tkanin.

Możemy również zobaczyć mundur galowy, oryginalną guayaberę (tradycyjna koszula kubańska), a także czerwoną koszulę w kratkę firmy Fariani-Italy, którą Fidel nosił w ostatnich latach życia.
Uwagę przykuwa również pulpit, zza którego Castro wygłosił najważniejsze przemówienia w życiu. Niestety nie ma możliwości poczucia się jak El Comandante za mównicą.

W gablotach zobaczymy też karabin Winchester z lunetą oraz i AKM należące do przywódcy rewolucji w czasie walk z dyktaturą Batisty.

Multimedialne Centrum Fidela Castro
Jednak eksponaty fizyczne to stosunkowo niewielka część ekspozycji. Największe wrażenie na odwiedzających zdecydowanie robi strefa multimedialna.
Zobacz również: Comandancia de la Plata. Obóz Fidela Castro w sercu Sierra Maestra
Za pomocą interaktywnych map, animacji czy materiałów filmowych krok po kroku możemy prześledzić życie oraz działalność polityczną Fidela Castro.

W materiałach sporo miejsca poświęcono historii wyspy oraz stosunkom Kuby z innymi krajami, zarówno w zakresie politycznym i gospodarczym, ale też naukowym czy medycznym.
Dowiemy się np. że obecnie Polska z Kubą nie ma praktycznie żadnej wymiany naukowej, a ostatnim polskim dyplomatą, który odwiedził wyspę z oficjalną wizytą był minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Z kolei jedną z sal multimedialnych w całości poświęcono Inwazji w Zatoce Świń. Jedna animacja w pigułce przedstawia najważniejsze momenty konfliktu w przystępnej i bardzo efektownej formie.

Odpoczynek w Hawanie. Czyli ogórd
Zwiedzanie kończymy w ogrodzie otaczającym wille. Na jego terenie znajduje się m.in. hala wystawowa, praz gablota z wiernym jeepem Castro, którym przemierzał wyspę.

Wśród zieleni ustawiono ławki z portami USB, na ziemi znajdziemy z kolei QR-kody. Wśród nasadzonych drzew znalazło się 18 poświęconych zaprzyjaźnionym państwom.
Ale Centro Fidel Castro Ruz to nie tylko muzeum i wystawy, ale przede wszystkim instytucja powłana do badania i rozpowszechniania myśli, pracy, życia El Comandante.

Wstęp do Centro Fidel Castro Ruz jest bezpłatny, ale wejścia odbywają się w wyznaczonych porach:
- 9.00, 11.00, 13.00, 15.00 – od poniedziałku do soboty o godz.
- 9.00, 11.00 – w niedziele.
Na wizytę można również umówić się online na stronie Centro Fidel Castro Ruz. Warto dodać, że do centrum ustawiają się kolejki, nie tylko przyjeżdżają tu turyści, ale również delegacje z zakładów pracy, szkoły, przychodzą też zwykli Kubańczycy, którzy przyjeżdżają niejednokrotnie z odległych zakątków Kuby.
Grupy zwiedzające liczą po kilkanaście osób, w tym samym czasie odbywa się kilka wycieczek.
Podpowiedź: do Centrum Fidela Castro warto zabrać coś do okrycia, bowiem jest tutaj bardzo chłodno z powodu mocnej klimatyzacji.
Na wirtualny spacer po muzeum można wybrać się TUTAJ