Ile rumu i cygar można przywieźć z Kuby? Przepisy celne są bardzo precyzyjne, ale różne w UE i na wyspie
Rum i cygara z Kuby przywozimy najczęściej. Dla siebie, na prezent dla znajomych, szefa, kolegów z pracy. Stąd często pojawia się pytanie, ile rumu i cygar można przywieźć z Kuby. Przepisy celne są bardzo precyzyjne, niestety kubańskie i unijne mocno się różnią. Są też przedmioty, których z Kuby wywozić nie wolno. Czego nie wolno wywozić z Kuby?
Kuba, jak każdy inny kraj na świecie ma bardzo sprecyzowane przepisy celne i fitosanitarne. Są one przestrzegane zwłaszcza, kiedy przylatujemy na wyspę, ale również, kiedy ją opuszczamy. Dlatego warto je znać i nie narobić sobie problemów na granicy. Zwłaszcza, że chyba wszyscy lubimy przywieźć do domu coś z dalekiej podróży.
W przypadku Kuby najczęściej są to rum i cygara. Dlatego często pojawia się pytanie, ile rumu i cygar można przywieźć z Kuby. Niestety przepisy mogą wprowadzać w błąd, bo normy kubańskie i unijne różnią się od siebie.
Ile rumu można przywieźć z Kuby?
Przepisy Kubańskie są tutaj zdecydowanie bardziej liberalne niż unijne. Legalnie z Kuby możemy wywieźć 3 litry alkoholu. Licząc najprościej, na osobę możemy spakować do bagażu 4 butelki 0,7 rumu. Tyle prawo kubańskie.
Ale w końcu lądujemy w Unii Europejskiej i i tu zaczyna się problem. Przepisy celne Unii Europejskiej są dużo bardziej rygorystyczne. Z krajów spoza Unii np. z Kuby możemy wwieźć legalnie na teren wspólnoty jedynie 1 litr alkoholu wysokoprocentowego powyżej 22 proc.
Prawo unijne rozróżnia również, jakiego rodzaju alkohol przewozimy. I tak mniej rygorystyczne przepisy dotyczą wina i piwa. Legalnie na teren UE możemy wwieźć:
- 4 litry wina niemusującego
- 16 litrów piwa.
- 2 litry wina alkoholizowanego lub wina musującego (np. nalewki)
Oczywiście limity można stosować zamiennie. I tak możemy wwieźć na teren UE np. pół litra alkoholu i 1 litr wina alkoholizowanego – obie ilości stanowią połowę limitu przywozowego.
Alkohol w bagażu podręcznym czy rejestrowym?
Nie ma znaczenia, czy alkohol przewozimy w bagażu podręcznym czy rejestrowanym. Trzeba jednak pamiętać, że na pokład samolotu wniesiemy tylko alkohol zakupiony w sklepie wolnocłowym na lotnisku. Zadbajmy, aby został zapakowany w specjalnie zabezpieczoną torbę „Duty Free”. W przeciwnym wypadku prawie na pewno zostanie on skonfiskowany przez celnika na pierwszym lotnisku w Unii Europejskiej, na którym wylądujecie.
Ile cygar można przywieźć z Kuby?
Sytuacja jest podobna do przewozu alkoholu. Przepisy kubańskie są mnie rygorystyczne, unijne – bardziej. Co zatem mówi prawo kubańskie? Właściwie ogranicza się do sformułowania, że bez paragonu potwierdzającego zakup, legalnie z Kuby możemy wywieźć do 50 szt. cygar. Takie cygara najczęściej kupujemy na plantacjach prosto u plantatorów np. w Vińales lub na ulicy od nieco szemranych „sprzedawców.” W oficjalnych sklepach zawsze otrzymamy paragon, tak jak np. w Casach del Tabaco. W tym przypadku nie musimy przejmować się limitami, przynajmniej według przepisów kubańskich.
Co na to przepisy unijne? Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, bowiem kraje Unii Europejskiej dzielą się na te o wyższym limicie i niższym limicie.
Wyższy limit:
- papierosy – 200 sztuk albo
- cygaretki − 100 sztuk albo
- cygara – 50 sztuk albo
- tytoń – 250 g
Niższy limit:
- papierosy – 40 sztuk albo
- cygaretki − 20 sztuk albo
- cygara – 10 sztuk albo
- tytoń – 50 g
Polska, co prawda zalicza się do grona krajów o niższym limicie, jednak dotyczy on wyłącznie osób podróżujących drogą lądową. Co znaczy, że jeśli np. lądujecie z Kuby we Frankfurcie w Niemczech, a w dalszą podróż do Polski udajecie się samochodem, wtedy obowiązuje Was limit niższy. Jeśli lądujcie w Polsce, możecie z Kuby przywieźć legalnie 50 szt. cygar.
Czego nie można wywozić z Kuby?
Jak podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakazany jest wywóz z Kuby zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt. Nie zezwala się również na wywóz muszli.
Antyki, dzieła sztuki i rzemiosło artystyczne dużej wartości można wywieźć tylko mając zezwolenie Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury. Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy mieć zezwolenie Banco Nacional de Cuba.
Od 16 listopada 2019 roku obowiązuje zakaz wwozu i wywozu waluty Peso Convertible z Kuby (CUC). Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Wszystkie informacje pochodzą ze stron Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Unii Europejskiej