Czarna fasola po kubańsku. Przepis na frijoles negros jak na Kubie
Czarna fasola po kubańsku – przepis jest niezwykle prosty, choć wykonanie czasochłonne. Popularne na Kubie frijoles negros podaje się osobno, jako dodatek do ryżu, lub miesza z nim, by otrzymać moros y cristianos. Zobacz, jak przygotować czarną fasolę i zrobić sobie Kubę w domu.
Czarna fasola po kubańsku. Jak zrobić?
Podobnie, jak w wielu kubańskich przepisach, nie istnieje jedna receptura. Proporcje składników mogą się od siebie nieco różnić, a i same składniki wystepują lub nie, zależnie od lokalnych zwyczajów czy po prostu upodobań.
Kiedyś kupiliśmy na targu staroci w Hawanie książkę kucharską z kuchnią kubańską. Nawet w niej zapisanych jest kilka wariantów składników. I tak sofrito możemy smażyć na boczku, słoninie lub na oleju. Do fasoli możemy dodać czerwone wino. Cukier. Malangę. Ziemniaki. Dynię. Kawałki boczku.
Przepis poniżej traktujcie jak luźne wskazówki. Wyjdzie z tego spory garnek czarnej fasoli, której nie da się przejeść za jednym razem. Ponieważ przygotowanie długo trwa, porcjujemy frijoles negros i zamrażamy w małych pudełkach.
Przepis na czarną fasolę po kubańsku
Na przygotowanie czarnej fasoli musimy zarezerwować noc i kilka godzin następnego dnia. Lepiej się do tego przygotować.
Składniki na czarną fasolę po kubańsku:
- 500-700 g czarnej fasoli*
- 1 zielona papryka
- 1 czerwona papryka
- 2 papryczki piri-piri**
- główka cebuli
- 6 ząbków czosnku
- olej
- kumin (kmin rzymski)***
- oregano
- papryka słodka
- papryka chilli
- liście laurowe
- ziele angielskie
- sól
- pieprz
* staramy się nie używać konserw, więc wybieramy tylko suszoną czarną fasolę. Można ją kupić w sklepach ze zdrową żywnością i w popularnych supermarketach na „A”.
** piri-piri lub inne ostre; często sprzedawane są w większych ilościach w pojemnikach, wtedy nadmiar mrozimy
*** my wolimy w całości, ale mielony też się sprawdzi
Jak zrobić frijoles negros, czarną fasolę po Kubańsku?
Przygotowanie fasoli
Fasola potrzebuje przynajmniej 6-8 godzin moczenia. Zdarzało nam się 16 i też było dobrze. Suchą fasolę wrzucamy do sitka i krótko płuczemy pod bieżącą wodą. Przekładamy do garnka, zalewamy wodą tak, żeby było jej przynajmniej jeszcze raz tyle, co fasoli. Przykrywamy, odstawiamy.
Uwaga! Następnego dnia pod żadnym pozorem nie przecedzamy fasoli i nie wylewamy wody! Zostawiamy ją w garnku, będzie bazą naszej potrawy.
Przygotowanie sofrito
Następnego dnia zaczynamy od sofrito, czyli zeszklonej na oleju cebuli i czosnku. Najpierw siekamy drobno cebulę, wrzucamy na rozgrzany olej i smażymy na bardzo małym ogniu. Gdy będzie prawie gotowa, dorzucamy drobno siekany czosnek i jeszcze chwilę smażymy uważając, żeby nie przypalić.
Gotowanie czarnej fasoli po kubańsku
W czasie, gdy sofrito się grzeje, możemy przystąpić do siekania papryki – zielonej, czerwonej i ostrej. Wrzucamy ją do garnka razem z sofrito i dodajemy przyprawy:
- całą torebkę kuminu (ok. 15 g)
- pół torebki oregano (ok. 8 g)
- 3 łyżeczki słodkiej papryki
- 1 łyżeczkę papryki chilli
- 4 liście laurowe
- 3 kulki ziela angielskiego
- trochę soli i pieprzu
Gdy wszystkie składniki będą w garnku, przykrywamy go, włączamy ogień i czekamy, aż się zagotuje. Wtedy zmniejszamy płomień i pozwalamy czarnej fasoli gotować się 6-8 godzin. Im dłużej, tym fasola będzie bardziej miękka, a warzyw nie będziemy w stanie rozpoznać w sosie. I o to właśnie chodzi.
Trzeba jednak pamiętać, by zaglądać do garnka i od czasu do czasu zamieszać, bo im dłużej będzie sie gotować, tym chętniej fasola będzie przywierać do garnka. Po ok. 4 godzinach możemy zacząć kosztować i w razie potrzeby dodawać przypraw i dolewać wody.
Gotowa czarna fasola powinna być jak gęsta zupa, ale tu znowu – każdy robi tak, jak lubi. Wiele zależy od tego, jak chcemy podawać fasolę.
Jak i z czym podawać czarną fasolę?
Gotową już czarną fasolę można podawać na różne sposoby:
- frijoles negros – obok ryżu, do samodzielnego wymieszania,
- moros i cristianos – zmieszaną z ryżem (choć tu wiekszość fasoli powinna być zmiksowana),
- puré africano – ugotowaną na gęsto i zmiksowaną podaje się z chlebem,
- jako zupę…
Czarna fasola pasuje jako dodatek do niemal każdego kubańskiego dania. Trzeba przyznać, że najlepiej komponuje się z czerwonym mięsem – wieprzowym lub wołowym.
Zobacz koniecznie:
Ropa Vieja: Przepis na tradycyjne kubańskie danie
Nam zdarzało się podawać na imprezach jako przekąski miskę z czarną fasolą i małe placki, do których można ją włożyć. Eksperymentowaliśmy też z szybkimi obiadami – ryż, fasola i jajko sadzone. A najczęściej spora część fasoli jakimś cudem znika, łyżka po łyżce…