Autobusy na Kubie. Viazul: Trasy i ceny. Jak rezerwować?
Autobusy Viazul to na Kubie najpopularniejszy środek transportu na dłuższych trasach. Dużym plusem jest możliwość zarezerwowania podróży jeszcze z Polski. Na jakich trasach jeżdżą autobusy i jakie są ceny? Jak wygląda podróż Viazulem, i wreszcie, czy są to autobusy tylko dla turystów?
Aktualizacja, listopad 2022
Po pandemii autobusy Viazul nadal kursują w okrojonym rozkładzie. O ile z Hawany do Santiago de Cuba pojedziemy każdego dnia, to już na mniej popularnych odcinkach autobusy kursują 2-4 razy w tygodniu. Takim przykładem jest trasa Hawana – Playa Larga. Aktualny rozkład można sprawdzić na stronie Viazul.
Aktualizacja, listopad 2019
W związku z kryzysem paliwowym pod koniec października przestała być dostępna możliwość rezerwacji biletów przez internet. Od listopada jest to ponownie możliwe, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Przeczytaj więcej o zmianach w rozkładzie jazdy i sposobie rezerwacji autobusów Viazul na Kubie.
Autobusy na Kubie: Viazul
Państwowa sieć autobusów Viazul dostępna jest w każdym większym mieście, wozi pasażerów po całej wyspie. Wszystkie kursy odbywają się codziennie, bez względu na dzień tygodnia czy dni wolne. Choć zdarzają się na trasach przystanki w zaprzyjaźnionych barach albo u lokalnego sprzedawcy czosnku, autobusy nie mają większych opóźnień – postoje są wliczone w czas przejazdu.
Za przejazd płacimy w CUC. Kubańczycy również mogą podróżować tymi autobusami. Nie działa to jednak w drugą stronę – aby kupić bilet na podróż międzymiastową linią kubańską Omnibus, trzeba pokazać kubański dowód osobisty. Kubańczykom przysługują dopłaty od państwa na międzymiastowe podróże Omnibusami. W Viazulach wszyscy płacą tyle samo, nie ma zniżek dla miejscowych. Mimo to zdarza się, że w Viazulu więcej jest Kubańczyków niż turystów.
Jedne i drugie autobusy korzystają zazwyczaj z tych samych dworców. W większości miast znajdują się nieco na obrzeżach, ale są też takie (np. Trinidad), gdzie dworzec jest w centrum. Dla pasażerów są wspólne toalety, ale osobne poczekalnie. Same maszyny niewiele różnią się od siebie – są to te same autobusy chińskiej marki Yutong. Viazule są biało-granatowe, Omnibusy błękitne. Jest klimatyzacja, miejsca siedzące, luki bagażowe oraz wiecznie zamknięte toalety.
Jak zarezerwować autobus Viazul na Kubie?
Każda nasza podróż na Kubę wygląda podobnie – co kilka dni jedziemy do innego miasta. Na mniej popularnych trasach znalezienie chętnych do taxi colectivo może trochę potrwać, więc by nie marnować czasu, wolimy niektóre odcinki pokonać Viazulem. Przeważnie są to krótsze odcinki – po 2-3 godziny drogi, ale na koncie mamy również blisko 16-godzinną trasę z Varadero do Santiago de Cuba.
Możliwość rezerwacji przez internet autobusów na Kubie to ogromne ułatwienie. Robimy to jeszcze w Polsce, korzystając ze strony viazul.com – wystarczy wybrać trasę, daty, zapłacić kartą kredytową i wydrukować bilet. Tu jednak trzeba pamiętać o jednej sprawie – na dworcu autobusowym trzeba stawić się godzinę wcześniej i z paszportem w ręce pokazać wydruk. Dopiero wtedy dostaniemy właściwy bilet. Jeśli nie pojawimy się godzinę przed odjazdem, nasze miejsca mogą zostać ponownie sprzedane.
Druga opcja to wizyta na dworcu wcześniej lub bezpośrednio przed odjazdem autobusu. Jeśli nie będzie już miejsc w autobusie, zostaje podróż taksówką. Taksówkarzy przy dworcach nie brakuje, zostaje tylko kwestia ceny. Przy pełnym obłożeniu w samochodzie wychodzi zazwyczaj kilka peso drożej niż autobusem. Ważne, by ustalić cenę podróży taksówką przed odjazdem autobusu – inaczej może wzrosnąć.
Podróż autobusem Viazul
Nasz wyjazd zaczynamy na dworcu. Pasażerowie Viazula muszą podejść do wyznaczonego okienka z wydrukiem i paszportem. Zależnie od dworca, po otrzymaniu biletu trzeba oddać bagaż obsłudze od razu (w zamian dostajemy kartkę z identycznym numerem jak ta przypięta do bagażu) lub kierowcy do luku, przy wsiadaniu. Poczekalnie zazwyczaj są mocno klimatyzowane, warto mieć przy sobie cieplejsze ubrania, które przydadzą się też w autobusie. Na niektórych dworcach, w części wspólnej, znajdują się małe kafejki.
Samo wsiadanie do autobusu jest również sztuką. Bilety nie mają przypisanych miejsc, więc warto się rozdzielić – jedna osoba oddaje bagaże, podczas gdy druga zajmuje miejsca. Jest to o tyle ważne, że podróż w pełnym słońcu nie należy do najprzyjemniejszych, a poza tym zdarza się, że siedziska czasy świetności mają za sobą.
Kubańczycy uwielbiają klimatyzację. Podczas nocnych tras, gdy słońce nie ogrzewało szyb, zdarzało się, że termometr pokazywał 18-19 stopni Celsjusza. W dzień nie jest tak źle, ale i tak warto zabrać ze sobą ciepłą bluzę i skarpetki. Przydaje się też taśma izolacyjna do zaklejania nawiewów z klimatyzacji i chusteczka, by zatkać ucho. W Viazulu naprawdę można się nieźle przeziębić.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Noclegi na Kubie. Casa particular. Zamieszkaj u Kubańczyka
Toalety w autokarach oczywiście są, ale „no funcionada” – to usłyszycie na każdej trasie. Pozostaje korzystanie z toalet na dworcach, gdy autobus zbiera kolejnych pasażerów (kierowcy są świetni w liczeniu swoich owieczek) oraz na przystankach przy autostradzie – przeważnie są to typowe, turystyczne zajazdy, ale zdarzają się również rodzinne knajpki. Kilka razy zatrzymywaliśmy się również przy domach, w których nie serwowano jedzenia, ale gospodarz miał na sprzedaż jakieś smakołyki – orzeszki, czekoladę czy lokalne słodkości.
Mapa dworców autobusowych Viazul
30 miast na całej wyspie jest obsługiwanych jest przez autobusy Viazul. Kursują codziennie, część tras się pokrywa, dzięki czemu na niektórych odcinkach mamy nawet pięć połączeń do wyboru. Najdłuższa trasa, z Hawany do Baracoa, trwa 18 i pół godziny i kosztuje 66 CUC.
Trasy autobusów Viazul na Kubie:
- Autobus Viazul Cayo Santa María – Trinidad. Trasa: Cayo Santa María, Cayo Ensenachos, Cayo Las Brujas, Caibarien, Remedios, Santa Clara, Cienfuegos, Trinidad. Cena za całą trasę – 20 CUC.
- Autobus Viazul Baracoa – Habana. Trasa: Baracoa, Guantánamo, Santiago de Cuba, Camagüey, Habana. Cena za całą trasę – 66 CUC.
- Autobus Viazul Baracoa – Santiago de Cuba. Trasa: Baracoa, Guantánamo, Santiago de Cuba. Cena za całą trasę – 15 CUC.
- Autobus Viazul Trinidad – Varadero. Trasa: Trinidad, Cienfuegos, Santa Clara, Playa Girón, Playa Larga, Varadero. Cena za całą trasę – 20 CUC.
- Autobus Viazul Viñales – Trinidad. Trasa: Viñales, Pinar del Río, Cienfuegos, Trinidad. Cena za całą trasę – 37 CUC.
- Autobus Viazul Santiago de Cuba – Varadero. Trasa: Santiago de Cuba, Bayamo, Holguín, Las Tunas, Camagüey, Ciego de Avila, Sancti Spíritus, Santa Clara, Varadero. Cena za całą trasę – 49 CUC.
- Autobus Viazul Santiago de Cuba – Trinidad. Trasa: Santiago de Cuba, Bayamo, Holguín, Las Tunas, Camagüey, Ciego de Avila, Sancti Spíritus, Trinidad. Cena za całą trasę – 33 CUC.
- Autobus Viazul Santiago de Cuba – Habana. Trasa: Santiago de Cuba, Bayamo, Holguín, Las Tunas, Camagüey, Ciego de Avila, Sancti Spíritus, Santa Clara, Habana. Cena za całą trasę – 51 CUC.
- Autobus Viazul Varadero – Habana. Trasa: Varadero, Aeropuerto de Varadero, Matanzas, Habana. Cena za całą trasę – 10 CUC.
- Autobus Viazul Trinidad – Habana. Trasa: Trinidad, Cienfuegos, Playa Girón, Boca (Giron), Santa Clara, Varadero, Aeropuerto de Varadero, Matanzas, Playa Larga, Habana. Cena za całą trasę – 25 CUC.
- Autobus Viazul Holguín – Habana. Trasa: Holguín, Las Tunas, Camagüey, Ciego de Avila, Sancti Spíritus, Santa Clara, Habana. Cena za całą trasę – 44 CUC.
- Autobus Viazul Viñales – Habana. Trasa: Viñales, Pinar del Río, Las Terrazas, Habana. Cena za całą trasę – 12 CUC.
Wszystkie trasy i ceny sprawdzisz na stronie Viazul